امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۲۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲

الفتح: استقرار گنبد آهنین نشانه عدم خروج آمریکا از عراق است

خرداد: «فاضل جابر» عضو ائتلاف پارلمانی الفتح روز پنجشنبه درخواست اعضای کنگره آمریکا برای استقرار سامانه «گنبد آهنین» را به عنوان نشانه عدم تمایل آمریکایی ها برای خروج از عراق دانست.

به گزارش خرداد ۲۳ نماینده از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا امروز با امضا و ارسال نامه‌ای به «مارک اسپر» وزیر دفاع این کشور خواستار استقرار سامانه گنبد آهنین در عراق شدند.

در این نامه با اشاره به آنچه که تهدیدات متوجه نیروهای نظامی آمریکا در عراق است، آمده که در دو ماه گذشته حملات به پایگاه های آمریکا در عراق افزایش یافته، موضوعی که هر روز سبب به خطر افتادن جان آمریکایی‌ها و نیروهای ائتلاف بین‌المللی و غیر نظامیان می‌شود، این حملات نقاط ضعف سامانه پدافند هوایی ما را نشان داده و باید فوری این موضوع بررسی شود.

نمایندگان تهیه کننده نامه با ابراز نگرانی شدید از حملات گروه‌های مسلح علیه آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق، اعلام کردند که استقرار این سامانه از نیروهای آمریکا در مقابل خطر حملات موشکی حفاظت می‌کند.

در همین حال، فاضل جابر نماینده ائتلاف الفتح از جناح های سیاسی عراق خواست تا از نیات آمریکا و جدیت اظهارات آنان در نامه اعضای کنگره آگاه باشند و بر دولت بعدی فشار آورند تا تصمیم پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از خاک کشور را اجرایی کند.

جابر در گفت و گو با «المعلومه» بیان کرد که دولت آمریکا همواره از نمایندگان و مقام های کنگره از هر دو حزب اصلی برای اظهارنظرهایی استفاده می کند که بیانگر نیات پنهان نسبت به عراق است تا آنها را با پوشش قانونی اجرا کند، آخرین مورد این امر استقرار باتری های دو سامانه دفاع هوایی پاتریوت در پایگاه عین الاسد و حریر است.

وی تاکید کرد که گسترش سامانه گنبد آهنین به معنای قصد آمریکایی ها مبنی بر عدم خروج از عراق است. 

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۳ فروردین  ماه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که در چندین پایگاه میزبان نظامیان آمریکایی در عراق، سامانه‌های دفاع موشکی نصب شده است.

بر اساس این گزارش، چندین سامانه پدافند هوایی در پایگاه‌های عراق میزبان نیروهای آمریکایی و ائتلاف به سرکردگی واشنگتن، نصب شده است.

به گفته این مقام‌، چند سامانه پاتریوت و دو سامانه کوتاه‌برد دیگر در پایگاه هوایی عین الاسد و یک پایگاه نظامی در اربیل و همچنین یک سامانه دفاع موشکی کوتاه‌برد در پایگاه التاجی نصب شده است.

پیشتر نیز با توجه به گزارش‌ها مبنی بر انتقال و استقرار سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا در عراق، ‌«شان رابرتسون» سخنگوی پنتاگون با تایید انتقال این تجهیزات از اعلام محل نصب آن‌ها به دلیل محرمانه بودن خودداری کرده بود. 

رابرتسون همچنین گفته بود که به دلایل امنیتی نمی‌تواند عملیاتی شدن این سامانه‌ها را تایید یا تکذیب کند.

این در حالی است که پارلمان عراق سوم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ۹۸) در نشستی فوق العاده با حضور «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی به خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور رای داد.

اصرار آمریکایی ها به توسعه و تجهیز پایگاه های نظامی و استقرار سامانه دفاع موشکی در عراق به بهانه حفاظت از نیروهای اشغالگر به منزله بی‌توجهی به مصوبه قانونی پارلمان و نقض حاکمیت ملی عراق است.
برچسب ها: گنبد آهنین ، عراق
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی