امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۶۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۶

فیسبوک، تویتتر و غول‌های دنیا دورکاری را به یک سنت همیشگی تبدیل می‌کنند

خرداد: بحران کرونا سبب شد تا بسیاری از امور روزمره‌ای که در طی سال‌های سال به سنت تبدیل شده بود دچار چالش ‌های جدی شود. قرنطینه کامل در بسیاری از شهرها و کشورها و نیز فاصله‌گذاری اجتماعی در شهرها و کشورهای دیگر سبب شد تا کارمندان شرکت‌ها و دولت‌ها وظایف و امور مربوط به کار و شغلشان را حتی‌الامکان از خانه و به صورت دورکاری انجام دهند. 


به گزارش سرویس فناوری خرداد، بسیاری از صاحبان مشاغل در این مدت کوتاه دریافتند که انجام امور شغلی کارمندانشان به صورت دورکاری نه تنها از کیفیت کار نمی‌کاهد بلکه علاوه بر حفظ کیفیت لازم به صرفه‌جویی‌های اقتصادی شرکت‌ها کمک بسزایی می‌کند. برای مثال تامین هزینه‌های کالاهای مصرفی از چای و قهوه گرفته تا دستمال کاغذی و نیز هزینه‌های تامین امکاناتی مانند آب، گاز و برق مصرفی در شرکت‌ها برای کارمندان جلوگیری می‌شود و همچنین از اصطحلاک وسایلی که شرکت برای کارمندان خود فراهم کرده‌اند نیز کاسته می‌شود. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها به این فکر فرو رفته‌اند که انجام امور به صورت دورکاری را به یک سنت جدید و کارآمد بدل کنند.
آخرین شرکتی که اعلام کرد دورکاری در آن به یک سنت بدل خواهد شد غول رسانه‌های اجتماعی دنیا یعنی فیسبوک بود. مارک زاکربرگ، مدیر عامل شرکت فیسبوک اعلام کرد که حدود نیمی از ۴۵هزار کارمند این شرکت طی ۵ تا ۱۰ سال آینده قادر خواهند بود تا تمام وظایفشان را از خانه‌های خود انجام دهند و التزامی برای حضور در شرکت به عهده آن‌ها نخواهد بود. زاکربرگ اضافه کرد که این عدد یک هدف قطعی و دقیق نیست و قابل تغییر است. این‌که یکی از مدیران شرکت‌های غول پیکر دنیا این طرح بدیع را به صورت جدی کلید زده است از این جنبه اهمیت بالایی دارد که می‌توان با استناد به آن آینده نه چندان دور شیوه جدید مشاغل و بازار کار را پیش‌بینی کرد. برای مثال بلافاصله پس از اعلامیه فیسبوک، توییتر اعلام کرد نیروهای کار این شرکت هم می‌تواند در صورت تمایل تمام وظایف خود را از راه دور انجام دهند. پس از توییتر شاپیفای و کوین‌بیس نیز به این جرگه پیوستند.


زاکربرگ عنوان کرده است که باور ندارد که اگر امروز بخوابد و شش ماه دیکر بیدار شود خبری از بیماری‌های همه‌گیر مانند کرونا در میان نباشد. به همین دلیل باید راهی را برگزید که هم انتظارات شرکت‌ها تامین شود و هم کارمندان و جامعه در امنیت باشند. البته این طرح بین کارمندان مخالفانی هم دارد برای مثال در شرکت فیسبوک ۱۰درصد کارمندان که در رده‌های مدیریتی قرار دارند همگی موافق این طرح هستند اما ۴۰ تا ۶۰ درصد کارمندان از اجرای این طرح استقبال کردند و بقیه تمایلی به دورکاری نداشتند. 
تغییر روش استخدام نیروی کار و تمرکز بر دورکاری مزایای دیگری نیز برای جامعه دارد که نباید مغفول واقع شود. برای مثال از ترافیک‌های وحشتناک کلان‌شهرهای جهان و در نتیجه مصرف انرژی و آلودگی هوا جلوگیری می‌شود. همچنین ظرفیت بازار کار به علت عدم التزام حضور فیزیکی در محل کار افزایش پیدا می‌کند و افراد بیشتری می‌توانند به کار مشغول شوند و از نرخ بیکاری در کشورها که از نگرانی‌های اصلی تمام دولت‌های جهان است نیز کاسته شود. به علاوه تامین آرامش روانی به دلیل از بین رفتن اوغات فراغت و زمانی برای تفریح در دنیای امروز یکی از دغدغه‌های روانشناسان و روان‌پزشکان است که از این طریق می‌توان از هدر رفت زمان جلوگیری کرد و این زمان ذخیره شده را برای تفریح خرج کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی