امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۶۲۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷

تورم و گرانی به سراغ آمریکایی‌ها و ترامپ رفت

خرداد؛ رامتین لطیفی: خانه‌نشینی مردم آمریکا در ماه فروردین و اردیبهشت به علت بحران کرونا سبب شد تا پختن غذاهای مختلف در خانه به یکی از تفریحات خانگی برای فرار از روزمرگی تبدیل شود. به همین دلیل بازار تقاضا نسبت به ماه‌های گذشته و ماه‌های مشابه در سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشت و در مقابل عرضه و تامین کالاهای خوراکی نیز به علت دست و پنجه نرم کردن کشاورزان و دامداران با کرونا دچار مشکلاتی بود.


به گزارش خرداد، به گزارش فروشگاه‌های بزرگ در در دو ماه گذشته نشان می‌دهد که میزان تقاضا برای محصولات خوراکی و غذایی بیشترین افزایش را در ۵۰ سال گذشته داشته است. این گسست در عرضه و تقاضا سبب شد مواد غذایی اصلی با رشد قیمت مواجه شود به طوری که آمارها نشان می‌دهد مصرف کننده‌ها ۲/۶درصد بیشتر از میزان متوسط هزینه برای مواد غذایی در دو ماه گذشته پرداخت کرده‌اند. این افزایش قیمت در آمریکا کم‌سابقه و از سال ۱۹۷۴ که قیمت مواد غذایی ۴درصد رشد داشت تا امروز بی‌سابقه بوده است. بیشترین رشد در این میان مربوط به قیمت گوشت قرمز، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ است. 


افزایش قیمت در این مواد پر مصرف غذایی سبب شده تا خانواده‌ای چهار نفره که سابق بر این هفته‌ای ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار برای خرید این موارد پرداخت می‌کرد در حال حاضر ۱۵۰ دلار پرداخت کند. بیشترین افزایش قیمت مربوط به تخم مرغ با ۱۶درصد افزایش قیمت است که در هر شانه ۱۲تایی تخم‌مرغ ۳دلار افزایش قیمت داشته است. گوشت ۱۰درصد، مرغ ۶درصد و ماهی هم ۷درصد افزایش قیمت داشته است. علاوه بر تعطیلی برخی از کارخانه‌های دامداری و کشاورزی که تاثیر مستقیم بر زنجیره تامین کالا داشته است، تغییر بازار تقاضا نیز در این میان بسیار موثر است. بخش عمده‌ای از طبقات متوسط شهری و طبقات آسیب‌پذیر و نیازمند کالاهای مورد نظر خود را به صورت تازه و از تولید به مصرف در بازارهای محلی آخر هفته تهیه می‌کردند. بحران کرونا سبب شد تا الگوی مصرف نیز تغییر کند و تمایل بیشتری به تهیه محصولات بسته‌بندی شده و تولیدات کارخانه‌ها به وجود بیاید.


با توجه به عدم توانایی تامین تمام مواد غذایی مصرفی لازم در آمریکا توسط کارخانه‌های مکانیزه داخلی که مواد غذایی را به صورت محصولات بسته‌بندی عرضه می‌کنند، دولت برای تامین مواد غذایی به واردات رو آورد. هزینه‌های حمل و نقل این مواد یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت‌ها در مواد غذایی است. 
دونالد ترامپ که یکی از دستاوردهای اصلی و می‌توان گفت تنها دستاوردش گشایش‌های اقتصادی و رشد و شکوفایی در بازارهای کسب و کار بود اکنون با چالش‌های بسیار جدی روبه‌روست. یکی از این چالش‌ها افزایش قیمت مواد غذایی در آمریکاست. افزایش قیمت در کالاهای اساسی و مصرفی تاثیر به شدت بیشتری بر اذهان عمومی دارد و درست در ماه‌های منتهی به انتخابات این اتفاق می‌تواند به ضرر ترامپ تمام شود. دونالد ترامپ هم بسیار بر این مسئله تاکید دارد و تامین به موقع و با قیمت مناسب کالاهای اساسی و مصرفی برای او بسیار حائز اهمیت است. در روزهای اوج بحران کرونا که کمبود وسایل و تجهیزات پزشکی از ماسک گرفته تا دستگاه‌های بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها خود به یک بحران جدید تبدیل شده بود ترامپ دستور و فرمانی برای تولید این تجهیزات در شرایط بحران نداشت اما به محض کمبود گوشت، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ که موجب افزایش قیمت آن در بازار شد ترامپ با یک فرمان حکومتی که قید فرمان در شرایط جنگی را داشت دستور داد تا از تمام ظرفیت‌های نظامی به منظور تامین نیروی لازم در کارخانه‌های دامداری برای تامین این مواد اصلی غذایی استفاده شود.

برچسب ها: ترامپ ، تورم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی