امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۵۳۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
بیرون امن‌تر از خانه است؟

آفتاب تابستان بر روی ویروس هزار چهره

خرداد: محققان می‌گویند آفتاب تابستان قادر است ۹۰ درصد از کروناویروس‌های نشسته روی سطوح را با تابش ۳۰ دقیقه‌ای خود نابود کند. دانشمندان می‌گویند کروناویروس در خانه پتانسیل زنده ماندن را تا چند روز دارد در حالی که در محیط بیرون آفتاب می‌تواند این ویروس را در مدت کوتاهی از بین ببرد. 

به گزارش خرداد، ایسنا به نقل از تک‌تایمز نوشت: یک مطالعه جدید از احتمال نابودی ویروس‌ کرونا بر اثر تابش آفتاب تابستان در ۳۰ دقیقه سخن گفته است. در عین حال کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است موج دوم شیوع کوویدـ۱۹ به محض آغاز زمستان در انگلیس رخ دهد.

مطالعه دکتر خوزه لوئیس ساگریپانتی ویروس‌شناس بازنشسته ارتش ایالات متحده و دکتر دیوید لایتل ویروس‌شناس سابق دولت ایالات متحده در حالی که انگلیس برای ورود به گرم‌ترین هفته سال خود آماده می‌شود نشان می‌دهد که تابش ۳۰ دقیقه‌ای آفتاب تابستانی بر سطوح آلوده به کروناویروس می‌تواند این ویروس‌ها را از بین ببرد.

مجله Photochemistry and Photobiology نتایج این تحقیق را منتشر کرده است که بیان می‌کند ۹۰ درصد از عفونت کروناویروس که بر اثر عطسه یا سرفه افراد آلوده روی سطوح نشسته است، می‌تواند توسط یک نور قدرتمند ماوراءبنفش که در آفتاب تابستان موجود است نابود شود.

برخی دانشمندان همچنین ادعا کرده‌اند که قرارگیری زیر نور آفتاب موجب تولید ویتامین D می‌شود و مشخص شده است که این ویتامین می‌تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با کروناویروس شود.

این ایده در حالی مطرح شده است که سواحل و پارک‌های انگلیس از امروز (۲۵ ژوئن) به دلیل رسیدن گرمای هوا به بالای ۳۰ درجه سانتیگراد میزبان میلیون‌ها نفر خواهند بود.

با این وجود هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد که احتمال انتقال کوویدـ۱۹ در اثر اجتماعات اتفاق می‌افتد، چرا که فاصله گذاری اجتماعی در این تجمعات رعایت نمی‌شود. با این حال، دانشمندان می‌گویند ماندن در خانه یعنی جایی که کروناویروس می‌تواند زنده بماند و چندین روز آلوده کننده باقی بماند در مقایسه با بیرون از منزل خطرناک‌تر است.

این مطالعه همچنین موج دوم شیوع کوویدـ۱۹ را با آغاز زمستان در انگلیس پیش‌بینی کرده است. محققان می‌گویند شیوع کروناویروس در کارخانه‌های بسته‌بندی گوشت در انگلیس می‌تواند شواهد محکمی از این موضوع باشد، چراکه ادعا می‌شود که محیط سرد این کارخانه‌ها احتمالاً افراد را در برابر کروناویروس آسیب‌پذیرتر کرده است.

در این مطالعه آمده است کروناویروس پتانسیل زنده ماندن را تا چند روز داخل خانه دارد در حالی که در محیط بیرون که نور خورشید ضعیف باشد کمی بیش از پنج ساعت زنده می‌ماند.

کروناویروس جدید در مناطق شمالی انگلیس ممکن است مدت بیشتری مردم را درگیر کند، زیرا این منطقه تابش آفتاب کمتری دارد.

محققان این تحقیق می‌گویند نابودی کروناویروس در محیط بیرون از خانه و تابش آفتاب در زمستان ۵ ساعت، در بهار ۴ ساعت، در پاییز ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه و در تابستان ۳۴ دقیقه طول می‌کشد.

آن‌ها می‌گویند: مجبور کردن افراد برای ماندن در منازل ممکن است باعث افزایش یا اطمینان از سرایت کوویدـ۱۹ بین ساکنان خانه و بین بیماران و پرسنل بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی