امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
نیروی دریایی آمریکا؛

آزمایش سامانه لیزری جدید در نیروی دریایی آمریکا

 سرویس فناوری خرداد _محمد محمدی؛ سی‌ان‌ان نوشت: روز جمعه در یکی از ‌کشتی‌های نظامی نیروی دریایی آمریکا  سامانه لیزری جدیدی آزمایش شد و البته این آزمایش موفقیت‌آمیز گزارش شده است. این سامانه لیزری که در اصل یک سلاح پیشرفته و بدیع است و برای شناسایی، مقابله و انهدام هواپیماها و هلی‌کوپترهای جنگی کوتاه‌برد و میان‌برد طراحی شده است از انتقال انرژی با قدرت بالا به هدف به منظور انهدام آن بهره می‌برد.

تصاویر و ویدیوهایی که نیروی دریایی آمریکا تهیه و پخش کرده است نشان می‌دهد این سامانه که یک سامانه آبی خاکی و دو وجهی است در بخش پدافند هوایی نیروی دریایی آمریکا در محل بندر پورتلند آزمایش شده است . نسل اول سامانه‌های لیزری با سوخت جامد است که قادر به شناسایی دقیق هدف و رهگیری آن و در نهایت انتقال انرژی بالا برای انهدام آن است.

توان انتقال داده شده توسط این سامانه به طور دقیق اعلام نشده است اما با استناد و رجوع به مدارکی که در طراحی‌های این سامانه در سال ۲۰۱۸ لو رفت و در رسانه‌ها منتشر شد باید گفت این سامانه قادر به انتقال انرژی ۱۲۰ کیلوواتی برای انهدام هواپیماها و هلی‌کوپترهای جنگی دشمن است.

یکی دیگر از نقاط قوت این سامانه که در آزمایش‌ها موفقیت‌آمیز ظاهر شد قدرت شناسایی اجسام پرنده کوچک توسط این سامانه مانند پهپادها و کوادکوپترها و رهگیری و انهدام آن‌ها بود. سرهنگ کری سندرز، فرمانده پدافند بندر پورتلند اعلام کرد: "با تجهیز نیروی دریایی و کشتی‌های جنگی با این سامانه، نیروی نظامی آمریکا بر روی آب‌های آزاد به جنگ‌های دریایی احتمالی در آینده معنای جدیدی بخشیده و بی‌رقیب است”.

این فرمانده بدون اشاره مستقیم به قایق‌های تندروی سپاه پاسداران و کشمکش‌های بین نیروی دریای سپاه و ناوهای جنگی آمریکا به زبان طعنه بیان کرد: "این سامانه می‌تواند با قایق‌های کوچک و تندرویی که در آب‌ها به کشتی‌ها و ناوهای جنگی ما نزدیک می‌شوند نیز مقابله و آن‌ها را منهدم کند”.

از مزایای دیگر این سامانه لیزری نسبت به موشک‌ها می‌توان به این اشاره کرد که در استفاده از سامانه لیزری دغدغه‌هایی مانند باد، باران، طوفان و عمل نکردن درست موشک در ردیابی مسیر یا انفجار وجود ندارد و این سامانه در هر شرایطی قادر به شناسایی و فعال‌سازی است.

چندی پیش نیز در رسانه‌ها خبری مبنی بر تست دوباره سلاح هسته‌ای توسط آمریکا پس از سال‌ها منتشر شد. به نظر می‌رسد آمریکا با تهدید نظامی کشورهایی مانند چین و ایران و تحریک آن‌ها سعی در خرید حس غرور ملی برای آمریکایی‌ها به نفع انتخاب مجدد ترامپ دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی