امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۳۹۶۸
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰

دست رد رهبران جهان به ترامپ به علت کرونا

سرویس بین الملل خرداد_ محمد محمدی: به گفته سخنگوی دولت آلمان، صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل که به شرکت در نشست سران کشورهای جهان موسوم به جی۷ در واشنگتن دعوت شده بود، هنوز تصمیمی برای سفر به واشنگتن به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا اتخاذ نکرده است. دونالد ترامپ در حالی وعده برگزاری این نشست در واشنگتن را اعلام کرد که نشست گذشته این گروه به دلیل کرونا به صورت ویدیوکنفرانس و مجازی برگزار شد. البته مرکل از دونالد ترامپ برای این دعوت تقدیر و تشکر کرد اما گفت به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نیز شرایط و ملاحظات سفر در وضعیت شیوع کرونا نمی‌تواند قول بدهد که به واشنگتن سفر خواهد کرد. 


به گزارش خرداد ،بعد از این اظهارات بود که دونالد ترامپ اعلام کرد که رابطه و همکاری‌های ایالات متحده آمریکا با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع شده است. وزیر بهداشت آلمان، جنس اسپان به این اقدام ترامپ واکنش شدید‌اللحنی نشان داد و این عمل را مایوس‌کننده و ناامیدکننده نامید و اضافه کرد این اقدام آمریکا تنها جدایی از سازمان بهداشت جهانی نیست بلکه آمریکا از همکاری‌های بهداشتی و سلامت جهانی عقب‌نشینی کرده است و حساب خود را از جهان جدا کرده است. مرکل نیز اعلام کرد به واشنگتن سفر نخواهد کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم با تشکر از حسن نیت و دعوت ترامپ به او گفت که نمی‌تواند در این نشست حضور پیدا کند چرا که سفر به واشنگتن در این موقعیت و وضعیتی که کرونا در کمین است به صلاح نیست و هنوز در کانادا شرایط و قوانین قرنطینه برقرار است و او نیز به عنوان یک کانادایی سعی در رعایت این قوانین دارد. همچنین ترودو اضافه کرد که نمی‌تواند مزایای سفرهای طولانی برای دور هم جمع شدن و صحبت کردن رو در رو را نسبت به گردهمایی مجازی و برگزاری یک ویدیوکنفرانس درک کند. 


در ادامه ماجرا کاخ سفید از تماس تلفنی امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در مورد دعوت ترامپ برای اجلاس سران کشورهای جی۷ خبر داد و گفت که هر دو نفر در این کفتگو بر روی اهمیت گردهمایی به منظور تشکیل این جلسات در آینده تاکید کردند و برگزاری آن را بسیار مهم دانستند. اما درنهایت کاخ سفید صراحتا اعلام نکرد که مکرون به دعوت ترامپ روی خوش نشان داده است یا او نیز مانند ترودو و مرکل دست رد به سینه ترامپ زده است. البته با توجه به لاپوشانی کاخ سفید می‌توان حدس زد جواب مکرون هم به دعوت ترامپ منفی بوده است.


آمریکا کشوری است که از شیوع کرونا بیشترین ضربه را خورده و بحران کرونا سبب بحرانی عظیم در این کشور شده است. امروز در آمریکا از هر ۴نفر یک نفر بیکار شده و شغل خود را از دست داده است. به همین دلیل ترامپ بر روی برگزاری این جلسه که موضوع آن بررسی راهکارهای برون رفت از بحران‌های اقتصادی کشورها به علت کرونا و همکاری‌های اقتصادی این کشورها برای این موضوع است تاکید دارد. 

ظاهرا اوضاع اقتصادی آمریکا به حدی بحرانی است که ترامپ اختلافات گذشته را کنار گذاشته است و  از روسیه نیز دعوت کرده است تا دوباره به گروه ملحق شود و گروه جی۷ دوباره به دوران گروه جی۸ بازگردد و حتی پیشنهاد داده است که برای امنیت و سهولت برگزاری جلسه و نیز اطمینان خاطر روسا و رهبران این کشورها از سلامت و امنیت جلسه، همه سران به کاخ سفید بیایند و جلسات در کاخ سفید برگزار شود.

 البته روسیه نیز هنوز جوابی به ترامپ و دعوتنامه‌اش نداده است ولی تعلل و بی‌میلی به جواب را می‌توان عدم اهمیت این موضوع برای روسیه دانست و احتمالا جواب کرملین نیز منفی خواهد بود. تلاش‌های ترامپ تا اینجای کار که نتیجه خاصی نداده است و دستاوردی برای او نداشته است ولی چیزی که از این گفت و شنودها و دعوت‌های ترامپ و نه شنیدن‌های او از رهبران دیگر کشورها متوجه می‌شویم این است که علاوه بر اینکه مشکلات اقتصادی آمریکا بسیار جدی است و ترامپ را به دردسر انداخته است، متوجه می‌شویم که دونالد ترامپ هنوز کرونا را جدی نگرفته است!

برچسب ها: ترامپ ، کرونا
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی