امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۰۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵

از وظایف خلبان در پروازهای خارجی و داخلی تا خرید بلیط هواپیما

خرداد: هواپیما یکی از وسایل نقلیه در جهان میباشد که امروزه بسیار مورد توجه بوده است و برای جابجایی مسافر و حمل باز از آنها استفاده میشود. همه ساله هزاران نفر با این وسیله نقلیه و با خرید بلیط هواپیما یا بلیط ارزان هواپیما یا بلیط خارجی یا داخلی سیستمی به نقاط مختلف جهان منتقل خواهند شد.

به گزارش خرداد،شاید بیان این که همه هواپیما از یک نوع سیستم مشابه بهره میبرند و هر فردی که با خلبانی آشنایی داشته باشد و یا به عنوان خلبان شناخته شود میتواند با انواع هواپیما به انجام پرواز هوایی بپردازد تا حدودی درست باشد. اما باید توجه داشت که خلبانها با یکدیگر تفاوت دارند و به گونهای متفاوت رفتار میکنند.

 

در این رابطه میتوان به خلبانهای هواپیماهای باری با خلبانهای هواپیماهای مسافربری اشاره کرد که همه ساله افراد زیادی را که با خرید بلیط هواپیما یا بلیط ارزان هواپیما یا بلیط خارجی یا داخلی سیستمی قصد انجام پرواز داخلی و پرواز خارجی دارند را به مقاصد مورد نظرشان خواهند رساند. در واقع این دو  نوع خلبان در بسیاری از موارد با یکدیگر تفاوت دارند و همین امر سبب شده تا در ادامه به بیان تفاوتهای موجود در بین این دو نوع خلبان بپردازیم.

خلبان

قبل از شروع هر بحثی در مورد تفاوتهای موجود در میان انواع خلبانها بهتر است ابتدا با خلبان و وظایفی که این فرد در یک سفر هوایی برعهده دارد بیشتر آشنا شویم. در اصطلاح خلبان به فردی گفته میشود که به هدایت هواپیما و دیگر وسایل نقلیه هوایی خواهد پرداخت.

 برای اینکه شخصی بتواند در این رشته شروع به فعالیت کند نیاز است تا مدارک مورد نیاز خلبانی ، آموزشهای منظم و گواهینامه خلبانی را داشته باشد.

افراد زیادی در سراسر جهان وجود دارند که به شکلی آماتور و غیر حرفهای به انجام پرواز میپردازند. برای اینکه بتوانید یک وسیله نقلیه هوایی هرچند کوچک و سبک را هدایت کنید باید اقدام به اخذ گواهینامههای مربوطه بپردازید.

توجه به این نکته که زندگی یک خلبان بسیار متفاوتتر از به عنوان مثال مهندس عمران خواهد بود ضروری به نظر میرسد. سالیانه هزاران نفر با استفاده از خرید بلیط هواپیما آنلاین یا بلیط ارزان هواپیما یا بلیط خارجی یا داخلی سیستمی و با خدماتی که توسط این افراد ارائه میشود موفق به انجام پرواز داخلی و پرواز خارجی خواهند شد.

این شغل بسیار مهم و پر مسئولیت میباشد. انجام سفرهای پی در پی، خطراتی که در هنگام پرواز وجود دارد، استرسی که برای حفظ جان مسافران به خلبان وارد میشود، انجام پروازهای غیرمنتظره، دوری از خانواده در بسیاری از مواقع از دلایلی است که این شغل را سخت و گاها مشکل میکند.

خلبانها افرادی هستند که با استفاده از تخصص و تجربه آنها همه ساله هزاران پرواز در جهان شکل میگیرد و توسط آنها هزاران مسافر با خرید بلیط هواپیما یا بلیط ارزان هواپیما یا بلیط خارجی یا داخلی سیستمی و میتوانند به انواع پرواز داخلی و یا خرید بلیط پرواز خارجی دست پیدا کنند.

در هواپیما فردی که از بالاترین قدرت برای کنترل و هدایت هواپیمایی که از چند صد میلیون دلار ارزش دارد برخوردار است خلبان پرواز میباشد. تمامی مسئولیتهای پرواز و تمامی اتفاقاتی که در طول یک پرواز هوایی ممکن است رخ دهد نیز برعهده همین فرد خواهد بود.

 یکی از سختترین و مهمترین وظایفی که برعهده این افراد خواهد بود حراست از جان مسافرانی است که با خرید بلیط هواپیما یا بلیط ارزان هواپیما یا بلیط خارجی یا داخلی سیستمی قصد انجام پرواز داخلی و یا خرید بلیط پرواز خارجی را دارند. داشتن قدرت تصمیمگیری بالا، حفظ قوه تعقل و تفکر و خونسردی از خصوصیاتی است که یک خلبان باید از آنها بهرهمند باشد تا در مواقع خطر بتواند با استفاده از آنها بهترین تصمیم را بگیرد و به بهترین شکل ممکن عمل کند تا هزینه وارده را به کمترین مقدار خودش برساند.

ممکن است که یک خلبان ساعتهای مختلفی را به پرواز بپردازد از اینرو نمیتواند برنامهریزی دقیقی در زندگی شخصی خودش داشته باشد و همین یکی از دلایلی است که خلبانی را تبدیل به یک شغل سخت میکند.

این افراد باید برای زندگی شخصی خود به شکلی شناور برنامهریزی کنند و تقریبا تمام زندگی خود را باید در حالتی آماده باش به سر ببرند. زیرا ممکن است در طول هفته و یا ماه برنامه پروازها به شکلهای مختلف و بنا به دلایل گوناگون تغییر کند.

از وظایفی که یک خلبان باید در یک پرواز هوایی به آنها عمل کند میتوان به موارد زیر اشاره کرد: بررسی اجزای هواپیما، بررسی میزان سوخت هواپیما قبل از انجام پرواز، انتخاب بهترین و کوتاهترین مسیر برای انجام پرواز و رساندن مسافرانی که با خرید بلیط هواپیما یا بلیط ارزان هواپیما یا بلیط خارجی یا داخلی سیستمی قصد انجام پرواز داخلی و پرواز خارجی دارند.

 تصمیمگیری برای مشخص کردن مسیر سفر با توجه به گزارشات سازمان هواشناسی و همچنین ترافیک هوایی در منطقه اتخاذ خواهد شد. از وظایف مهم خلبانی که در حال هدایت یک هواپیمای باری و یا مسافری است این خواهد بود که محموله و یا مسافران را به سلامت به مقصد مورد نظر برساند.

 

تفاوت خلبان مسافری با خلبان باری

با توجه به موارد گفته شده تا حدودی با خلبان و وظایفی که در یک پرواز هوایی برعهده آن است آشنا شدهاید. حال به بررسی تفاوتهای موجود در بین دو خلبان  باری و مسافری خواهیم پرداخت. ابتداییترین تفاوتی که بین خلبانان مسافربری و خلبانان باربری وجود این است که خلبانان باید گواهی پزشکی درجه یک از آژانس ایمنی هوانوردی اروپا را بدست آورد. در رابطه به این موضوع به موارد زیر توجه کنید.

·         این گواهی نامه برای تمامی خلبانهایی که با اهداف بازرگانی در حال فعالیت هستند الزامی میباشد.

·         این گواهینامه برای خلبانان مسافربری، باربری و جنگی الزامی خواهد بود.

·         اجبار برای داشتن این گواهینامه برای خلبانانم بدین منظور میباشد که خلبانها باید به شکلی مستمر در جلسات ارزیابی و معاینه پزشکی حضور پیدا کنند و این افراد باید حتما از سبک درست زندگی نیز بهرهمند باشند تا بتوانند با بیشترین کیفیت و بهترین عملکرد در پروازها حضور پیدا کنند و آنها را با موفقیت به پایان برسانند. درصورت رعایت موارد فوق خلبانها میتوانند بیشتر در این صنعت به فعالیت بپردازند.

از تفاوتهای دیگری که این خلبانها با هم دارند این موضوع است که با هواپیماهای مختلفی به اناجم پرواز خواهند پرداخت. با توجه به همین موضوع دسته کاری این دو نوع خلبان به طوری کلی از یکدیگر متفاوت خواهد بود. در هواپیماهای مسافربری هزاران مسافر با خرید بلیط هواپیما یا بلیط ارزان هواپیما یا بلیط خارجی یا داخلی سیستمی و انجام پرواز خارجی و پرواز داخلی ارزان به مقاصد مورد نظرشان خواهند رسید.

 معمولا در زمینههای باری و مسافربری از هواپیماهای متفاوتی استفاده میشود و شرکتهای سازنده هواپیماها نیز برای ساخت انواع مختلف هواپیما با توجه به کارایی هواپیما از طراحیهای متفاوتی استفاده خواهند کرد.

در بین تفاوتهایی که در نحوه انجام این کار در هواپیماهای باربری و مسافربری دارد شباهتهایی نیز وجود دارد که یکی از آنها این است که همه خلبانها که در زمینههای باربری و یا مسافربری مشغول به فعالیت هستند موظف خواهند بود که محموله مورد نظر را به سلامت به مقصد برسانند.

 در هواپیماهای مسافربری کمی این استرس بیشتر خواهد بود و نیاز است تا مسافرانی که قصد انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی دارند با بیشترین ایمنی به مقصد برسند.

برخی از شرکتهای هواپیمایی  بعد از گذشت مدتی از استفاده از یک هواپیمای مسافربری آن را در صورت داشتن فاکتورهای مناسب با استفاده از طراحی جدید به یک هواپیمای باربری تبدیل میکنند و از آن پس از آن به عنوان یک هواپیمای باربری استفاده خواهند کرد.

 چیزی که در بین خلبانهای باربری و مسافربری متفاوت خواهد بود تجربه و میزان ساعات پروازی خواهد بود که این نوع خلبانها از آن بهره خواهند برد اما لازم است کمی آشنایی با هواپیمای بوئینگ 757 پس از خرید بلیط هواپیما داشته باشید.

در این باره شرکتهای هواپیمایی از سیاستهای گوناگونی استفاده خواهند کرد ولی آنچه که در بین تمامی آنها یکسان خواهد بود این است که برای جابجایی بارهای باارزش از خلبانهایی با تجربه بالاتر استفاده خواهد شد تا با استفاده از تجربه خود سالم رسیدن محموله را تضمین کنند.

DHL یکی از بزرگترین شرکتهای حمل و نقلی هوایی میباشد که برای انجام وظیفه کمک خلبانی از افرادی استفاده میکند که دارای تجربه هزار ساعت پرواز حرفهای در کارنامه خود هستند. این شرکت با استفاده از هواپیماهای مختلف همه ساله هزاران محموله با ارزش را در سراسر جهان منتقل میکند و به سلامت به مقاصد مورد نظر خواهند رساند. از اینرو بسیار معروف میباشد.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی