امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۰۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
وقتی قرنطیه در ایران معنا و مفهوم ندارد

آقای روحانی حداقل اگر تعطیل نمی‌کنید این یک کار را انجام دهید

حال با این پیش زمینه به آقای رئیس جمهوری باید گفت که اگر به هر دلیلی امکان، اراده یا ضرورتی برای تعطیلی عمومی کشور برای شکست حلقه انتقال نمی بینید، حداقل با تولید انبوه کیت تشخیص و در اختیار گذاری آن بدون محدودیت برای شهروندان به داد مردم در مسیر مقابله با ویروس منحوس کرونا برسید!
سرویس اجتماعی خرداد: ترافیک دو روز گذشته در معابر اصلی پایتخت و نیز حضور بسیاری از افراد در محل کار خود پس از پایان تعطیلات نوروزی نشان داد که عملا قرنطینه در کشور ما پاسخگو نبوده و طرح فاصله گذاری اجتماعی تنها در ایام تعطیلات نوروزی کارایی داشته و با این دست فرمان دولت نمی توان امیدی به اثر گذاری قرنطینه یا طرح فاصله گذاری اجتماعی و قطع زنجیره انتقال کرونا در کشور را به این زودی ها داشت.

به گزارش خرداد، به دلایل متعدد بخش عمده ای از مردم نمی توانند همانند روزهای تعطیلات نوروزی در خانه مانده و در قرنطینه خانگی قرار بگیرند، از آنجا که قرنطینه تنها با اعمال کامل قوانین منع آمد و شد کارایی دارد و اجرای آن منوط به اعمال قوه قهریه از یکسو است که امکانات سخت افزاری فراوان و شبکه اطلاعاتی جامع از یکان یکان شهروندان و کسب و کار آنان می خواهد که گویا دولت از این جامعیت اطلاعاتی بی بهره است و از سوی دیگر تجهیزات و امکانات لجستیکی و حمایت کالایی و مالی و معیشتی از شهروندان را نیز میطلبد که بازهم در این شرایط گویا از توان دولت خارج است، سخن گفتن از قرنطینه به هر شکل و نوع آن در کشور ما به نظر تنها اتلاف وقت و انرژی و فرصت سوزی بیش نخواهد بود.

از طرف دیگر روز گذشته (حتم با عنایت به همین فقدان زیر ساخت ها) رئیس جمهوری در نامه ای به وزیر بهداشت تاکید کرد که همه کسب و کارهای تولیدی بی خطر می بایست با رعایت پروتکل های بهداشتی از 20 فروردین ماه آغاز به کار کنند ( در آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا؛ روحانی اعلام کرد: در بخش کسب و کارهای کم ریسک بنا شد تا در استان ها از شنبه ۲۳ فروردین فعالیت ها با مراعات پروتکل های اعلامی از سوی بهداشت و درمان آغاز شود و در تهران این تاریخ 30 فروردین اعلام شد)  و این حداقل بدان مفهوم است که بر حجم آمد و شد و ارتباطات اجتماعی مردم و امکان انتقال و بسط و تکوین حلقه اتصال کرونا افزوده خواهد شد و اینکه گفته شود که بر اساس پروتکل های بهداشتی و طرح فاصله گذاری هوشمند عمل شود نیز به نظر با توجه به سوابق به نظر نمی رسد که تفاوت چندانی در حوزه انتقال بیماری ایجاد کند و با این اوصاف گویا تنها یک جای امیدواری برای شهروندان ایرانی باقی مانده که دولت هم به نظر می رسد می تواند با تمرکز مضاعف روی آن حداقل این یک کار بنیادین را در راستای مقابله با کرونا به انجام رساند.

روز 13 فروردین ماه سال جاری رئیس انستیتو پاستور ایران در کنفرانس مطبوعاتی خود به رسانه ها اعلام کرد: با تولید و تایید کیت های تشخیصی در داخل اکنون امکان تست افراد مشکوک با علایم خفیف فراهم شده است و نه تنها در تولید کیت خودکفا شده ایم بلکه حتی امکان صادرات کیت به کشورهای نیازمند منطقه را هم داریم.

از طرف دیگر هزاران مجموعه تولیدی چه در بخش خصوصی چه دولتی و چه نهادهای لشگری می توانند با تمرکز روی خط تولید کیت های تشخیص که دانش آن بومی شده است، با تولید انبوه این کیت ها امکان تشخیص کرونا در شهروندان را فراهم و دسترسی عمومی به آزمایش را فراهم آورند.

پیش تر در روزهای ابتدایی سال نیز در گزارشی به دستاورد یک شرکت  دانش بنیان ایرانی اشاره شده بود که کیت های آزمایش کرونا را در داخل با دقت بالا و سرعت قابل قبول و مطابق با استانداردهای جهانی ساخته اند و مدیر این شرکت گفته بود: در سری اول ۲۰ هزار تست تولید شد و در سری های بعدی تولید به ۸۰ هزار عدد در هفته خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه فعلا توان تولید هفتگی ۸۰ هزار تست تشخیصی کرونا در شرایط استاندارد ISO ۱۳۴۸۵ و GMP را داریم، افزود: ما قول ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تست را تا ماه آینده دادیم و به لحاظ مواد اولیه مورد نیاز هم مشکلی نداریم.

با این اوصاف فناوری و دانش بومی لازم برای تولید کیت کرونا در ایران وجود دارد و اگر دولت با تمرکز دو چندان منابع مالی و انسانی گسترده به آن اختصاص دهد به طور حتم توانایی تولید میلیون ها کیت آزمایشگاهی در کشور وجود خواهد داشت.

حال با این پیش زمینه به آقای رئیس جمهوری باید گفت که اگر به هر دلیلی امکان، اراده یا ضرورتی برای تعطیلی عمومی کشور برای شکست حلقه انتقال نمی بینید، حداقل با تولید انبوه کیت تشخیص و در اختیار گذاری آن بدون محدودیت برای شهروندان به داد مردم در مسیر مقابله با ویروس منحوس کرونا برسید!

حداقل اگر مردم به سرعت پی به بیماری کرونا ببرند، از حضور در معابر عمومی و امکان اجتماعی پرهیز می کنند و این می تواند یگانه راه گذر از بحران کرونا در کشور ما با شرایط و اقتضائات امروز باشد، آنچنان که محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران هم امروز در اظهارات خود بدان اشاره داشته و گفته بود: « تشخیص به موقع و شناسایی موارد مبتلا بهترین عامل جلوگیری از ویروس کرونا است» البته او حسب جایگاه سیاسی خود از شهردار تهران تقاضای توجه به این امر را کرده بود اما این نکته ای است که عنایت و توجه عالی ترین مقام اجرایی و ریاست جمهوری را در راس هرم ستاد مبارزه با کرونا میطلبد و البته که کار سخت و شاق و پر هزینه ای نسبت به دیگر گزینه های پیش روی دولت برای مقابله با کرونا نیست و با توجه به ظرفیت های موجود که مورد اشاره رفت امکان اجرایی شدن و عملیاتی کردن در داخل بدون نیاز به بیرون را هم دارد.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
0
0
مگه تست قند خونه امروز تستت منفی تو این اوضاع تا اخر. هفته هم روش نمیتونی حساب کنی بیخیال تست شید هدف روحانی ابتلای حداکثریست
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی