امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۸۸۶
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵

الگوریتمی جدید برای پیداکردن اشیاء و افراد گمشده در دریا

خرداد: محققان موسسه "ام.آی.تی"موفق به توسعه یک الگوریتم شده‌اند که با استفاده از آن مراحل یافتن اشیا و افراد گمشده در دریا بسیار آسان می‌شود.

به گزارش خرداد و به نقل از گیزمگ، اقیانوس و دریا گاهی می‌تواند سبب وحشت افراد نیز شود، چراکه ممکن است ناگهان و بر اثر برخی عوامل افراد و یا اشیا در آن گم شوند؛ اما محققان موسسه ام.آی.تی راه حلی نوین برای این موضوع ابداع کرده‌اند و آن توسعه یک الگوریتم جدید است که می‌تواند به صورت لحظه به لحظه اقیانوس و دریا را بررسی کند تا افراد و اشیاء مفقود شده را به سرعت ردگیری کنند. این الگوریتم باعث افزایش کارآیی عملیات جستجو و نجات می‌شود.

تیم‌های جستجو و عملیات نجات که اقیانوس‌ها را برای یافتن افراد و یا اشیاء گم شده جستجو می‌کنند، امروز به مدل‌هایی از پویایی اقیانوس و پیش‌بینی آب و هوا متکی هستند تا مناطقی خاص را جستجو کنند؛ اما این یک استراتژی کاملا مناسب نیست. طی این مطالعه محققان ام.آی.تی تصمیم گرفتند تا الگوریتمی که "ترپس" (TRAPS) نام دارد را توسعه دهند که دقت عملیات جستجو را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. الگوریتم جدید این تیم مبتنی بر مدل‌سازی پیشرفته اقیانوس است و تصاویر فوری از سرعت اقیانوس که توسط امواج و جریان‌ها ثبت می‌شود را با یکدیگر ترکیب می‌کند و سپس با کمک مدل‌های ریاضی مسیر مناسبی برای یافتن افراد و اجسام گمشده ایجاد می‌کند. "ترپس" مخفف جمله پروفایل جذب گذرا (TRansient Attracting Profiles) است.

"توماس پیکاک" (Thomas Peacock)، استاد مهندسی مکانیک موسسه ام.آی.تی گفت: با کمک ردیاب‌های جی پی اس و الگوریتم مذکور ما می‌توانیم مشاهده کنیم که اجسام یا افراد گمشده در هر لحظه در کجا قرار دارند.

محققان معتقدند که این فناوری جدید می‌تواند کمک بزرگی به تیم‌های جستجو و عملیات نجات بکند.

یافته‌های این مطالعه در مجله"Nature Communications"منتشر شد.
برچسب ها: دریا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی