امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۴۱۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۵

اعتراضات سراسری در آمریکا و تاثیرش بر سرنوشت انتخابات

ترامپ تلاش کرد از قدرت و سمبه پر زور خود استفاده کند.
سرویس بین الملل خرداد _ محمد محمدی :همان‌قدر که دونالد ترامپ تمام قوایش را برای رشته کردن تمام پنبه‌هایش به کار گرفته است، همان‌قدر هم جو بایدن دارد از گاف‌ها و رشته‌های ترامپ پنبه‌ای برای خود به هم می‌زند. 


به گزارش خرداد ،ترامپ به جای تسلی دادن مردم معترض به قتل جورج فلوید و ارائه مرهمی برای درد و زخم آن‌ها، ترجیح داد از قوه قهریه و نیروهای نظامی در میدان استفاده کند و رو در روی معترضان بایستد و صف‌هایی از نیروهای نظامی ایالتی را مقابل آن‌ها بچیند. 

ترامپ تلاش کرد از قدرت و سمبه پر زور خود استفاده کند. این رفتار و واکنش‌های تند و نمک ریختن ترامپ بر زخم‌های جامعه، در دست و پنجه نرم کردن مردم آمریکا با شیوع و بحران کرونا و ناپایداری‌های اقتصادی بعد از این بحران نیز سابقه داشت. به نظر می‌رسد ترامپ به عمد در حال خلق وضعیتی بینابینی در میان دو قطب نظم و سامان اجتماعی و آشوب و هرج و مرجی که او مدت مدیدی است به وجود آورده قرار دارد و البته کسی نمی‌داند او از این آشفتگی چه سود و بهره‌ای می‌برد.


تا امروز کمپین انتخاباتی نامزد ۷۷ساله دموکرات‌ها یعنی جو بایدن از عملکردهای ترامپ استقبال کرده است جرا که فرصت مناسبی به بایدن می‌دهد تا خود را فردی بهتر و مصلح‌تر از ترامپ معرفی کند. همچنین بایدن خود را پلی معرفی کرده است که با گذر از او می‌توان به نسل جدیدی از دموکرات‌ها رسید که چندان هم به مسیرهای سنتی و قدیمی به منظور بیرون کردن ترامپ از کاخ سفید معتقد نیستند. ناگهان اوضاع و احوال بحرانی سیاسی این فرصت بی‌نظیر را نصیب دموکرات‌ها کرد تا بیشترین بهره در رقابت‌های انتخاباتی را ببرند. بایدن این فرصت را هدر نداد و روز سه‌شنبه خود را نماد عدالت‌طلبی و آرامش اجتماعی و نیز نماد مبارزه با تبعیض و نژادپرستی معرفی کرد. 

سابق بر این کمپین‌های انتخاباتی هر دو نامزد با تمام قوا در حال رصد اتفاقات روز داخلی بودند و خود را برای واکنش سریع و کارامد به هر اتفاقی آماده می‌کردند. حالا مرگ جورج فلوید و معادلاتی که پس از مرگ او رخ داد تمام معیارهای انتخابات آمریکا را از این به بعد تغییر داد. کمپین ترامپ می‌تواند اوضاع را این‌گونه توجیه کند که او رییس‌جمهور مستقر است و باید به هر قیمتی آرامش جامعه و کشور را در قبال آشفتگی، ترس، هرج و مرج و رنج‌های عمومی حفظ کند و علاوه بر آن ترامپ وظیفه دارد شرایط جامعه را تا نوامبر و زمان برگزاری انتخابات به حالت عادی بازگرداند. این ترفند و روشی است که سابق بر این توسط جمهوری‌خواهان دیگری مانند ریچارد نیکسون، رونالد ریگان و جورج هربرت بوش با نام "نظم و قانون” به کار گرفته شده بود.

شرایط برای بایدن و فائق آمدن او بر ترامپ و تبدیل ترامپ به یک رییس‌جمهور یک دوره‌ای دیگر پیچیده است. بایدن نیازمند جمع‌آوری تمام صداهای مخالف ترامپ در سمت خود است. چالش بایدن پیدا کردن جایگاه درستی بین تهمت هرج و مرج طلبی و تشویق جامعه به آشوب و نیز تهمت محافظه‌کاری و خالی کردن پشت مردم معترض است. اگر بایدن بتواند در نقطه درستی بین این اتهام بایستد کار برای ترامپ بسیار سخت خواهد کرد. اتفاقی که قطعی است و راه فراری برای آن باقی نمانده است، پیامدهای این اعتراضات سراسری در آمریکا برای روزهای اوج انتخابات است. 

دور از ذهن نیست که موضع‌گیری درست در قبال این اتفاقات رییس‌جمهور بعدی را روانه کاخ سفید کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی