امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۸۹۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
تعداد نظرات: ۳ نظر

آقای وزیر درست می‌گویید اما اشتباه عمل می‌کنید!

سرویس اجتماعی خرداد- صلاح الدین توماج پور:جنجال های اظهارات امیر حسین رستمی در برنامه زنده فرمول یک در باب شیوع کرونا در کشور ادامه دار شده و کار را به واکنش تند و تیز وزیر بهداشت رسانده که در نامه ای گلایه آمیز خطاب به رئیس صدا و سیما ضمن تقبیح اظهارات غیر کارشناسی این بازیگر، هشدار داده که در صورت ادامه این روند گلایه خود را به عالی ترین مقام کشور خواهد برد.

به گزارش خرداد، اصل انتقاد وزیر بهداشت از این رویکرد غیر کارشناسی و شبهه افکنی فاقد ادله مستند پیرامون خدمات و مبارزه سخت و پردامنه کادر مدیریت درمانی کشور در مقابله با ویروس کرونا درست بوده و گلایه آقای وزیر منطقی است اما نوع واکنش وی محل ایراد و جای سئوال دارد.

امیر حسین رستمی یک بازیگر و چهره هنری است و قاعدتا اظهارات وی وجه کارشناسی در این زمینه ندارد و او البته تنها شایعاتی که در جامعه رواج داشته و نقل محافل است، در این برنامه زنده تلویزیونی با میلیون ها مخاطب مطرح ساخته است.

اصل ماجرا هم به همین نکته باز می گردد، اینکه شایعات و شبهات در برنامه زنده تلویزیونی مطرح شود، در این بحبوحه حساس می تواند اثرات مخربی بر روی افکار عمومی داشته باشد، مضاف بر اینکه گمانه زنی یک پزشک (که رستمی آن را دال بر پنهان کاری پیرامون کرونا گرفته است) نمی تواند رفرنس خوبی برای طرح یک ادعای بزرگ علیه کادر درمانی و مدیریت پزشکی متشکل از هزاران نفر باشد اما نکته آنجاست که این شایعات در جامعه رواج دارد و به هر دلیلی اعم از اطلاع رسانی ضعیف و ناکارآمدانه منابع خبری رسمی در این زمینه و رسانه های داخلی پیرامون آن، پروپاگاندای هدفمند و تخریبی رسانه های بیگانه در این زمینه، فقدان اعتماد نسبت به منابع رسمی  به خصوص با توجه به موارد قبلی، پیچیدگی ذاتی این ویروس ناشناخته و امواج پیدا و پنهان پر شمار آن و دلایبل متعدد دیگر می تواند از علل رواج این شایعات باشد اما هر چه که هست این شایعات در جامعه رسوخ دارد و تنها می توان گفت که رستمی آن را در برنامنه زنده و با مخاطب میلیونی مطرح ساخته که البته اصل این طرح به این نحو و سیاق هم محل ایراد است اما بالاخره کاری است که شده است....

حال اما هم واکنش صدا و سیما عجیب و فاقد توجیه است هم واکنش آقای وزیر نادرست و بدور از هوشمندی.

رستمی حرف غیر کارشناسی زده و اتهامی وارد کرده است، شاید بنده و شما هم جای آقای وزیر باشیم و یکماه تمام با همه توان و ظرفیت ها به مبارزه با کرونا شتافته باشیم با شنیدن این ایردات عصبانی شده و ناراحت شویم اما آبی ریخته و کاسه ای دمر شده و سئوالاتی مطرح و ایراداتی عنوان شده است و حال راهکار مواجهه قطعا برخورد حذفی و انسدادی نیست.

پاسخ حرف و سئوال و شبهه و کلمه و حرف باید با همان ابزار و همان بستر مطروحه داده شود تا اذهان عمومی دچار سردرگمی نشده و از کادر درمانی و مدیریت بهداشت کشور هم دفاع و اعاده حیثیت شود. با برخورد حذفی و خشمگنانه فقط سئوالات مطروحه در اذهان جا افتاده و اعتبار می یابد که نکنند درست باشد والا چرا اینگونه برخورد می کنند.

اتفاقا اظهارات و سئوالات رستمی پاسخ های مستند و مستدل هم می تواند داشته باشد، از گزارش کادر درمانی تا هواپیمای ماهانی و نیاز به این نوع برخوردها نیست.

البته که وزیر مربوطه هم در بحبوحه بزرگترین بحران چند دهه اخیر کشور لااقل در حوزه سلامت، کار شاق و سختی دارد و انجام چنین اموری از وظایف صدا و سیمایی است که پخش انحصاری برنامه های صوتی و تصویری در اتمسفر کشوری را داراست و هزاران هزار پرسنل و امکانات بالقوه لجستیکی فراوان دارد اما در این ماجرا هم ضعف محسوس خود را نشان داده است و گاه خودش در مسیر معکوس حرکت کرده است از ماجرای این اظهارات تا کلیپ اول اسفندی که از قم در بخش خبری بیست و سی نشان داده شد که کرونا حاشیه ای بیش نیست! رویکردهایی که باور و ذهنیت مردم را بیش از هر چیز خراب می کند.

 
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
0
0
ملت این روزها قربانی بی تدبیری ،ترس و ناکارآمدی و نا شایستگی امثال این آقا هستند واقعا که لباس وزارت بر آن بسیاری از وزرای این دولت خیلی گشاد و بی قواره است همچنانکه ردای ریاست جمهوری بر تن روحانی محافظه کار و غیر شجاع
سیروس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
0
0
وقتی وزیربهداشت فاقدتحصیلات تخصصی پزشکی باشدقطعادیدگاه تخصصی نسبت به بحران کرونانخواهدداشت،درحال حاضرهم می بینیم بخاطرهمین فقدان انرژی خودراخارج دایره این بحران مصرف میکند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
ایاحرف های قاضی زاده هاشمی هم که می گوید در آذر و دی ماه هشدار داده و به مسئولین هم گفته است اشتباه می باشد؟
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی