امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۳۹۴۹۶
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۰
تعداد نظرات: ۵ نظر
تا کی می خواهید جناحی حرف بزنید؟

آقای میر سلیم شما هم نقاد کوچه و بازاری نیستید!

رقابت یک چیز است و حالا که انتخابات پایان یافته، نقدها باید مشفقانه و دلسوزانه باشد، پیام اختلاف و کشاکش و جناح بازی سیاسی را به مردم منعکس نکرده و گامی در مسیر اصلاح باشد نه دمیدن بر تنوره منازعه و جدل که جز هزینه سازی چیزی عاید مردم نمی کند.
سرویس سیاسی خرداد- رضا رئیسی: منتخب دوم انتخابات مجلس یازدهم از تهران روز گذشته در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری به انتقاد از رفتار و رویکرد او در مواجهه با کرونا پرداخته و در قالب نامه ای سرگشاده با عنوان «تا کی می خواهید درمورد مسائل اساسی کشور طنزگونه با مردم صحبت کنید؟» به انتقاد از عملکرد روحانی و دولت او در زمینه مقابله با کرونا پرداخته و خواستار قاطعیت و جدیت بیش تر دولت در این مقوله شده است.

به گزارش خرداد، اینکه دولت می بایست با قاطعیت و جدیت بیش تری در مواجهه با کرونا برخورد کرده و از قوه قهریه حاکمیتی برای مهار مرودات اجتماعی و گسست چرخه انتقال کرونا بهره می گرفت، شاید نکته ای باشد که بسیاری با آن موافق بوده و ما نیز در 17 اسفند ماه در مطلبی در سایت خرداد بدان تصریح و اشاره داشتیم و البته این نکته که دولت بیش و پیش از همه ما به مقدورات و امکانات کشور در اجرای ممنوعیت های قاطعانه اشراف دارد و به طور حتم عطف به همین امکانات و مقدورات تاکنون چنین تصمیمی گرفته و قاعدتا با مردم و جان ملت شوخی نداشته و پدر کشتگی هم ندارد، نقل و حرف دیگری است.

در این مقال البته قصد ما پرسشگری و کند و کاو پیرامون عملکرد دولت در مواجهه با کرونا و درست و غلط بودن آن نیست، حرف این مقال به نوع ادبیات و گفتار منتخب دوم مردم تهران و کاندیدای پیشین ریاست جمهوری یعنی آقای مصطفی میر سلیم باز می گردد.

ایسان در ضمن بیان انتقادات خود علاوه بر ادبیات به شدت سیاسی و کنایه آمیزی که در نوشتار خود بکار برده و بوضوح عصبانیت و پرخاشگری و کینه توزی در آن نمودار است و مثلا از واژه دولت فخیمه استفاده کرده و مدام کنایه و متلک به رئیس جمهوری منتخب حواله می کنند، در جایی از نوشتار خود خطاب به حسن روحانی، می گویند: «شما مسئولید و باید پاسخگو باشید و نه موعظه گر ! آیا نشستن در صدر هیئت وزیران را با جلوس بر منبر یکسان پنداشته اید؟ موعظه و نصیحت در جای خود بسیار خوب است اما برازندۀ جایگاهی که شما اشغال کرده اید اقدام مسئولانه و خدمت خستگی ناپذیر و بدور از تشریفات و تبلیغات است »

بماند که نگارنده نیز خود از منتقدان اینگونه رفتارورزی دولت مردان است، گفتار و رفتاری که از موضع یک منتقد وضع موجود بیان می شود در حالیکه دولت مردان خود مسئول بوده و وظیفه آنان نه گفتار نقادانه بلکه عملکرد مسئولانه است اما ....

اما همین نقد آقای میرسلیم به خود ایشان هم وارد است، از آن حیث که ایشان با رویکرد کاملا جناحی و طیفی و با ادبیاتی به شدت بو دار و جهت دار رئیس جمهوری را خطاب قرار داده و به او انتقاد می کنند، حال آنکه ایشان کاربر فضای مجازی یا یک فعال رسانه ای صرف نبوده و نیستند و باید این نکته را ملحوظ کنند که از جایگاه نمایندگی مردم حرف می زنند، کل مردم نه حتی کسانی که به ایشان رای داده اند! ایشان فلان مجری تلویزیون یا کاربر منتقد دولت یا مردم عادی با فقدان مسئولیت اجتماعی نیستند که کنایه گونه سخن گفته و متلک پرانی کنند.

قرارگیری در این جایگاه البته الزامات و قیودی دارد، اینکه رقابت یک چیز است و حالا که انتخابات پایان یافته، نقدها باید مشفقانه و دلسوزانه باشد، پیام اختلاف و کشاکش و جناح بازی سیاسی را به مردم منعکس نکرده و گامی در مسیر اصلاح باشد نه دمیدن بر تنوره منازعه و جدل که جز هزینه سازی چیزی عاید مردم نمی کند.

اتفاقا خود آقای میر سلیم که از معدود منتخبانی است که طی این مدت حضور فعالانه ای در عرصه رسانه ای پس از انتخابات داشته، چندی پیش در توئیتی از منتخبان دوره یازدهم مجلس خواسته بود که با دولت دوازدهم همکاری داشته باشند و در نامه سرگشاده ای خطاب به نمایندگان دوره دهم، گفته بود: «این بازه زمانی سه‌ماهه را نباید فرصتی برای سهم‌خواهی و تقسیم منافع تلقی کرد، بلکه برای آمادگی یافتن در جهت خدمت خالصانه به مردم باید به تبادل تجربیات پرداخت که بنده آمادگی خود را از هم‌اکنون برای این کار اعلام می‌کنم.»

حال چه خوبست که ایشان به توصیه های خود عنایت و توجه داشته و در بیان انتقادات خود نیز بدان التفات داشته باشند به خصوص که اکنون و در موقعیت بحران کرونا هیچ جایی برای سیاسی کاری و جناحی نگری وجود نداشته و همگان در هر جایگاه و مرتبه و درجه و نگاه و سلیقه ای که هستند باید با هم افزایی و همنوایی و همدلی کشور را از این بحران خطیر گذر دهند که مسئله مسئله جان و سلامت مردم و تمامیت کشور است و همه در یک کشتی و قایق قرار داریم و شاید این مهم تلنگری باشد برای همه ما که از رویکردهای پیشینی در مواجهه با بحران ها پرهیز کرده و با عنایت به منافع ملی همراه و کمک حال یکدیگر باشیم.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۵
dayani
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
0
1
همین تغییر لحن دادن های ایشان است که راه هرگونه دلبستن به مجلس آینده را می بندد. نداشتن دید بلند مدت به امور و لحظه ای رفتار کردن بدترین بلای مجلس اینده است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
1
0
بنده قبلا از مخالفین اقای میرسلیم بوده ام ولی در حال حاضر با نظر ایشان کاملا موافق هستم.پنجاه درصد دولت بی قاطعیت و پنجاه درصد ان مردم بی توجه باعث مرگ بیش از دو هزار نفر و ... هستند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
0
1
عزيزم
نتيجه انتخابات مهندسي شده همين است
با عقل جور درمياد كه ميرسليم منتخب مردم باشه
انتخابات ايران همينه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
1
0
میرسلیم ماجرای خودش که رئیس شهربانی بود را با خلخالی شفاف کنه که اعدام ها را کی برنامه ریزی کرده بود بعد بیادازدولت انتقاد کنه
پاسخ ها
amir
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
میبخشی منفی اشتباهی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی