امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۵۱۱۳
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷

اخراج دادستان نیویورک حین بررسی پرونده مالیاتی ترامپ / وزیر دادگستری: اخراج او به دستور ترامپ انجام شد / ترامپ: دخالتی در این موضوع نداشتم

خرداد: رئیس جمهوری آمریکا برخلاف ادعای وزیر دادگستری این کشور، مسئولیت اخراج دادستان نیویورک را نپذیرفت و گفت در این مساله دخالتی نداشته است.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا ،دونالد ترامپ عصر شنبه پیش از عزیمت به اوکلاهاما برای شرکت در برنامه تبلیغات انتخاباتی خود این مطلب را در جمع خبرنگاران مطرح کرد و افزود: اخراج این دادستان به عهده دادستان کل بوده است و من در آن دخالتی نداشتم. او زیر مجموعه ویلیام بار و وزارتخانه او است نه اداره من. ما دادستان کل توانایی داریم و این به او مربوط است.

جفری برمن دادستان ناحیه جنوبی نیویورک است که در حال بررسی پرونده مالیاتی ترامپ و خانواده او بود که خبر رسید استعفا داده است اما او شامگاه جمعه این ادعا را رد کرد و گفت تا مادامی که او را برکنار نکنند، به کار خود ادامه می‌دهد.

ویلیام بار دادستان کل آمریکا و وزیر دادگستری ترامپ عصر شنبه و پیش از این اظهارات ترامپ اعلام کرد اخراج برمن به پیشنهاد وی و به دستور ترامپ انجام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین درباره افشاگری‌های جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی وی که اخیر در کتابی به نام «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد: خاطرات کاخ سفید»، علیه ترامپ و سیاست خارجی وی مطالبی را منتشر کرده است، گفت: ما تصمیم خوبی در پرونده کتاب جان بولتون داشتیم. قاضی و بیانیه او درباره اطلاعات طبقه بندی شده بسیار قوی بود.

ترامپ افزود: کشور باید هر پولی که او از فروش کتاب به دست آورد را پس بگیرد. امیدوارم فروش زیادی نداشته باشد اما از آنجا که از ایده‌های من بر اساس جایگاهم استفاده کرده است باید پول را برگرداند.

وی ادامه داد: قاضی بسیار باهوش بود و آنچه که بولتون انجام داد را بیهوده ساخت.

رئیس جمهوری آمریکا که از ابتدای ورود به کاخ سفید با بحران نشت اطلاعات طبقه‌بندی شده مواجه بوده است، این بار هم به این مساله اشاره کرد و گفت: همچنین کتاب از پیش، نشتی داشت اما نشتی اطلاعات طبقه بندی شده مشکل بزرگی است.

پیش از این، مک‌انانی سخنگوی کاخ سفید هم در بیانیه روز شنبه خود به حکم «رویس لامبرت» قاضی فدرال منطقه کلمبیای آمریکا اشاره کرد و نوشت که قاضی لامبرت در حکم خود اعلام کرد؛ بولتون با احتمال افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده تعهدات خود مبنی بر عدم افشای اطلاعات را نقض کرده و امنیت ملی را به خطر انداخته است.
با این حال، قاضی لامبرت افزود که ۲۰۰ هزار نسخه از کتاب بولتون در کتابفروشی‌ها توزیع شده و تلاش برای جلوگیری از فروش آن اقدامی بی‌ثمر است.
قرار است فروش کتاب بولتون زیر عنوان «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد: خاطرات کاخ سفید» سوم تیرماه آغاز شود.
بولتون در کتاب خود دست به افشاگری‌هایی علیه دولت ترامپ از جلمه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا زده است. بولتون مدعی شده است که پمپئو از همان نشست اول ترامپ با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نسبت به سیاست او در قبال این کشور تردید داشته و این تردید، مدام شدت گرفته است.
بولتون در موردی دیگر در کتاب خود نوشته است که پس از هدف‌گیری و سرنگونی پهپاد ارتش آمریکا توسط ایران در خلیج فارس در تابستان سال گذشته، وقتی ترامپ تصمیم به حمله نکردن به ایران گرفته، پمپئو هم نظر با بولتون این تصمیم را بسیار خطرناک دانسته است.
بولتون در مورد دیگری نیز گفته پس از گفت‌ وگوی ترامپ با «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه و پذیرش رفع موقت تحریم‌ها علیه ایران برای رسیدن به توافقی جدید، پمپئو گفته که با شماری از سناتورهای جنگ‌طلب تماس می‌گیرد تا مخالفت جمهوری‌خواهان با چنین مذاکراتی را تشدید کنند

ترامپ با قطع این اظهارات خود به ناگاه به برنامه انتخاباتی خود اشاره کرد و گفت: با این حال برنامه اوکلاهما باور کردنی نیست، جمعیتی که باور کردنی نیست و پیش از این ندیده ایم، الان در حال عزیمت به آنجا هستیم و امیدوارم که سخنرانی خوبی داشته باشیم. من می توانم دوستان و مردم زیادی را در آنجا ببینم.

قرار است سخنرانی انتخاباتی ترامپ بعد از پنج ماه وقفه به دلیل شیوع کرونا، ساعت هشت به وقت محلی در تالسای اوکلاهاما برگزار شود که مقامات بهداشتی آمریکا از تجمع مردم در این گردهمایی به دلیل احتمال افزایش مبتلایان کرونا، هشدار داده‌اند.
ساعتی پیش هم اعلام شد، نتیجه آزمایش کرونای ۶ نفر از کارکنان ستاد انتخاباتی ترامپ در این گردهمایی، مثبت شده است که ترامپ به پرسشی در این خصوص پاسخ نداد.

علاوه بر آن، تجمعات ضدنژادپرستی هم در اطراف این گردهمایی جریان دارد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی