امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۷۱۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳

جنگ سرد بین آمریکا و چین، فرزند کرونا برای جهان است

سرویس بین الملل خرداد _ رامتین لطیفی؛ دیروز وانگ یی، وزیر امور خارجه چین خطاب به مقامات کشور آمریکا گفت: "آن‌ها باید از این خیال خوش و رویا که فکر کنند می‌توانند چین را دگرگون کنند بیرون بیایند و از انداختن هر دو کشور به ورطه یک جنگ سرد جدید جلوگیری کنند. چین هیچ رغبتی به تغییر در هیچ اموری ندارد و آمریکا هم نمی‌تواند یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر را که هم‌قدم در مسیر حرکت به سمت مدرنیته هستند متوقف کند.”

به گزارش خرداد، در ماه‌های اخیر و حتی قبل از پیدا شدن سر و کله کرونا روابط چین و آمریکا هر روز پیچیده‌تر و پر کشمکش‌تر از روز گذشته می‌شد و در آن زمان بود که جنگ تجاری بین این دو کشور شروع شد. سرانجام جنگ تجاری یک قرارداد تجارت مشترک فی‌مابین دو کشور شد که به نظر می‌رسید این قرارداد تجاری توانسته آتش‌های موجود بر سر مسیر دو کشور را خاموش کنداما معلوم شد آتش‌هایی زیر خاکستر وجود داشته است و نیاز به یک باد کوچک داشته که نمایان شود. حالا با پیدا شدن سر و کله ویروس کرونا در چین و تسری آن در تمام جهان که موجب بحران‌سازی‌های بسیاری در کشورهای مختلف شد، روابط چین و آمریکا تیره‌تر از گذشته نه چندان دورتر از دوران قبل از کرونا شد. در حال حاضر می‌توان گفت رابطه دو کشور با هم بسیار شکراب است و بیم آن وجود دارد که کار به درگیری‌های نظامی هم برسد.

دونالد ترامپ زبان به ملامت چینی‌ها باز کرده است و از آن‌ها به دلیل اوضاع وخیم و نامتوازن تجارت و اقتصاد در جهان و شیوع ویروس کرونا شکایت کرده است. ترامپ تا مدت زیادی به جای ویروس کرونا در سخنرانی‌های روزانه‌اش از ویروس چینی استفاده می‌کرد که موجب ناراحتی چینی‌ها و البته مقامات آمریکایی شد که این عمل ترامپ را نژادپرستانه می‌دانستند. او می‌گوید چینی‌ها به عمد برای لاپوشانی کم‌کاری‌هایشان ابتدای امر ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه دادند و جهان را برای آمادگی‌های لازم به منظور غلبه بر این ویروس گول زدند. همچنین ترامپ از پرداخت هزینه‌ها و تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی که به گفته او رفیق گرمابه و گلستان چینی‌ها است و دست در دست آن‌ها دارد سر باز زد و این روند را متوقف کرد. 

البته چینی‌ها همواره این اتهامات وارده از جانب ترامپ و مقامات آمریکایی را رد کردند و می‌گویند ترامپ با این بهانه‌ها سعی دارد از زیر بار مسئولیت‌های خودش شانه خالی کند و همه تقصیر را به گردن چین و سازمان بهداشت جهانی و حزب دموکرات بیاندازد و در این بین فقط او بماند که هیچ اشتباهی نداشته است. همچنین با روند اتهامات ترامپ و پمپئو به چینی‌ها مبنی بر این‌که ویروس کرونا ساخته دست بشر است و چینی‌ها آن را در آزمایشگاه‌های نظامی خود ساخته‌اند و به عمد در جهان تسری داده‌اند، اخیرا چینی‌ها نیز به طور تلویحی اعلام کردند نیروهای نظامی آمریکا این ویروس را ووهان منتشر کردند. 

حالا کشمکش‌های نظامی و تحریکات هر دو نیروی نظامی چین و آمریکا در دریای چین ادامه دارد. کشتی‌های جنگی و ناوهای هر دو کشور هر روز به دلیل نزدیک شدن به ادوات نظامی و مرزهای آبی به یکدیکر هشدار می‌دهند و شرایط به گونه‌ای است که شاید با شلیک یک گلوله جنگی تمام عیار رخ دهد. استوارت وارنی، کارشناس اقتصادی شبکه فاکس هفته گذشته در یک نشست تحلیل در تلویزیون گفت: "باید بپذیریم که جنگ سرد بین این دو کشور مدتی است که شروع شده است” و البته باید اتفاقات جاری در هنگ‌کنگ را دقیق‌تر نگاه کنیم. در هنگ‌کنگ چینی‌ها با اعمال نفوذ قصد در تغییر قوانین امنیت هنگ‌کنگ به نفع خود دارند و می‌خواهند با یک شبه کودتای سیاسیژقدرت را در دستان متحدان سیاسی خود نگاه دارند. آمریکا هم در حال فروش سلاح و موشک‌هایی به کشور هنگ‌کنگ برای دفاع از خود است که می‌تواند امنیت چین را خدشه‌دار کند. می‌توان وخامت اوضاع را با رصد اتفاقات موجود در هنگ‌کنگ مشاهده کرد اما به نظر می‌رسد حتی اگر جنگ سر شروع نشده باشد درآستانه آغاز است.

برچسب ها: چین ، آمریکا
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی