امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۰۷۵۳
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۴

گروه های شیعی عراق به الکاظمی برای انتخاب وزیران آزادی عمل دادند

خرداد: به گفته یک منبع عراقی، رهبران گروه های شیعی عراق به «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر مکلف، در انتخاب وزیران دولت آینده این کشور، آزادی عمل کامل داده اند.

به گزارش خرداد ،«الغد پرس» شامگاه دوشنبه به نقل از یک مقام آگاه سیاسی نوشت که چندی پیش، نشستی با حضور الکاظمی نخست وزیر مکلف، «نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون، سید « عمار حکیم»، رهبر جنبش حکمت ملی، «حیدر العبادی»، رئیس ائتلاف النصر، «ناصر الربیعی» و نماینده «سائرون» (ائتلاف مورد حمایت مقتدی صدر) در خانه «هادی العامری»، رئیس ائتلاف الفتح برگزار شد.

این منبع افزود که همه رهبران سیاسی حاضر در این نشست به الکاظمی با رعایت شرایط سهمیه ای دیگر مولفه های سیاسی و قومی عراق برای انتخاب وزرای دولت خود آزادی عمل کامل دادند.

طبق قانون و با توجه به شاخص جمعیتی اقوام عراق، نخست وزیر حق شیعیان، رئیس پارلمان سهم اهل سنت و سمت رئیس جمهوری متعلق به کردها است.

«مصطفی الکاظمی» پنجشنبه گذشته به دنبال مخالفت گسترده جریان‌های سیاسی شیعه، کرد و اهل سنت با مکلّف شدن «عدنان الزرفی» و کناره‌گیری وی، با حکم «برهم صالح»، رییس جمهوری، مامور تشکیل دولت جدید عراق شد.

وی مطابق قانون اساسی عراق از زمان دریافت حکم مکلف شدن ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

بسیاری از کارشناسان سیاسی، شانس کسب رای اعتماد کابینه الکاظمی را با توجه به حمایت جریان‌های سیاسی شیعه، کرد و اهل سنت در مجلس عراق بسیار بالا ارزیابی می کنند.

برخی خبرها در روزهای گذشته حاکی است که الکاظمی تا پیش از آغاز ماه رمضان، کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی خواهد کرد. 
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی