امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۹۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۱

همه چیز در مورد جورج فلوید، غارت، تظاهرات و جنگ دو حزب در آمریکا

...فلوید که زیر زانوی پلیس قرار داشت با صدای بریده بریده می‌گفت که “من نمی‌توانم نفس بکشم”
سرویس بین الملل خرداد _رامتین لطیفی :چند روز پیش تصویری در رسانه‌ها انتشار یافت که در آن فردی سیاه‌پوست به نام جورج فلوید که توسط پلیس بازداشت شده بود به زمین خوابانده شده بود و پلیس سفید پوست زانوی خود را روی گردن فلوید قرار داده بود و هر لحظه فشار را بر روی گردن او زیادتر می‌کرد و فلوید که زیر زانوی پلیس قرار داشت با صدای بریده بریده می‌گفت که "من نمی‌توانم نفس بکشم”. این اتفاق تا جایی ادامه یافت که فلوید زیر فشار زانوی پلیس خفه شد و مرد.


به گزارش خرداد ،البته این اتفاق بی بدیل نبوده و نیست و بارها در این کشور اتفاق افتاده است. برای مثال مرگ برونا تایلور بر اثر اصابت گلوله توسط پلیس کنتاکی در حالی که با توجه به شرایط هیچ‌گونه احتیاجی به شلیک گلوله نبود از این دست اتفاقات است. هر بار هم پس از این اتفاقات مدتی تظاهرات و اغتشاش خیابانی به راه می‌افتاد و بعد از مدتی هم التهابات می‌خوابید و همه به خانه‌های خود بازمی‌گشتنذ و فاجعه فراموش می‌شد. این بار اما تفاوتی نه در اصل قضیه بلکه در حواشی آن وجود دارد که قتل غیرانسانی و فجیع فلوید را از دیگر فجایع پرتکرار در جای جای آمریکا متمایز می‌کند. مرگ فلوید جنبشی به نام "من می‌توانم نفس بکشم” به راه انداخت.

این اتفاق منجر به تظاهرات خشن مردم معترض در این شهر شد و دونالد ترامپ بلافاصله در توییتر به این تظاهرات خشن واکنش نشان داد. ترامپ گفت: "این اراذلی که در خیابان هستند در حال بی احترامی به خاطره جورج فلوید هستند و من اجازه نخواهم داد این اتفاق بیافتد. چندی پیش با فرماندار شهر، تیم والتز صحبت کردم و به او گفتم که ارتش در تمام لحظات کنار اوست. در صورت بروز هر اتفاقی ما کنترل را در دست خواهیم گرفت. 

وقتی غارت آغاز می شود، شلیک هم شروع می شود. متشکرم!” سپس ترامپ در توییت دیگری نوشت: "نمی توانم بنشینم و دست روی دست بگذارم و آن‌چه را که در شهر بزرگ مینیاپلیس رخ می دهد نگاه کنم. چیزی که می‌بینم خلأ کامل حاکمیت است. یا ژاکوب فری شهردار چپ‌گرای ضعیف این شهر، وظیفه خود را انجام می دهد و اوضاع را در این شهر تحت کنترل در می آورد یا من گارد ملی را اعزام می‌کنم و کار را تمام می‌کنم.”

واکنش‌های دونالد ترامپ به این اتفاقات درست چند ماه قبل از یکی ازجنجالی‌ترین انتخابات تاریخ سیاست مدرن آمریکا سبب شد تا حزب رقیب دست به کار شود و در مقابل اظهارات ترامپ جبهه بگیرد. از این رو قضیه قتل فجیع فلوید به یک کشمکش سیاسی تبدیل شد که ممکن است با درگیری‌های مردم در خیابان‌ها نه تنها به شهرهای دیگر هم گسترش پیدا کند بلکه ماه‌ها به طول بیانجامد.

اولین واکنش به اظهارات ترامپ را شبکه اجتماعی توییتر انجام داد. توییتر که در روزهای گذشته با ترامپ وارد دعوای شدیدی شد و حتی ترامپ آن را تهدید به بستن و تعطیلی همیشگی کرد، این‌بار هم خاموش نماند و برچسبی به توییت‌های ترامپ به منظور تبلیغ و تهدید به خشونت زد و توضیح داد چون ترامپ عده‌ای را تهدید کرده است که یا به خانه می‌روید یا منتظر شلیک گلوله باشید، این توییت‌ها مصداق بارز خشونت و تهدید است. ترامپ که از این اقدام توییتر بسیار عصبانی شد در یک توییت یک کلمه‌ای و عجیب نوشت: "چین!” و توضیح اضافه‌ای نداد. چند ساعت بعد در مورد توییت خود اینگونه توضیح داد که توییتر و چین دستشان در یک کاسه است و سعی دارند در انتخابات دخالت کنند و موجب باخت من شوند.


در همین حین خبرنگار سیاه‌پوست سی‌ان‌ان که مقابل دوربین زنده این شبکه به منظور گزارشی از وضعیت شهر مینیاپلیس ایستاده بود در مقابل دیدگان همه بازداشت شد و به او دست‌بند زدند و او را با خود بردند. پس از این اتفاق جو بایدن، نامزد احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آینده در مورد این اتفاقات در توییتر نوشت: "من از بازگویی آنچه که رییس‌جمهور در توییترش نوشت حذر می‌کنم و آن را بازگو نخواهم کرد اما فراموش نخواهم کرد که او در روزهای سخت و دردناک ما، خشونت علیه شهروندان را طلب کرده است. 
من بسیار خشمگین هستم و شما نیز باید خشمگین باشید. یک خبرنگار سیاه پوست، صبح امروز و هنگام انجام دادن کارش دستگیر شده است، در حالی که افسر پلیس سفید پوستی که جورج فلوید را کشته، هنوز آزاد است. دیگر بس است.”

پس از بایدن افراد دیگری نیز به واکنش‌ها علیه اوضاع این شهر و اتفاقات پیش‌آمده پیوستند. نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: "قتل هولناک جورج فلوید قلب های ما را شکست و به درد آورد. خانواده او و همچنین سیاه‌پوستان بی‌شماری که در این کشور به قتل رسیدند، سزاوار و شایسته عدالت هستند . 
کنگره به یافتن راه حل‌هایی به منظور جلوگیری ازاین جرایم و ریشه کن کردن بی عدالتی سازمان یافته جامعه ما اقدام خواهد کرد.” همچنین الحان عمر، نماینده مسلمان و سیاه‌پوست مجلس نمایندگان گفت: "سوالاتی که ما به عنوان یک جامعه متحد باید از خود بپرسیم این است: زندگی چه کسانی ارزش دارد و زندگی چه کسانی ندارد؟ حقوق چه کسانی محافظت می شود و حقوق چه کسانی نمی شود؟”.

هیلاری کلینتون هم در واکنشی گفت: "رییس‌جمهور ما، تهدید و خشونت علیه شهروندان را خواستار شده است. این اشتباه است و او باید خواستار صلح و عدالت می‌بود. همه باید به این تصمیم برسیم که در انتخابات کاری کنیم که دیگر او رییس‌جمهور نباشد.” البته دونالد ترامپ از ماجرا عقب‌نشینی نکرد و با اعزام ۵۰۰نیروی نظامی گارد ملی به مینیاپلیس وارد یک جنگ تمام عیار با معترضان و البته  دموکرات‌ها شد.
 حالا در خبرها به گوش می‌رسد که در مینیاپلیس مردم به سمت نیروهای پلیس هجوم برده و آن‌ها را به عقب رانده‌اند و فروشگاه‌ها را غارت کرده‌اند. همچنین این تظاهرات‌ها به تمام آمریکا تسری پیدا کرده است. ممکن است این اغتشاشات از کنترل دو حزب که در دو سوی آن قرار گرفته‌اند خارج شود و این حضور خیابانی شروع یک انقلاب و پوست‌اندازی باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی