امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۵۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱

جف بزوس، ثروتمندترین مرد جهان باز هم رکورد زد

ثروت شخصی که تا کنون سابقه نداشته است و این رکورد جدیدی در بین ثروتمندان است.
سرویس بین الملل خرداد _امیرعلی والا: جف بزوس، مدیر عامل و موسس شرکت آمازون است. آمازون بزرگترین شرکت خرده فروشی کالای اینترنتی جهان است که بر روی فروش کتاب تمرکز دارد. با گسترش اینترنت در دهه ۹۰ میلادی، ایده اولیه تاسیس یک فروشگاه از راه دور در بستر اینترنت به سر بزوس خطور کرد.

به گزارش خرداد ،در آن سال‌ها شرکت‌های مختلفی بودند که البته بدون استفاده از بستر اینترنت اقدام به فروش کالا از راه دور می‌کردند. جف بزوس در آن سال‌ها، فعالیت تمام این شرکت‌ها را رصد کرد و دریافت تنها کالایی که بر روی آن به صورت متمرکز برای فروش از راه دور فعالیت خاصی صورت نمی‌گیرد کتاب است. به همین دلیل بزوس تصمیم به راه‌اندازی سایت اینترنتی آمازون با تمرکز بر روی فروش آنلاین و از راه دور کتاب گرفت. در فاصله نه چندان دوری از آغاز به کار این شرکت، کار سایت آمازون گرفت و از آن استقبال شد و امروز بزوس به واسطه شرکت آمازون به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل شده است.

هرچند امروز اقتصاد جهان تحت فشار و انقباض است اما اوضاع مالی و اقتصادی بزوس برخلاف آن‌چه که در جهان می‌گذرد بسیار بهتر از قبل است. سرمایه خالص او با افزایشی مضاعف در هفته اخیر به ۱۷۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. این مقدار ثروت شخصی برای یک فرد تا کنون سابقه نداشته است و این رکورد جدیدی در بین ثروتمندان است.

جالب است بدانید این رکورد در حالی ثبت شده است که بزوس به علت طلاق و جدایی از همسرش مجبور شد بخشی از ثروت خود را طبق قوانین ازدواج و طلاق آمریکا به همسرش واگذار کند. مکنزی بزوس همسر سابق جف بزوس ۲۵ درصد از دارایی همسرش که معادل ۴ درصد از سهام شرکت آمازون می‌شد را دریافت کرد. این مقدار از سهام شرکت آمازون که در زمان انتقال ۳۵ میلیارد دلار ارزش داشت امروز با رشد قابل توجهی ارزشی در حدود ۵۷ میلیارد دلار دارد که مکنزی بزوس را به دوازدهمین فرد ثروتمند جهان و چهارمین زن ثروتمند جهان تبدیل کرده است.

جف بزوس اکنون مالک ۱۲ درصد از سهام شرکت آمازون است که این مقدار برابر با ۵۷ میلیون سهم از این شرکت است. افزایش ثروت او و ثروت همسر سابقش به دلیل رجوع بیش از پیش مردم به خرید آنلاین در دوران کرونا و خانه‌نشینی است. البته بزوس و شرکت آمازون همیشه از سوی منتقدان این مجموعه مورد اتهام بودند که نه تنها حقوق پایین و حداقلی به کارکنان خود پرداخت می‌کنند بلکه اکثر کارکنان این مجموعه به صورت قراردادی مشغول به کار هستند و امنیت شغلی ندارند. طبق کزارش‌های منتقدان آمازون و مدیریت بزوس، حداقل دستمزد این مجموعه دلار در ساعت بوده است که بسیار حقوق ناجیزی است. از این رو با میزان افزایش ارزش سهام این شرکت و پاسخی به منتقدان این مجموعه، آمازون در روزهای اخیر اعلام کرده است که اعتباری معادل ۵۰۰ میلیون دلار برای تشکر از کارکنانش اختصاص داده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی