امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۰۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶

رو دست چینی ها به دنیا

سرویس اقتصادی خرداد- صلاح الدین توماج پور: در اواخر دسامبر و اوایل ژانویه که ووهان در تب و تاب کرونا می سوخت و چین با هیولای تازه برآمده دست و پنجه نرم می کرد، قریب به اتفاق تحلیل گران بین المللی کرونا را عامل سقوط امپراطوری رو به رشد اقتصادی چین قلمداد کرده و گمانه می زدند که این ویروس ترمز چشم بادامی ها را برای رسیدن به قله اقتصادی جهان می کشد.

به گزارش خرداد، خیابان های خلوت، تعطیلی کسب و کارهای بین المللی در چین نشانه های آغاز فصلی سرد و زمستانی در اقتصاد چین بود و حتی برخی از تحلیل گران ویروس کرونا را برآمده از دخالت بیولوژیک آمریکایی ها برای ضربه به اقتصاد رو به رشد چین ارزیابی می کردند.

تحلیل گران غربی به خیال خود گمان داشتند که چینی ها با شیوع کرونا زمین گیر شده و فرصتی مناسب برای فاصله گیری با اقتصاد در حال سبقت چین فراهم می آید اما همه چیز طی 3 ماه دیگرگونه شد و ورق به طور کامل برگشت.

چینی ها با اعمال مشت آهنین و قرنطینه بی سابقه و به شدت سختگیرانه از مهار کرونا خبر دادند و در آنسوی میدان کرونا کم کم سایه خود را روی جهان غرب و اقتصاد آن مستولی کرد و اروپا تبدیل به کانون کرونا شد و آمریکا در صدر جدول رده بندی قرار گرفت.

سقوط بی سابقه شاخص های بورس در اروپا و آمریکا و کشورهای آسیایی قطب اقتصاد جهانی، تعطیلی بی سابقه در اروپا و آمریکا، سقوط قیمت نفت، ضربه سهمگین به صنعت گردشگری و حمل و نقل هوایی به عنوان دوبازوی پیش برنده در اقتصاد اروپا و ایالات متحده وضعیت اقتصادی در آمریکا و اروپا را به قهقرایی ژرف رهنمون کرد و درست در همین هنگام چینی ها موتور شان  را برای احیای اقتصاد خود در عرصه جهانی  روشن کردند.

مهم ترین مولفه پیش برنده اقتصاد چین طی 3 دهه گذشته در عرصه جهانی، نیروی انسانی ارزان و صرف تولید در این کشور بود و چینی ها بتدریج بر تخصص و کارایی تکنولوژیکی خود عطف به سرمایه گذاری خارجی در این کشور افزوده و این دو عنصر در کنار یکدیگر اژدهای سرخ را به صدر اقتصاد جهانی آورد

حال با استفاده از همین دو مولفه در هنگامی که کرونا مسئله اول همه عرصه های جهانی است، اروپا و آمریکا درگیر در چالش کرونا هستند، چینی ها با تمرکز روی تولید محصولات و اقلام بهداشتی از تهدید کرونا فرصت ساخته و به دنبال جبران خسارات کرونا در چین برآمده اند.

البته که کرونا همه اقتصادهای جهان را متاثر از خود کرده و ضربه سهمگینی بر پیکره اقتصاد در سراسر جهان است اما علی الحساب چینی ها با تولید انبوه کالاهای بهداشتی و اقلام مورد نیاز جامعه جهانی با نیروی کار ارزان و تکنولوژی های تازه خود که هر چند هنوز گرفت و گیرهایی داشته و منطبق با استانداردهای روز جهانی هم نیست، در مسیر احیای اقتصادی خود حرکت کرده و رو دست بزرگی به دنیا و تحلیل گران خوش خیال غربی زده اند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی