امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۱۶۱۶
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶

تهدیدات ترامپ و فرافکنی مشکلات کرونایی

خرداد: رییس جمهوری آمریکا به منظور فرافکنی و انحراف افکار عمومی از شیوع گسترده کرونا در کشورش نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را تهدید به حمله کرده است.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، رییس جمهوری آمریکا نیروهای دریایی جمهوری اسلامی ایران را تهدید کرده است که دیگر به کشتی‌های ایالات متحده در خلیج فارس نزدیک نشوند. او در واکنش به رویارویی قایق‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ناوهای آمریکایی گفته که به نیروی دریایی ایالات متحده مجوز شلیک داده است.

ترامپ بدون اشاره به اقدامات خلاف پروتکل‌های دریانوردی نیروهایش در ماجرای اخیر در خلیج‌فارس در توئیتی نوشت: من به نیروی دریایی ایالات متحده دستور داده‌ام که اگر قایق‌های توپدار ایرانی در دریا مزاحم کشتی‌های ما شدند، همه آنها را هدف قرار داده و منهدم کنند.

او با این تهدید به اولین هدف خود که تاثیر بر بازار نفت بود، رسید به طوری که قیمت نفت خام که افتی عجیب کرده بود مهار شد و حتی بالا رفت؛ قیمت نفت خام آمریکا ۴۰ درصد افزایش یافت و به دنبال تثبیت بازار نفت خام، بازار سهام آمریکا نیز بالا رفت.

ترامپ روز ۴ شهریور یک بار دیگر اعلام کرده که به نیروهای آمریکایی دستور داده به هر قایق ایرانی که برای کشتی‌های آمریکایی در دریا مزاحمت ایجاد کرد شلیک و آن را نابود کنند.

واکنش مقامات آمریکایی

پیش از این ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود که ۱۱ شناور نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز ۲۷ فروردین به طور مکرر اقدام به نزدیک شدن خطرناک به ناوهای آمریکایی پولر، پال همیلتون، فایربولت، سیروکو، رنگل، و یو اس سی جی سی مائوی در آب‌های بین‌المللی کرده‌اند و این شناورها چندین مرتبه تا فاصله ۵۰ یاردی (حدودا ۴۵ متری) پولر و ده یاردی (حدودا نه متری) دو کشتی آمریکایی پیش رفته‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از انتشار بیانیه سنتکام گفت: «به نظر من مردم آمریکا می‌دانند که پرزیدنت ترامپ در مورد محافظت از آمریکایی‌ها، محافظت از نیروهای نظامی‌مان، و محافظت از نیروی دریایی‌مان جدی است. من اطمینان کامل دارم تصمیمی در همین راستا خواهیم گرفت. در این مقطع صحبت کردن در مورد جزئیات ... را به وزارت دفاع واگذار می‌کنم.»

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا پس از توییت خصمانه ترامپ درباره فعالیت قایق‌های سپاه در خلیج فارس گفت که آمریکا رفتار تهدیدآمیز علیه کشتی‌های جنگی‌اش را تحمل نخواهد کرد. او در پاسخ به سوال مجری فاکس نیوز که آیا پیام اخیر دونالد ترامپ درباره قایق‌های سپاه پاسداران سیاست و راهبرد رسمی نیروی دریایی آمریکا تلقی می‌شود، گفت: ما از چند روز پیش که ایران آن رفتار تحریک‌آمیز و غیرحرفه‌ای را نشان داد روی آن کار می‌کنیم. بنابراین پیام ما باید به طور واضح به ایران برسد که اگر کشتی‌های جنگی ما را تهدید کنند، فرماندهان ما حق دارند از خود دفاع کنند. ما رفتار تهدیدآمیز علیه کشتی‌های جنگی‌مان را تحمل نخواهیم کرد.

واکنش تهران؛ احضار حافظ منافع آمریکا

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اقدامات تحریک آمیز نیروهای آمریکایی در خلیج‌فارس گفت: در این رابطه سفیر سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع امریکا به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به تهدیدات نیروهای امریکایی از جمله حضور و اقدامات غیر قانونی و بی ثبات ساز ناوگان دریایی آن کشور در نزدیکی آب های شمالی خلیج فارس و سواحل ایران طی یادداشتی جهت انعکاس به مقامات امریکایی به وی ابلاغ شد.

او افزود: در این یادداشت به دولت آمریکا ضرورت رعایت مقررات بین المللی ایمنی دریانوردی و آزادی کشتیرانی از سوی همه طرف‌ها یادآوری گردیده و هشدار  داده شده است که جمهوری اسلامی ایران  ضمن دفاع قدرتمندانه از حقوق دریایی خود، در مقابل هر گونه تهدیدات و اقدامات غیر قانونی و متعرضانه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان،   پاسخ و واکنش مناسب نشان خواهد داد.

موسوی همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران  اظهارات تهدیدآمیز و تحریک کننده روز گذشته توسط رئیس‌جمهور آمریکا  را محکوم کرده و به آقای ترامپ توصیه می کند در شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا در منطقه و جهان بهتر است به جای ماجراجویی و فرافکنی،  ناوگان نظامی خود را برای کمک به مهار و مدیریت این بیماری رو به گسترش، که این کشور را به آلوده ترین کشور مبتلابه این بیماری در جهان تبدیل کرده است، در داخل امریکا به کار گیرد.

واکنش نیروهای مسلح

سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ گفت: آمریکایی‌ها امروز باید به جای قلدری برای دیگران، همه همت خود را بکار بگیرند تا آن دسته از نیروهای‌شان را که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، نجات دهند.

وی تاکید کرد: اگر آمریکایی‌ها خیلی هنر و عرضه دارند نیروهای خود را در منطقه غرب آسیا از کرونا نجات دهند و آنها را از این منطقه خارج کنند و سپس سایر نیروهای خود را مانند بسیجیان و نیروهای مسلح ایران که امروز به کمک مردم خود شتافته‌اند به آمریکا ببرند تا مردم شان را از از بحران عظیمی که برای این کشور ایجاد شده نجات دهند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: امروز آمریکا به پرچالش‌ترین کشور در حوزه کرونا تبدیل شده است و مقامات این کشور باید به فکر نجات خود و حل این موضوع باشند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه ۳۱ فروردین در اطلاعیه‌ای با رد خبر ایجاد مزاحمت برای ناوهای آمریکایی از سوی قایق‌های این نیرو و جعلی و هالیوودی خواندن روایت تروریست‌های آمریکایی از ماجرای ۲۷ فروردین‌ماه در خلیج فارس، اعلام کرد: مستندات، خلاف ادعای آمریکایی‌هاست و هرگونه خطای محاسباتی را قاطعانه پاسخ می‌دهیم.

در اطلاعیه نیروی دریایی سپاه آمده است: در هفته‌های اخیر شاهد تکرار رفتارهای غیرحرفه‌ای نیروی دریایی تروریست آمریکا در خلیج‌فارس بوده‌ایم که امنیت و آرامش این منطقه را تهدید و با مخاطرات جدیدی مواجه ساخته است. از جمله این اقدامات، سد راه کردن کشتی شهید سیاوشی در بازگشت از یک ماموریت در جنوب شرقی جزیره فارسی بود که در ساعت ۲۳ هجدهم فروردین رخ داد؛ براساس اطلاعات جعبه سیاه شناور، کشتی جنگی تروریست‌های آمریکایی با انجام رفتارهای پرخطر و بی‌توجهی به اخطارهای اولیه با مشاهده هشدارهای نیروهای خودی، سرانجام مجبور به کنار کشیدن خود از مسیر حرکت شناور نیروی دریایی سپاه شد.

کرونا و فرافکنی

دونالد ترامپ با توجه به شیوع گسترده کرونا در آمریکا و ناتوانی در مهار آن، پیوسته با ترفندهای گوناگون تلاش می کند توجه اذهان عمومی را به مساله ای دیگر جلب کند.

ترامپ تا کنون روش های مختلفی برای منحرف کردن افکار عمومی از درصد بالای ابتلا و مرگ در اثر کرونا در آمریکا به کار برده است. او تلاش کرد تقصیرها را به گردن عواملی نظیر چین، سازمان بهداشت جهانی، حزب دموکرات، اوباما، رسانه ها و فرمانداران ایالات بیاندازد.

ایران جدیدترین هدف او برای انحراف افکار است. برخی تحلیلگران معتقدند بهترین راه برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات داخلی آغاز یک جنگ است. به عقیده برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اکنون ترامپ بیش از هر زمان دیگری به یک جنگ نیاز دارد و بهترین گزینه آغاز جنگ برای او نیز هیچ کشوری نمی‌تواند باشد به جز ایران.

اما ترامپ به دنبال یک جنگ نیست و دستور او تنها نیروی دریایی آمریکا را سرگردان کرده است. چون در صورت شلیک نیروی دریایی آمریکا ایران حتما پاسخ خواهد داد و امکان آغاز یک جنگ وجود دارد. به عبارت دیگر، رییس جمهور فقط هشدار داده است و نیروی دریایی کار خودش را می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی