امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۸۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴

شاهکار چند ده میلیاردی مدیران سرخ آبی از جیب ملت

خرداد: چندین سال است که مدیران غیر ورزشی و البته ناکاربلد و ناکارآمد دو تیم پرطرفدار پایتخت که در قالب مدیریت دولتی اداره می شوند، با ندانم کاری های خود ضررهای هنگفت و عجیب و غریبی را بر بیت المال و جیب مردم در فشار ایران تحمیل کرده اند.

به گزارش خرداد، روزنامه خراسان در گزارشی به پرونده های بدهی خارجی جاری این دو تیم که شامل بر مبلغ ناقابل 62 میلیارد می شود، پرداخته که در ادامه متن کامل آن را می خوانید.

مدیران استقلال و پرسپولیس طی سال‌های اخیر نه تنها در عقد قرارداد با خارجی‌ها اشتباهات گسترده‌ای داشتند، بلکه هنگام رسیدن کار به شکایت نیز نتوانستند دفاع خوب و کارآمدی داشته باشند و تقریبا فوتبال ایران در تمام پرونده‌های خارجی یک بازنده تمام عیار بوده؛ نکته‌ای که نشان از ضعف مدیریتی در فوتبال دارد و جالب این‌که در این سال‌ها نه تنها کسی در قبال این قرارداد‌های ترکمانچایی بازخواست نشده، بلکه خیلی از این مدیران با برگشت به اتاق ریاست و گرفتن پست‌های مختلف به نوعی تشویق هم شده‌اند. با این مقدمه کوتاه، اما قابل‌تامل نگاهی خواهیم داشت به همه پرونده‌های باز استقلال و پرسپولیس در فیفا.

 

شاکیان خارجی پرسپولیس

 

برانکو ایوانکوویچ (۱.۰۵۵.۰۰۰ یورو)
رای صادره از سوی فیفا در ارتباط با برانکو ایوانکوویچ صادر شده است. طبق اخبار منتشر شده برانکو مبلغ یک میلیون و‌۷۲۰هزار یورو مطالبه کرده بود که فیفا با توضیحات و دفاعیه باشگاه رای یک میلیون و ۵۵ هزار یورویی صادر کرده و فرصت تجدید‌نظر‌خواهی رای پس از دریافت مشروح رای وجود دارد. بخشی از مبلغ درخواستی برانکو در شکایت به فیفا شامل مطالبات قرارداد فصل قبل و مالیات قراردادش در کرواسی بوده که فیفا با پرداخت کل آن موافقت نکرده است.


پانادیچ (۱۶۲.۴۸۰ یورو)
فیفا در پرونده پانادیچ، پرسپولیس را به پرداخت ۷۶ هزار و ۴۸۰ یورو بابت قرارداد به اضافه سود سالیانه محکوم کرده و همچنین باشگاه باید ۸۶ هزار یوروی دیگر بابت غرامت به ایشان بپردازد که به نظر می‌رسد بابت غرامت مابه‌التفاوت قرارداد الاهلی با قرارداد فصل جاری او با پرسپولیس باشد.


زلاتکو ایوانکوویچ (۱۵۰.۰۰۰ یورو)
زلاتکو ایوانکوویچ که به عنوان دستیار اول برانکو در پرسپولیس فعالیت می‌کرد، مبلغ قراردادش‌۱۶۰ هزار یورو بود. او هم مانند برادرش به خاطر قهرمانی‌های پرسپولیس در جام حذفی و لیگ برتر ۲۰ هزار یوروی دیگر به قراردادش اضافه شد. زلاتکو ۹۷ هزار و ۸۸۹ یورو از قراردادش را دریافت کرده، اما درنهایت با طلب ۸۲ هزار و ۱۱۱‌یورویی از پرسپولیسی‌ها جدا شد و با‌توجه به غرامت، احتمالا پرسپولیسی‌ها باید خود را آماده پرداخت حدود ۱۵۰ هزار یورو به زلاتکو کنند!


مارکو (۵۰.۰۰۰ یورو)
مارکو اسکیلینویچ دیگر مربی کروات سرخ‌پوشان در فصل ۹۷-۹۸ نیز با قراردادی به مبلغ‌۱۰۰ هزار یورو به پرسپولیس آمد و ۱۵ هزار یورو نیز آپشن به این قرارداد اضافه شد. او هم بابت اصل قراردادش ۷۸ هزار و ۸۱۰ یورو دریافت کرده بود و درنهایت هم با طلب ۳۶ هزار و ۱۹۰ یورویی قرارداد خودش با پرسپولیسی‌ها را فسخ کرد. احتمالا فیفا با توجه به حق دادرسی و غرامت در‌مورد این پرونده نیز پرسپولیس را حدود ۵۰ هزار یورو جریمه خواهد کرد.


گابریل کالدرون (۴۴۰.۰۰۰ یورو)
گابریل کالدرون سرمربی پیشین پرسپولیس هم مثل برانکو و اکثر خارجی‌های این باشگاه بابت دریافت مطالبات خود به فیفا شکایت کرد. در‌پی این شکایت، فیفا باشگاه پرسپولیس را به پرداخت۳۰۰ هزار دلار از قرارداد، ۱۵۰ هزار دلار نقض قرارداد و پرداخت پاداش این مربی و دستیاران مطابق قرارداد محکوم کرد که مجموع آن چیزی حدود‌۵۰۰ هزار دلار یا به عبارتی ۴۴۰ هزار یورو می‌شود.


خواکین (۶۰.۰۰۰ یورو)
قبل از جدایی قطعی کالدرون از پرسپولیس مذاکراتی بین طرفین صورت گرفت و درنهایت کالدرون طی نامه‌ای برای بازگشت به پرسپولیس، چند شرط را پیش پای مدیران سرخ قرار داد که یکی از آن‌ها پرداخت ۶۴ هزار و‌۷۵۰ یورو به خواکین یکی از دستیارانش بود؛ مبلغی که پرداخت نشده و خواکین هم احتمالا برای دریافت همین مبلغ از پرسپولیس شکایت کرده است.


والنسیا (۴۰.۰۰۰ یورو)
در همان نامه‌ای که اشاره شد، در یکی دیگر از شروط مطرح شده کالدرون به طلب‌۴۰ هزار یورویی پرسپولیس به والنسیا دیگر دستیارش اشاره داشته که درنهایت این مبلغ هم پرداخت نشده و به یک پرونده قضایی دیگر برای سرخ‌ها تبدیل شده است.


نیلسون (۸۴.۰۰۰ یورو)
نیلسون دروازه‌بان برزیلی و سابق پرسپولیس به دلیل دریافت نکردن مبالغ قراردادش بعد از جدایی از جمع سر‌خ‌ها، به فیفا شکایت کرد و طبق نامه فیفا به پرسپولیس، این باشگاه ایرانی موظف شد مبلغ ۹۵ هزار دلار و به عبارتی دیگر ۸۴ هزار یورو را به نیلسون پرداخت کند.


بودیمیر (۴۷۵.۰۰۰ یورو)
هفته گذشته بود که فیفا رای خود برای شکایت ماریو بودیمیر را پس از بررسی لایحه دفاعیه پرسپولیس صادر کرد. بر اساس حکم فیفا، باشگاه پرسپولیس به پرداخت ۴۷۵ هزار یورو به بودیمیر بابت مطالبات قرارداد فصل گذشته و قرارداد فصل جاری محکوم شده است.


گابریل (۲۰.۰۰۰ یورو)
حدود یک ماه قبل زمانی که نمایندگان باشگاه پرسپولیس به امارات رفتند تا قرارداد استوکس را امضا کنند، جلسه‌ای هم با فرناندو گابریل هافبک برزیلی سابق سرخ‌ها داشتند و درباره شکایت این بازیکن از باشگاه صحبت کردند. آن زمان گفته شد جلسه طرفین بسیار مثبت بوده و حتی مصاحبه‌ای هم از فرناندو در سایت رسمی باشگاه بازتاب یافت که او بسیار مثبت حرف زده بود و به نظر می‌رسید این ماجرا با مصالحه تمام می‌شود، اما حالا مشخص شده همین بازیکن به خاطر ۲۳ هزار دلار (۲۰.۰۰۰ یورو) پرسپولیس را محکوم کرده و مثل پرونده بودیمیر چنانچه باشگاه در پرداخت این پول طی موعد مقرر کوتاهی کند با محرومیت سنگینی مواجه می‌شود.


سرتن چوک (۴۰.۰۰۰ یورو)
سرتن چوک یکی از دستیاران برانکو ایوانکوویچ در زمان حضور در پرسپولیس بود، اما او به خاطر حضور در فدراسیون فوتبال کرواسی نتوانست به کار در ایران ادامه دهد و حدود یک سال زودتر از برانکو، پرسپولیس را ترک کرد. این مربی را هم باید به فهرست طلبکاران باشگاه اضافه کرد، چرا‌که او هم از طریق فیفا خواهان دریافت مطالباتش شده است. چوک چیزی حدود ۴۰ هزار یورو از پرسپولیس طلب دارد.

 

شاکیان خارجی استقلال

 

بویان نایدونف (۲۶۵.۰۰۰ یورو)
این بازیکن مقدونیه‌ای یکی از بدترین خرید‌های استقلال بود. او در زمان وینفرد شفر و همراه مامه تیام به جمع آبی‌پوشان پیوست. بویان در همان اوایل حضورش در ایران مصدوم شد و ۲ ماهی دور از میادین بود. او طی نیم‌فصل حضور در استقلال در حد یک بازیکن متوسط هم نشان نداد و درنهایت مسئولان وقت استقلال از شفر خواستند قید این بازیکن را بزند. در آن مقطع، می‌توانستند با مبلغ ۳۰ هزار دلار با بویان توافق کرده و قراردادش را فسخ کنند، اما مطابق معمول این اتفاق نیفتاد و اکنون این بازیکن مقدونیه‌ای خواهان ۳۰۰ هزار دلار (۲۶۵.۰۰۰ یورو) از قرارداد فصلی شده که برای استقلال بازی نکرده است.


سرور جپاروف (۸۰.۰۰۰ یورو)
حدود ۲ فصل از جدایی جپاروف می‌گذرد و هنوز مطالباتش از سوی استقلال پرداخت نشده است. این بازیکن نیز به فدراسیون جهانی فوتبال شکایت و فیفا در نامه‌ای به باشگاه استقلال اعلام کرده است که باید ۸۰ هزار یورو به جپاروف پرداخت شود. رای این پرونده اعلام شده است.


لئوناردو پادوانی (۱۰۰.۰۰۰ یورو)
پادوانی نیز با وجود این‌که خیلی صبر کرد، درنهایت از استقلال به فیفا شکایت کرده که هنوز رای این پرونده اعلام نشده است. در صورت محکوم شدن استقلال احتمالا رقمی حدود‌۱۰۰ هزار یورو به بدهی‌های آبی‌ها اضافه خواهد شد.


گادوین منشا (۳۷.۰۰۰ یورو)
گادوین منشا با دعوا و حواشی زیادی از استقلال جدا شد. این بازیکن نیز چیزی در حدود ۴۲ هزار دلار (۳۷ هزار یورو) از استقلال طلب دارد و به فیفا شکایت کرده است. فیفا نیز از باشگاه استقلال خواسته مطالبات این بازیکن را پرداخت کند.


وینفرد شفر و دستیارانش (۳۰۰.۰۰۰ یورو)
در ابتدا خیلی‌ها در آن مقطع نگران قرارداد یک میلیون دلاری شفر برای سال ۲۰۲۰ بودند، اما، چون شفر به بن‌یاس امارات پیوست، ماجرا کمی پیچیده شد. ظاهرا طبق قانون، باشگاه استقلال باید دستمزد ماه‌های پایانی حضور شفر را بپردازد. برای فصل بعدی آن نیز مابه‌التفاوت قرارداد او با باشگاه‌های استقلال و بن‌یاس باید لحاظ شود، به طوری که اگر با باشگاه استقلال قرارداد یک میلیون دلاری داشته و سپس با بن‌یاس امارات قرارداد ۷۰۰ هزار دلاری بسته باشد، باشگاه استقلال باید مابه‌التفاوت این دو قرارداد یعنی‌۳۰۰ هزار دلار را به شفر بپردازد. در خصوص شکایت شفر و دستیارانش نمی‌توان رقم دقیقی را اعلام کرد، اما با بررسی شواهد و مرور اخبار قدیمی می‌توان رقمی حدود ۳۰۰ هزار یورو را در نظر گرفت.


پاختاکور ازبکستان (۱۱۰.۰۰۰ یورو)
این پرونده به انتقال ایسما گونسالوس ارتباط دارد. ظاهرا باشگاه استقلال باید مبلغ‌۱۱۰‌هزار یورویی برای حق انتقال به این باشگاه پرداخت می‌کرد و با وجود توافق با خود بازیکن برای فسخ قرارداد، هیچ پولی به پاختاکور پرداخت نشده است.


استراماچونی (۲۸۰.۰۰۰ یورو)
هواداران استقلال خاطرات تلخ و شیرینی از حضور استراماچونی دارند. این مربی پس از ناکامی در چند دیدار ابتدای فصل، آبی‌پوشان را به صدر جدول برد، اما سرمربی ایتالیایی به یکباره به دلیل پرداخت نشدن حقوقش، بار و بندیل خود را جمع کرد و برای همیشه از ایران رفت. مسئولان استقلال مبلغ ۱۶۰ هزار یورو به حساب این مربی واریز کردند، اما پس از یک ماه کشمکش درنهایت استراماچونی تصمیم خود برای عدم بازگشت به ایران را عملی کرد. ظاهرا در یکی از مذاکرات با وکیل استراماچونی، به او قول داده بودند که مطالبات کامل او و دستیارانش پرداخت شود. استراماچونی نیز از طریق فیفا به استقلال هشدار داده، پول او باید کامل پرداخت شود و استقلال باید‌۲۸۰.۰۰۰ یوروی دیگر به حساب این مربی واریز کنند.

 

مجموع بدهی‌های سرخابی
با توجه به گزارش امروز و مبالغی که به آن شاره شد، جمع بدهی‌های پرسپولیس به مربیان و بازیکنان خارجی به ۲.۵۷۶.۴۸۰ میلیون یورو می‌رسد و استقلال نیز مبلغ در مجموع:۱.۱۷۲.۰۰۰ میلیون یورو به خارجی‌ها بدهی دارد. باشگاه استقلال و پرسپولیس با بدهی وحشتناکی روبه‌رو هستند که قطعا پرداخت آن خارج از توان این ۲ باشگاه خواهد بود. این‌ها محصول مدیریت افرادی است که امروز بدون این‌که پاسخگو باشند، در بخش‌های دیگری مشغول به کار شده‌اند و تنها نگرانی میلیون یورویی آن برای هواداران میلیونی سرخابی باقی مانده است. جالب است بدانید که جمع بدهی‌های سرخابی به چیزی در حدود ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار یورو می‌رسد و اگر میانگین قیمت یورو در روز‌های اخیر را در نظر بگیریم به رقم نجومی ۶۲ میلیارد تومان می‌رسیم.

 

برچسب ها: پرسپولیس ، استقلال
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی