امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۰۶۶۴
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
تعداد نظرات: ۲ نظر

اگر کرونا مدیریت نشود به تهدید امنیتی تبدیل می شود/ چرا حقوق کارگران هم پایه کارمندان افزایش نیافت/ تعطیلی یک ماهه تهدید جدی برای جان مردم

خرداد: نماینده مجلس دهم با تهدید جدی دانستن تعطیلی یک ماهه کشور تاکید کرد: اگر کرونا مدیریت نشود به تهدید امنیتی تبدیل می‌شود.

به گزارش خرداد ،علی ادیانی در گفت‌وگو  ایلنا درباره امکان تعطیلی کشور با وجود برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی، برای تامین هزینه‌های مقابله با کرونا، گفت: چند موضوع به هم گره خورده است که مرزهای قانونی مشترکی ندارند؛ با درخواست دولت و استجازه رهبر انقلاب یک میلیارد یورو از صندوقjتوسعه ملی برای ساماندهی موضوع کرونا برداشت شد؛ لذا این حکم حکومتی و قانون است و از قانون هم نباید تخطی شود.

تعطیلی یک ماهه تهدید جدی برای جان مردم است/ کرونا مدیریت نشود به تهدید امنیت تبدیل می‌شود/ نمی‌توان پدیده‌های علمی را با روش‌های ژورنالیستی و پوپولیستی حل کرد

وی ادامه داد:  این پول حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان است که پول کمی نیست اما اولا مجلس باید سازوکار نظارت بر آن را فراهم کند، دیوان محاسبات و دستگاه‌های نظارتی مثل بازرسی کل کشور و همین طور دستگاه قضا باید آن را پایش کنند و ببینند که آیا این پول در جای خودش هزینه می‌شود یا نه؛ ثانیا در چارچوب قوانین و ضوابط هزینه شده است؟ ثالثا گزارش آن کجاست؛ رصد این موضوع هم وظیفه مجلس و هم دستگاه‌های نظارتی کشور است.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس با بیان اینکه این پول می‌بایست در حوزه‌های مبارزه با ویروس کرونا هزینه شود، اظهار داشت: نخست برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا که مصوب شورای عالی امنیت ملی است باید اقدام کنند؛ محوریت با بهداشت و جان مردم است و اگر در ارتباط با آن خوب مدیریت صورت نگیرد به یک تهدید امنیتی تبدیل می‌شود و به همین دلیل است که شورای عالی امنیت کشور به حکم اصل ۱۷۶ قانون اساسی به موضوع ورود پیدا کرد و به ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه تصمیم‌گیری داده است.

وی در ادامه با اشاره به حوزه‌هایی که باید برای مقابله با کرونا در آنها هزینه صورت بگیرد، گفت:  لازم است این پولی که از صندوق توسعه برداشت شده در حوزه مدیریت و کنترل بیماری، خرید و تقویت تجهیزات پزشکی با استفاده از توانایی شرکت‌های دانش بنیان و نیز تسریع در یافتن دارویی برای ریشه‌کن کردن بیماری،  هزینه شود.

ادیانی تصریح کرد: برای انجام اینکار هم ستاد ملی مقابله با کرونا باید یک آیین نامه اجرایی دقیق که وظایف دستگاه‌ها را مشخص کند و این مبلغ که کم هم نیست را بین دستگاه‌ها با محوریت وزارت بهداشت توزیع کند.

وی درباره مصوبه شورای عالی کار در مورد دستمز کارگران با بیان اینکه، همانطور که کارمندان، شاغلان و بازنشستگان شهروندان این مملکتند، کارگران نیز شهروندان این مملکت هستند و این مساله یک بام و دو هوا بر نمی‌دارد؛ 

نماینده مجلس دهم با اشاره به آیه قرآنی «نؤمن ببعض و نکفر ببعض»، خاطرنشان کرد: نمی‌شود حداقل حقوق عدده‌ای ۲ میلیون ۸۰۰ هزار تومان باشد اما حقوق دیگری ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان؛بر اساس حقوق کارمندان بر اساس تورم محاسبه شده است، همان تورم برای کاگران هم وجود داد.

وی افزود: با اینکه در لایحه دولت افزایش حقوق کارمندان نبود، اما ما در کمیسیون تلفیق بودجه با افزایش  یک میلیون تومانی حقوق بازنشستگان و شاغلان حداقل حقوق آنها را از  یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ارتقا دادیم؛ بنابراین چرا وقتی در جایی یک میلیون تومان از بیت المال هزینه می‌کنیم نباید در جای دیگر این عدد شکل بگیرد؟! کارگران هم به تناسب، صلاحیت و حق و حقوق شهروندی باید ارتقا حقوق منطقی و در چارچوب داشته باشند.

عضو فراکسیون مستقلین با بیان اینکه از طرفی عدالت نیز همین را اقتضا می‌کند و تبعیض ناروا، ناروا است، اضافه کرد: لذا من به عنوان یک عنصر پارلمانی اعتقاد دارم که دولت و شورای عالی کار می‌بایست در حداقل حقوق‌ها بازنگری کنند؛ ممکن است سوال شود که چرا مجلس به مساله ورد پیدا نمی‌کند، علت آن این است که این موضوع در اختیارات مجلس نیست ما در مورد کارمندان این کار را انجام دادیم، شورای عالی کار نیر می‌توانست به رویه مجلس استناد کنند و افزایش حقوق کارگران را به تناسب انجام دهد؛ آیا می‌توان در تهران با حقوق ماهیانه یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومان زندگی کرد؟ انصاف هم چیز خوبی است.

وی با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی سه فوریتی مبنی بر تعطیلی یک ماهه کشور با سازوکارهای مشخص ارائه دادند، گفت: این طرح  با اخطاری قانون اساسی که وارد دانستم و آقای پزشکیان به عنوان رییس مجلس نیز آن را تایید کردند، به صحن آمد و به چند دلیل با رای قاطع آن را رد کردند.

وی ادامه داد: دلیل نخست اینکه این طرح مخالف اصل ۷۹ قانون اساسی  و ماده ۱۷۷ و ۱۷۸ آیین نامه داخلی مجلس مبنی بر اینکه محدودیت‌سازی در قالب لایحه دولت و با تصویب مجلس امکان‌پذیر است بود؛ لذا مجلس راسا نمی‌تواند محدودیت‌سازی را اعمال کند و البته دولت نیز بدون اذن مجلس اجازه انجام چنین کاری را ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان کرد: این طرح همچنین به علت  هزینه شدید مالی مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی بود و نیز به دلیل اینکه نظم و نسق بودجه‌ریزی را به هم ریخته می‌کرد، با اصل ۵۲، ۵۳ و ۵۴ قانون اساسی هم مغایر بود؛ در یکی از بندها گفته شده بود دولت مجاز است همه بندهای بودجه را جابجا کند، با این تفاسیر یعنی بودجه‌نویسی و ابلاغ بودجه ۹۹ هیچ و شوخی بیش نبود.

وس تصریح کرد: طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه تهدید جدی برای جان مردم بود که آ‌ثار و عوارض سوء اجتماعی، امنیتی و اقتصادی به دنبال داشت که البته مجلس هوشمندانه، یکپارچه و به دور از جناح‌بندی با اکثریت قاطع آن را رد کرد.

ادیانی با تاکید بر اینکه مبارزه با کرونا یک بحث علمی است و با نسخه سیاسی و غیرکارشناسی نمی‌شود آن را در قالب طرح و لایحه جای داد، بیان کرد: بحث علمی است و باید اجازه داده شود تا دانشمندان اپیدیمی‌لوژیست و حوزه بهداشت و سلامت مردم در جایگاه‌ها خودشان اظهارنظر کرده و به جمع‌بندی برسند؛سپس آن جمع‌بندی را به دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حاکمیتی ابلاغ و آنها نیز آن را به منصه ظهور برسانند؛ پدیده‌های علمی را باید با روش‌های علمی حل کرد؛ نه با روش‌های ژورنالیستی، پوپولیستی و موج‌سواری‌های فرار به جلو.

وی درباه شرایط کشور در پسا کرونا، اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که مجلس در روزهای پایانی عمر دارد این است که خودش باید دقیق، هدفمند و عالمانه برنامه‌ای تدوین کند مدیریت پس از کرونا  در حوزه ساماندهی، جبران مافات کسری درآمد مالیاتی حوزه درآمد دخل و خرج مردم، بازار، اصناف، واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی که لطمه دیده‌اند، است.

وی با اشاره به آسیب‌هایی که به حوزه‌های صنعت توریسم، فرهنگی و نشر کتاب و حتی  مساجد و مسائل مربوط به حقوق مذهبی وارد شده است، تصریح کرد: در پساکرونا خسارت‌های سنگین اقتصادی دیده‌ایم که دولت باید با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همچنین منابع مالی حاصل از محل صرفه‌جویی و صادرات بنزین که حدود  ۵۰ میلیون لیتر است در حوزه‌های مختلف هزینه کند.
برچسب ها: علی ادیانی ، کرونا
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۲
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
0
0
جناب روحانی دستور دادند هفته بعد همه راهها باز و ادارات و بانکها باز همه راحت به کار خود برگردند و رئیس جمهور با لبخند و ارامش اظهار وضعیت خوب ایران نسبت به کشورهای دیگر می کنند البته با توجه به امار خطی و دروغ ایران که دلخوشی به خودشون و مردم میدهند امار وزیر بهداشت را شش برابر کنید اینهمه کشته و خانواده های گرفتار بجای قرنطینه و تعطیلی تازه با خوشرویی مترو واتوبوس یه فاصله گذاری نمایشی که هیچکس اجرا نمیکنه همه تو دهن هم از شلوغی و ادارت پنج نفر دریک اتاق واقعا جای بسی تاسف که کسی بفکر جون مردم نیست و ارزش قائل نیستند یه میلیون قراره بدن تازه به یارانه بگیران بقیه هوا بخورن تازه قسطی با سود پس بگیرن واقغا مردم بدبخت فقیر چکار کنند اینقد مسئولین بی تدبیر و بی مسئولی داریم ننگ بر شما اختلاس گران
رضا
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۵
0
0
چطور شما اختیار دارید یک میلیون از بیت المال به حقوق کارمندان اضافه کنید ولی اختیار ندارید همان بیت المال به کارگرها بدید یعنی کارگران از بیت المال سهم ندارند پس چرا دین ما میگه بیت المال سهم همه مردمه.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی