امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۹۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
معضلی جهانی با نسخه‌ای همگانی

حرف کلیدی آقای نخست وزیر سابق درباره کرونا و سیاست

شاید با همین پیش زمینه بود که مجری شبکه ایتالیایی در گفت و گو با متئو رنتسی نخست وزیر سابق ایتالیا و رهبر جناح مخالف دولت، از این چهره سیاسی پیرامون عملکرد دولت و انتقادات به آن در باب مقابله با کرونا پرسید اما پاسخ آقای نخست وزیر بس شنیدنی و جالب بود.
سرویس سیاسی خرداد- محمدرضا مشتری: کرونا غریب و آشنا نمی شناسد، فقیر و غنی را وقعی نمی نهد، نه سر باز ایستادن در شرق داشت و نه در غرب زمین گیر خواهد شد، کرونا معضلی جهانی و فراگیر است و به همین منوال راه درمان و مقابله با آن هم مشترک و همگانی است. بلایی که بر سر آحاد بشر فارغ از هر رنگ و نوع و نژادی سرازیر شده و باید با همنوایی جهانی به مقابله با آن رفت.

به گزارش خرداد، این روزها اروپا به کانون کرونا تبدیل شده و ایتالیا گوی سبقت  از چین هم ربوده و تلفات سنگینی بر مردمان خونگرم این کشور اروپایی تحمیل کرده است، مردمانی که در جهان به خوش چهره گی خوشگذرانی و خونگرمی شهره بودند حالا نفس شان تنگ شده و دنیا بر آنان سخت آمده است.

در این بحبوحه که فاجعه بر سرشان آوار شده و آمارها خبر از مرگ و میر دهشتناک میدهد اگر سیاستمداری از جناح معالف دولت بخواهد رندی کند و آتو بگیرد، صحنه برای او بس مهیاست، دولت با همه تمهیدات نتوانسته موج سنگین کرونا را مهار کرد و الکن از این وضعیت مانده و به قول عامیانه خودمان کتک خورش الان خیلی ملس است.

شاید با همین پیش زمینه بود که مجری شبکه ایتالیایی در گفت و گو با متئو رنتسی نخست وزیر سابق ایتالیا و رهبر جناح مخالف دولت، از این چهره سیاسی پیرامون عملکرد دولت و انتقادات به آن در باب مقابله با کرونا پرسید اما پاسخ آقای نخست وزیر بس شنیدنی و جالب بود.

مجری از نخست وزیر سابق می پرسد: کارهایی که تا اکنون دولت در زمینه مقابله با کرونا انجام داده برای شما قابل قبول است؟

و رنتسی جواب می دهد: الان وقت گلایه و نظرهای سیاسی نیست. الان در شرایط جنگی هستیم ، دولت هر چه توانستنه انجام داده و همه باید کمکش کنیم؛ همه باید از قوانین و دستورالعمل هایی که دولت وضع کرده، اطاعت کنیم، انتقاد برای فرداست!

با توجه به آمار وحشتناک شیوع کرونا در ایتالیا و مرگ و میر فراوان شاید بتوان گفت بهترین فرصت برای طیف مقابل دولت فراهم آمده که عملکرد دولت را به باد انتقاد بگیرد و به قول ما از آب گل آلود ماهی بگیرد اما رهبر جناح مخالف با درک شرایط و مشکلات با نگاه ملی و فراتر از رویکردهای طیفی و جناحی نه تنها انتقاد نمی کند که بر همراهی و همکاری با دولت تاکید کرده و تصریح می کند که اکنون زمان گلایه و انتقاد نیست.

نکته ای که چه خوبست ما در کشور خودمان به آن اعتنا و توجه ویژه مبذول کنیم، از نگاه های طیفی و جناحی در مقوله منافع ملی پرهیز کنیم و به دنبال یقه کشی و تسویه حساب های سیاسی در میانه بحران ها نباشیم.

البته حساب اپوزیسیون خارج نشین آنهم لایه های تندرو و هوچی گر و وطین فروش اش متفاوت است که آنان در همین برهه هم دست از سیاسی بازی نکشیده و به عنوان مثال بر ادامه تحریم ها پای می فشرند و به اندازه بسیاری از رهبران جهان که تقاضای لغو تحریم های ایران را کرده اند، شرافت و انسان دوستی ندارند اما از طیف های داخلی و منتقد دولت انتظار می رود که حداقل این بار و در ماجرای مقابله با کرونا عینک سیاه بینی و طیفی نگری را کنار بگذارند و با همه توان به کمک دولت بیایند که اکنون همه ما در یک کشتی نشسته ایم و با دشمن مشترک آنهم در سطح جهانی مبارزه و مقابله می کنیم.

همانگونه که کرونا یک معضل جهانی است راه های مقابله با آن هم جهانی است و کاش این گفته نخست وزیر سابق ایتالیا را بشنویم و بسان آنان به مقابله با این درد عالم گیر برویم.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
آرش
Turkey
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۲
0
0
متن عالی و تاثیر گذاری بود ممنونم
dayani
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
0
0
من از بیگانگان هرگز ننالم که با من هرچه کرد این اشنا کرد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی