امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۵۳۱۰
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵

شکست یاران شاخص ترامپ و پلوسی در انتخابات درون حزبی مجلس

مردم آمریکا تنها یک خواسته به نام “جوان‌گرایی” دارند.
سرویس بین الملل خرداد _ رامتین لطیفی :اتفاقی که در انتخابات درون حزبی مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه رخ داد یک معنای واحد دارد، این‌که مردم آمریکا از حضور افراد پیر و سالخورده و تکیه زدن آن‌ها به مدت سالیان مدید بر کرسی‌های مجلس خسته شده‌اند و تنها یک خواسته به نام "جوان‌گرایی” دارند.


به گزارش خرداد ، در حزب جمهوری‌خواه این خواسته به طور رفراندوم‌گونه و کور رقم خورد اما در حزب دموکرات می‌توان گفت برنده اصلی رقابت‌ها برنی سندرز و جنبش اوست که توانسته با اتکا بر عدالت‌خواهی و چپ‌گرایی، جوانان گمنام اما ترقی‌خواه را به رقبای جدی و پر قدرت نمایندگان استخوان‌دار و با سابقه هر دو مجلس تبدیل کند.


اوج جذابیت این رخداد ویژه در حزب جمهوری‌خواه مربوط به حمایت بی‌چون و چرای دونالد ترامپ از لیندا بنت نامزد ایالت کارولینای شمالی می‌شود. ترامپ در توییتی او را سدی در برابر جرایم و حامی قدرتمند نیروی نظامی و ارتش آمریکا معرفی کرد و گفت ما به او رای خواهیم داد که بهترین انتخاب است. گفتنی است که لیندا بنت نماینده چند دوره مجلس بوده است و از جمهوری‌خواهان با سابقه به حساب می‌آمد. مردم برای پاسخ دادن به دعوت ترامپ در حمایت از بنت با یک "نه” بزرگ رای خود را اعلام کردند و در کمال شگفتی یک جوان ۲۵ ساله به نام مدیسون کاتورن توانست با راس سلبی مردم و بدون هیچ سابقه سیاسی مهم یا حامی ارزنده‌ای در میان سیاست‌مداران بر لیندا بنت پیروز شود.


در حزب دموکرات هم چرخ بر همین مدار می‌چرخد و تنها تفاوت این که رویه در حزب دموکرات سیستماتیک‌تر است. نیویورک شاهد دو اتفاق مهم و معنادار بود. در درجه اول الکسندریا اکازیو کورتز که در دوره قبل هم نماینده بود و از حمایت برنی سندرز نیز برخوردار بود توانست در این دوره هم با حمایت دوباره برنی سندرز و الیزابت وارن با اقتدار کامل بر رقبای خود فائق بیاید. اکازیو کورتز توانست با بیش از ۷۲ درصد آرا بر رقیب اصلی خود مایکل کاروسو کابررا که نزدیک به خانواده کلینتون است با ۱۹ درصد از آرا پیروز شود.


همچنین در انتخابات درون حزبی مجلس سنا در نیویورک هم اتفاق ویژه‌ای افتاد و همان‌طور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد جمال بومن توانست بر نماینده پرسابقه و صاحب نفوذ دموکرات‌ها یعنی الیوت انگل پیروز شود. جمال بومن که مورد حمایت برنی سندرز، الیزابت وارن و الکساندریا اوکازیو کورتز بود توانست بر یار غار نانسی پلوسی فائق آید. بومن در این انتخابات توانست بیش از ۶۱ درصد آرا را کسب کند و انگل تنها توانست ۳۶ درصد از آرا را به خود اختصاص دهد. در روزهای اخیر بخشی از جمهوری‌خواهان تصمیم گرفتند با حمایت تبلیغاتی از انگل به انتخاب او که حامی رژیم اسرائیل و تحریم‌های ایران بود کمک کنند که البته ناکام ماندند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی