امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۲۲۲۳
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
تعداد نظرات: ۱ نظر

تقصیر محمود کریمی نیست ایراد جای دیگر است

سرویس سیاسی خرداد- محمد محمدی: مداحی و مناجات چند روز پیش حاج محمود کریمی که در ایام ماه مبارک رمضان به صورت زنده از صدا و سیما و شبکه 2 رسانه ملی پخش می شود، با حواشی و اعتراضات فراوانی روبرو بوده و به خصوص در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرده است.

به گزارش خرداد، محمود کریمی به سبک مجالس مداحی مرسوم حکایتی را نقل می کند که فردی در عالم خیال با امام حسین (ع) قمار می کند و می بازد و دو گونی برنج به تکیه اهدا می کند و خانمی (حضرت زهرا (س) جلوی تکیه آمده و می گوید که نذرش قبول است و ....

نقل این حکایت البته واکنش های تندی را در پی داشته و از انتسابی که در این حکایت به ائمه اطهار و معصومین در آن داده می شود، مذهبیون و عموم مردم ناراحت و دلگیر شده اند اما چند نکته در خصوص این ماوقع گفتنی است.

اول- محمود کریمی خوب یا بد کارش درست یا غلط، روایتی نقل نکرده و چنین تعابیر و اعمالی را به ائمه منتسب نکرده است و تنها حکایتی گفته که فردی در خیال چنین پنداشته و در عالم رویا اینگونه فرض کرده است. پس اینکه به او تاخته شود که اعمال ناصواب و صور نادرست به ائمه منتسب کرده بی انصافی و خارج از دایره اخلاق و انصاف است.

دوم-اینکه چنین حرف و نقل و حکایتی از تریبون عمومی و رسانه ملی به سمع و نظر میلیون ها مخاطب برسد، البته که کار درستی نیست یا حداقل بی سلیقگی محض است، چنین حکایت هایی از سوی مداحان در مجالس خصوصی البته مرسوم است اما بیان آن از تریبون عمومی حتی به شرط اثر گذاری بر برخی مخاطبان صحیح نبوده و ضررهای آن بر منافع آن می چربد.

سوم- ایراد اصلی کار اینجاست که ما از محمود کریمی یا دیگر مداحان انتظار داریم که عالمانه و هوشمندانه و در چارچوب معارف و آموزه های اصیل اسلامی سخن بگویند حال آنکه این عزیزان مداح هستند و کار مداح سخنوری در باب معارف و آموزه های اصیل و معنادار نیست بلکه هیجانی کردن مخاطبان و با تکنیک های خاص این رسته کار مداحان است و وقتی چنین اظهاراتی حاشیه ساز می شود، باید توجه کرد که چرا مداحان از جایگاه سنتی و اصیل خود پا فراتر گذاشته و به حوزه وعظ و خطابه پای می گذارند که نتیجه اش می شود همینی که شد.

چهارم- مقصر اصلی ماجرا البته صدا و سیمایی است که در سال های اخیر با رویکردهای سطحی نگرانه تریبون عمومی و انحصاری خود را به می محابا به دست چنین طیف هایی سپرده و فضا را به گونه ای رقم زده که بتدریج هم علمای ورزیده و هم مخاطبان فرهیخته چه در حوزه دینی چه دیگر حوزه های تخصصی عطای ماندن و توجه به رسانه ای که ملی باشد را به لقایش بخشیده اند و اینگونه می شود که مداحان به یکباره سهمی فراتر از همگان در برنامه ها یافته و مسیر به این سمت و سو می رود.

حالا هم با واکنش های تند و تیز و احساسی چیزی درست نمی شود و به مسلخ بردن کریمی بواسطه این قصور مسئله را درست نمی کند در واقع باید دایره نگاه را کمی وسعت بخشید و در ساخت برنامه ها و مراجعه به اهالی فن و نخبگان تجدید نظر جدی کرد والا این قسم امور باز هم دیر یا زود تکرار خواهد شد و در این میان ضربه مهم و اساسی به نگاه مخاطبان وارد خواهد آمد.
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
شکوفه
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
0
0
مداح بی سواد، بی سواده چه انتظاری ازش دارین؟
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی