امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۶۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۵

سازمان ملل نسبت به عفو عاملان قتل خاشقچی ابراز تردید کرد

خرداد: "اگنس کالامارد" گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور قتل‌های فراقانونی ضمن ابراز تردید نسبت به عفو خانواده "جمال خاشقچی" روزنامه‌نگار مخالف سعودی گفت: فکر نمیکنم خانواده خاشقچی بتوانند برای عاملان جنایتی که اصول حقوق بین‌الملل را نقض کرده‌اند، درخواست بخشش کنند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا ،کالامارد شنبه شب در گفت وگو با شبکه خبری "الجزیره" قطر افزود:محاکمه عاملان قتل خاشقچی" با هدف تبرئه و مجازات نشدن آنان صورت گرفت.:در مسأله قتل خاشقچی از همان ابتدا در تحقیقاتی که در ترکیه آغاز شد مشخص بود که عربستان به دنبال آن است که آثار این جنایت را از بین ببرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد با اشاره به برگزاری نمایشی دادگاه عاملان قتل خاشقچی افزود: آن کسی که دستور این قتل را داده و نیز مغز متفکر این عملیات محاکمه نشدند و مجازات تنها مختص به آنانی نیست که این قتل را انجام داده‌اند.

وی تصریح کرد: قتل خاشقچی با دستور دولت عربستان صورت گرفت و یک جنایت فردی نیست، به همین خاطر درگذشتن از این مسأله به معنای فرار از مجازات (عاملان اصلی این پرونده) است.

کالامارد ضمن ابراز همدردی با خانواده خاشقچی گفت: نمی‌توانم تصور کنم که این خانواده تا چه میزان در ماه‌های گذشته تحت فشار[حکومت سعودی] قرار گرفته‌ است.

اخیرا یکی از پسران خاشقجی از عفو قاتلان پدرش خبر داده است، اگرچه خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی به این تصمیم اعتراض کرده است.

خاشقچی روزنامه نگار ناراضی عربستان سعودی، دوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۱۳۹۷ ) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. دولت سعودی بعد از ۱۸ روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.  

بعد از این اعتراف " سلمان بن عبدالعزیز " پادشاه سعودی در احکامی جداگانه "سعود القحطانی " مشاور دیوان پادشاهی سعودی و از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد و " احمد العسیری " معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین (به اصطلاح) ائتلاف سعودی در یمن را دستگیر کرد.  

دادستانی عربستان پنج نفر از متهمین به دخالت در قتل خاشقچی روزنامه نگار مخالف "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی را به اعدام و سه متهم دیگر را به زندان‌های طولانی مدت تا ۲۴ سال محکوم کرد.  

پس از صدور این رای ، در پرونده قتل خاشقجی، نهادهای حقوق بشری احکام دادگاه رسیدگی به این پرونده در عربستان را «نمایشی مضحک» خواندند.

دستگاه‌های اطلاعاتی غربی بر این باورند که بن سلمان دستور اجرای این ترور را صادر کرده است .
برچسب ها: سازمان ملل ، خاشقچی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی