امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۴۹۲۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹

اظهارات فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه علیه سیاست‌های ضد ایران پمپئو

"با اشتباه ترامپ در ترور ژنرال سلیمانی همواره این امکان وجود دارد که ایران به اجبار ما را وارد فاز جنگ بکند”
به گزارش سرویس بین الملل خرداد _امیرعلی والا: فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه در اظهاراتی گفت در برنامه فشار حداکثری به ایران که توسط دولت آمریکا دنبال می‌شود مولفه‌ای به نام فشار نظامی و تهدید به جنگ وجود نداشته است. این اظهارات فرمانده آمریکایی درست بر خلاف ادعاهای ترامپ و پمپئو است که در انتهای هر صحبتی درباره ایران این ادعا را مطرح می‌کردند که گزینه نظامی علیه ایران همواره مطرح است و روی میز قرار دارد.

به گزارش خرداد ، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا همواره در سخنرانی‌های خود پیرامون موضوع ایران و رابطه متقابل ایران و آمریکا از سه فاز به عنوان فازهای اصلی برنامه فشار حداکثری آمریکا و متحدانش علیه ایران حرف می‌زد، فاز سیاسی، فاز اقتصادی و البته فاز نظامی. با استناد به گفته‌های این فرمانده ارتش آمریکا، فاز نظامی در برنامه فشار حداکثری صرفا جنبه نمایشی و تبلیغاتی داشته و هرگز به صورت جدی در این برنامه مطرح نبوده است.

ژنرال کنت مکنزی همچنین از ترور شهید قاسم سلیمانی به دستور ترامپ و به تحریک پمپئو و بدون اطلاع ارتش هم انتقاد کرد و گفت: "آن‌ها درست در زمانی او را هدف گرفتند که او به عنوان پیروز میدان از جبهه مستقیم علیه دشمن مشترک ایران و آمریکا(داعش) به بغداد آمده بود”. ژنرال مکنزی وظیفه خود و نیروهای تحت امرش در خاورمیانه را اینگونه شرح داد: "در طول این مدت که تنش بین ایران و آمریکا بالا گرفته است، نیروهای ارتش آمریکا در پایگاه‌های خود در خاورمیانه و آسیای مرکزی هرگز پیامی و فرمانی برای آماده باش و حمله به ایران دریافت نکردند. در تمامی مدت دستور و فرمان به نیروهای آمریکایی آماده باش برای دفاع از مواضع آمریکا و متحدانش در صورت حمله نظامی مستقیم نیروهای ایرانی به این مواضع بوده است”.

ترور شهید قاسم سلیمانی به دستور مستقیم دونالد ترامپ توسط ترامپ و نزدیکانش اینگونه توصیف شد که هشداری بازدارنده برای ایران خواهد بود. بلافاصله پس از پاسخ موشکی ایران به آمریکا قانون محدودیت اختیارات ترامپ در فرمان جنگ علیه ایران کلید خورد. هرچند این قانون با وتوی ترامپ ناتمام باقی ماند اما می‌توان در آن صدای واحد و سیگنالی که مجلس و ملت آمریکا به ایران فرستادند را دید و شنید. ظاهرا افکار عمومی آمریکا بر خلاف زمامداران کاخ سفید تمایلی به رویارویی و جنگ با ایران ندارند.

ژنرال مکنزی در این رابطه می‌گوید: "همانطور که ما برنامه‌ای برای رویارویی نظامی نداشتیم و برنامه فشار حداکثری به ایران تنها در دو فاز سیاسی و اقتصادی پیگیری می‌شد، ایران هم تمایلی به رویارویی نظامی بر علیه ما و متحدانمان نداشت. اما با اشتباه ترامپ در ترور ژنرال سلیمانی همواره این امکان وجود دارد که ایران به اجبار ما را وارد این فاز بکند”. در پایان ژنرال مکنزی ابراز امیدواری کرد که ایران دوباره هزینه و فایده رویارویی نظامی را محاسبه کند و از این عمل بر حذر باشد!

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی