امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۵۳۷۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷

روحانی: این طرح را خدمت رهبر معظم انقلاب توضیح دادم که فرمودند این استراتژیک‌ترین طرح دولت شماست

 خرداد: رییس جمهوری گفت: امروز همه شرکت‌های خارجی که ما را یاری نکردند و نیز تحریم‌کنندگان یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری باشند.

به گزارش خرداد ،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت در استان‌های آذربایجان غربی، ‌مرکزی و هرمزگان با بیان این مطلب افزود: امروز از پنج‌شنبه‌های بسیار خوشحال کننده برای مردم ایران و برای خود من بود. باور کنید از دولت یازدهم که به فکر این طرح لوله‌گذاری گوره به جاسک بودیم با توجه به اینکه از لحاظ امنیت ملی بسیار برای ما مهم است، همیشه این دغدغه را داشتم که این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم به پایان برسد.

وی ادامه داد: دلیل آن این بود که آقای زنگنه اشاره کرد که قرار بود کارخانه لوله‌سازی برای نفت ترش و گاز ترش به وسیله یک شرکت خارجی در ایران تاسیسات آن ایجاد شود که به خاطر تحریم سال ۹۷ این طرح متوقف شد. هنگامی که طرح متوقف شد، دچار تردید شدیم که آیا می توانیم این کار را با صنعت داخلی می‌توانیم انجام دهیم یا نه؟

ریس جمهوری گفت: امروز اولین تبریک به مردم ایران این است که طرح ورق این لوله و خود این لوله توسط شرکت‌های ایرانی به اتمام رسیده است که برای ما بسیار مهم است. همه شرکت‌های خارجی که می‌خواستند ما را یاری کنند و متوقف کردند و تحریم کنندگان یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها امروز به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری باشند.

خط لوله گذاری گوره – جاسک استراتژیک ترین طرح دولت

رییس جمهوری خط لوله «گوره - جاسک» را استراتژیک ترین طرح دولت تدبیر و امید عنوان کرد ‌و افزود: با افتتاح ۱۷ طرح مهم تا پایان سال ۹۹ توان و ارزش تولید پتروشیمی کشور نسبت به ۷ سال گذشته، ۲ برابر شده و به ‌۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و یک جهش بزرگ در این صنعت اتفاق می‌افتد.

وی یادآور شد: شنیدید که فولاد مبارکه و همچنین شرکت اکسین و بخش لوله‌سازی این سه شرکت باهم توانستند لوله‌های مورد نیاز را تولید کنند و تحویل دهند. هزار کیلومتر لوله می‌خواهیم که از این هزار کیلومتر، حدود ۴۴۰ کیلومتر آماده شده و به تدریج تحویل می‌شود و لوله‌گذاری آغاز شده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه پمپ‌های این طرح هم در ایران ساخته می‌شود، گفت: این طرح عظیم و بزرگ که همه بخش‌های آن را باید با کمک خارجی‌ها ایجاد می‌کردیم، به برکت تحریم با کمک کارگران و محققین و فن‌آوران داخلی به ثمر رساندیم و نهایی کردیم. تحریم با همه مشکلات و نکبتی که برای کشور دارد، نقاط فرصتی در بعضی زمینه‌ها ایجاد کرده است.

وی افزود: موضوع استراتژیک بودن این طرح این است که بسیاری از کشورهای منطقه برای صادرات نفت خود توانستند راه دومی ایجاد کنند تا در یک شرایط روز خطر برای تنگه هرمز بتوانند نفت را از طرق دیگر صادر کنند و تنها کشوری که این وسط مانده بود و اگر روزی تنگه هرمز به دلیلی بسته می شد، صادرات نفتش به طور کامل متوقف می‌شد، جمهوری اسلامی ایران بود. یعنی شعاری که ما می‌دادیم ما در کنار تنگه هرمز هستیم و آبراه در اختیار ما است، این حرف کاملا درست بود اما برای روز مبادا مشکل عظیمی برای خود ما بوجود می‌آمد که از این مشکل عبور کردیم.

روحانی گفت: قبلا هم گفته‌ام، این طرح را خدمت رهبر معظم انقلاب توضیح دادم که فرمودند این استراتژیک‌ترین طرح دولت شماست، این طرح مهمترین طرح، نه تنها از لحاظ  اقتصادی بلکه از لحاظ امنیت ملی و انرژی است که می‌تواند به مشتری‌های ما کاملا اطمینان دهد که در هر شرایطی می‌توانند نفت ما را برداشت کنند بنابراین با آغاز این طرح، امروز روز اعتماد خریداران ما است.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز، روز بسیار مهمی در تاریخ انرژی کشور است، گفت: ایران در شرایط تحریم و فشار قادر است از استان بوشهر و منطقه تلمبه خانه گوره تا استان هرمزگان و جاسک هزار کیلومتر این طرح را ادامه دهد که این نشان از توانمندی ملت، محققان، صنعتگران و بخش نفت و انرژی دارد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی