امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۸۹۲
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳

“الیزابت وارن” رمز پیروزی جو بایدن در انتخابات

سرویس بین الملل خرداد _ صلاح توماج پور :استن گیرین‌برگ که یکی از ناظران قدیمی و متخصص انتخابات‌های ریاست‌جمهوری از جانب حزب دموکرات است، قصد داشت در انتخابات ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون را با اصرار فراوان متقاعد کند تا حالا که قرار است او به عنوان اولین رییس‌جمهور زن آمریکا وارد رقابت‌ها شود، بهتر است که یک معاون زن هم انتخاب کند. پیشنهاد گیرین‌برگ برای کلینتون انتخاب الیزابت وارن بود. او هنوز هم معتقد است که اگر الیزابت وارن در کنار هیلاری کلینتون در مقابل تیم دونالد ترامپ و مایک پنس رقابت می‌کردند اکنون کلینتون رییس جمهور بود و از پیروزی ترامپ خبری نبود. حالا گیرین‌برگ که سابق بر این رییس ستادهای انتخاباتی بیل کلینتون هم بوده است و با مشاوره او کلینتون توانست با اقتدار در انتخابات‌ها پیروز شود به سراغ جو بایدن رفته است و به او همان پیشنهادی را داده است که چهار سال پیش به هیلاری کلینتون داده بود. ازنظر او بهتر است بایدن، الیزابت وارن را به عنوان معاون خود معرفی کند.

به گزارش خرداد ،به گفته گیرین‌برگ یکی از بزرگترین مشکلات بایدن در انتخابات پیش رو عدم اتحاد حزب دموکرات و حامیان این حزب پشت سر بایدن است. بایدن حمایت افراد پیر و میانسال را دارد اما اکثریت جمعیت جوانان از بایدن و حزب روی برگرداندند. چهار سال قبل هم که خانواده کلینتون با سواستفاده از قدرت و نفوذشان در حزب توانستند برنی سندرز را ناجوانمردانه از رقابت‌ها به در کنند، حزب و حامیانش در انتخابات کاملا دوپاره شد. شرایط بایدن حتی از شرایط آن روزهای کلینتون هم پیچیده‌تر است. حدود ۲۵درصد از طرفداران و حامیان سندرز اعلام کردند که به بایدن رای نخواهند داد، این در حالی است که ۱۵درصد از حامیان سندرز در انتخابات ۲۰۱۶ اعلام کرده بودند که به کلینتون رای نخواهند داد و تحریم کلینتون توسط همین عده سبب شد که کلینتون رقابت را به ترامپ ببازد. ۱۲درصد دیگر از حامیان سندرز نیز برای انتخابات به حزب سوم پیوستند. ۳۲ درصد از حامیان حزب هم گفته‌اند که سرنوشت شکایت تارا رید از بایدن به اتهام آزار جنسی او توسط بایدن در رای آن‌ها به بایدن موثر است. اظهارنظرهای اخیر بایدن جامعه سیاه‌پوستان آمریکا را هم ناراحت کرده است و بخشی از آن‌ها از بایدن ناامید شده‌اند.

به اعتقاد گیرین‌برگ تمامی عده‌ای که از بایدن روی برگرداننده‌اند طرفدار و حامیان حزب دموکرات هستند و تنها مسئله آنان این است که از نامزدی بایدن رضایت خاطر ندارند، پس باید به فکر ترفند و راه چاره‌ای بود تا دوباره نظر و رای آن‌ها را جلب کرد. البته بایدن و تیم انتخاباتی او قبل از ارائه این پیشنهادات توسط گیرین‌برگ نیز این نکته را متوجه شده بودند که برای پیروزی در انتخابات باید به سمت چپ‌های حزب متمایل و نزدیک شوند و با این گروه به یک ائتلاف استراتژیک دست پیدا کنند. به همین دلیل هم بایدن با برگزاری جلساتی موسوم به "اتحاد” با رهبر معنوی چپ‌های حزب یعنی برنی سندرز و تعهد برای به اجرا در آوردن دو برنامه اصلی از برنامه‌های او یعنی "تحصیل رایگان” و "بیمه برای همه” سعی در پوشاندن این خلا داشتند. گیرین‌برگ معتقد است بایدن باید متعهد شود که برنامه ورشکستی الیزلبت وارن را نیز به برنامه‌های اجرایی دولتش اضافه کند. البته ممکن است این اقدامات در جلب نظر و آرای تحریم‌کنندگان حزب در انتخابات کافی نباشد، به همین دلیل گیرین‌برگ یک پیشنهاد کم‌خطر و پربازده برای بایدن دارد و این پیشنهاد انتخاب وارن به عنوان معاون است. وارن هم می‌تواند نظر چپ‌های حزب را جلب کند، هم بایدن را ملزم کند که تعهد بدهد برنامه‌هایی را از میان برنامه‌های خودش و سندرز و دیگر جپ‌های ترقی‌خواه حزب اجرایی کند و هم می‌تواند ضامن اجرای این تعهدها توسط بایدن باشد. به علاوه الیزابت وارن مورد توجه، احترام و حمایت تارا رید، شاکی پرونده آزارجنسی تمسط بایدن است می‌تواند تاثیر این مشکل را بر انتخابات کم کند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی