امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۶۶۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷

محبوبیت باراک اوباما، شاه‌کلید کمپین انتخاباتی جو بایدن است یا عامل سقوط آن؟

امروز باراک اوباما به نوعی پدرخوانده و مرد تصمیم‌گیرنده پشت پرده حزب دموکرات به شمار می‌رود
سرویس بین الملل  خرداد _ محمدرضا مشتری: با تمرکز بر اتفاقات ماه‌های اخیر و تعمق بر آن‌چه که بر کارزار انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها گذشت می‌توان ردپای باراک اوباما، رییس‌جمهور سابق آمریکا را در هدایت مسیر و جریان انتخابات مشاهده کرد. اوباما تمام تلاش و محبوبیتش را در قمار انتخابات ریاست‌جمهوری بر روی معاون سابقش یعنی جو بایدن سرمایه‌گذاری کرده است تا شاید بایدن بتواند بر دونالد ترامپ غلبه کند و بار دیگر سکان هدایت کاخ سفید به دست دموکرات‌ها بیافتد.


به گزارش خرداد ، امروز باراک اوباما به نوعی پدرخوانده و مرد تصمیم‌گیرنده پشت پرده حزب دموکرات به شمار می‌رود اما همیشه او از دخالت آشکار در رقابت‌های انتخاباتی دوری گزیده است. رسانه‌های نزدیک به حزب دموکرات گمانه‌زنی می‌کنند که اوباما از زمانی که رقابت‌های درون حزبی به مرحله رقابت دونفره برنی سندرز و جو بایدن رسید وارد میدان شد و به طور رسمی شروع به هدایت تصمیمات حزب برای انتخابات کرد. آن‌ها می‌گویند اوباما ظرف یک ماه قبل از استعفای سندرز با برگزاری ۸جلسه خصوصی با بایدن و  ۱۲جلسه خصوصی با سندرز در نهایت توانسته او را مجاب کند تا به نفع حفظ حزب و جلوگیری از تشتت و جنگ داخلی حامیان حزب بر سر نامزدهای محبوب‌شان از رقابت‌ها کناره‌گیری کند. در مقابل بایدن به توصیه اوباما ضمانت داد تا برنامه‌های اصلی کمپین سندرز را اجرایی کند.

بایدن همچنین در مقابل دوربین رسانه‌ها متعهد شد که معاونی که برمی‌گزیند یک زن غیر سفید پوست باشد. بسیاری گمانه‌زنی‌های مختلفی برای این موضوع داشتند و لیست‌های مختلفی نیز از نامزدهای احتمالی این پست منتشر کردند. یکی از نام‌های اصلی و مشترک در تمام لیست‌های منتشر شده نام میشل اوباما، همسر مشهور و محبوب باراک اوباما بود. چندی بعد بایدن اظهار کرد که آرزویش این است که یک اوباما در کنار خود داشته باشد و از این رو دلش می‌خواهدمیشل اوباما سمت معاونت او را بپذیرد اما متاسفانه خانم اوباما رغبتی به حضور دوباره در کاخ سفید ندارد. البته در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر فعالیت میشل اوباما برای جلب آرای بیشتر به نفع بایدن در رسانه‌ها منتشر شد. ممکن است در ادامه هم این جمله را بشنویم که میشل اوباما علی‌رغم میلش تنها به دلیل شکست ترامپ تصمیم گرفت پیشنهاد معاونت بایدن در انتخابات را بپذیرد. این اتفاق اتهام‌هایی را به سمت باراک اوباما سرازیر می‌کند که مهندسی انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها توسط او تنها به دلیل به قدرت رسیدن همسرش است. با توجه به سن بالا و کهولت بایدن هم احتمال مرگ او وجود دارد و در صورت تخقق این دو اتفاق میشل اوباما می‌تواند بدون زحمت اولین رییس‌جمهور زن آمریکا شود.


مصاحبه‌های اخیر دوازده استراتژیست ارشد حزب دموکرات، سیاستمداران نامدار و سران حزب که نزدیک به خانواده اوباما هستند نمایان‌گر این موضوع است که آن‌ها از اوباما انتظار دارند از محبوبیتش بالاخص از تعداد اعجاب‌انگیز دنبال‌کنندگان صفحات مجازی او در رسانه‌های اجتماعی به نفع حمایت و تبلیغ برای بایدن استفاده کند. اوباما یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی در قید حیات آمریکاست که با محبوبیت حدود ۶۰ درصدی کاخ سفید را ترک کرد. حمایت او از هر نامزد می‌توان برگه برنده آن نامزد باشد و او امروز از بایدن حمایت کرده است. نکته بسیار قابل توجه این است که اوباما در حال حاضر هم از ترامپ و هم از بایدن محبوب‌تر است و حمایت اوباما از بایدن یکی از دلایل اصلی اختلاف ۸ درصدی بایدن و ترامپ در نظرسنجی‌ها است. حالا که بایدن با اظهارات نسنجیده‌اش موجب رنجش سیاه‌پوستان و آمریکایی‌های آفریقا تبار شده است بیش از هر زمان به حمایت و تایید دوباره اوباما نیاز دارد و بهترین راه برای دلجویی از سیاه‌پوستان میانجی‌گری تنها رییس‌جمهور سیاه‌پوست از آنان است و این یکی دیگر از انتظارات حزب از اوباما در مسیر شکست ترامپ است. باید در نظر داشت که اوباما وظیفه خطیری بر دوش دارد، از یک طرف باید با تمام قوا از بایدن حمایت کند تا بتواند با شکست ترامپ پیروز انتخابات شود و از طرف دیگر این حمایت‌ها طوری باشد که بایدن در اذهان عمومی به عروسک‌ خیمه‌شب‌بازی اوباما بدل نشود. برخی از جمهوری‌خواهان این نقد را بر دموکرات‌ها وارد کردند که آن‌ها در حال قتل دموکراسی هستند و اوباما پروژه‌ای شبیه به پروژه سیاسی پوتین برای آمریکا در سر می‌پروراند. این اوضاع ویژه شرایط را به قدری پیچیده کرده است که معلوم نیست حمایت بیشتر اوباما و ورودش به کارزار انتخابات به نفع بایدن است یا به ضررش.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی