امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۵۹۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲

حس وطن‌پرستی و غرور ملی آمریکایی رو به افول است

حس وطن پرستی و غرور ملی آمریکایی‌ها بر اساس نظرسنجی‌ها سقوط کرده است و به کمترین میزان در ۲۰ سال اخیر رسیده است.
سرویس بین الملل خرداد _ امیرعلی والا: در روز چهارم جولای که روز آزادی است و درست در بحبوحه موج جدید شیوع ویروس کرونا و در وضعی که معترضان به نژادپرستی هنوز در خیابان‌ها در حال تظاهرات و اعتراض هستند، حس وطن پرستی و غرور ملی آمریکایی‌ها بر اساس نظرسنجی‌ها سقوط کرده است و به کمترین میزان در ۲۰ سال اخیر رسیده است. بر اساس نتایج همین نظرسنجی کمتر از نیمی از مردم آمریکا به آمریکایی بودن خودشان عمیقا می‌بالند.

به گزارش خرداد ، این نظرسنجی را موسسه معتبر گالوپ انجام داده است و در توضیح نتایج این نظرسنجی می‌گوید که این آمار نشان‌دهنده کمترین میزان غرور ملی و وطن پرستی در میان آمریکایی‌ها، حداقل از زمانی است که این موسسه شروع به کار کرده است. جالب است بدانید که موسسه گالوپ کارش را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرده است. 

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد ۷۰ درصد از بزرگسالان به آمریکایی بودن خود افتخار می‌کنند اما تنها ۴۵ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از آمریکایی بودن خود عمیقا حس غرور و افتخار دارند. بنابراین با توجه به اینکه اکثریت شرکت‌کنندگان دوست دارند که همچنان آمریکایی باشند اما برای دومین سال متوالی این کشور با کاهش حس غرور ملی و وطن پرستی عمیق بین شهروندانش روبروست. 

این آمار در سال‌های گذشته به طور مداوم و مقاوم در بازه ۸۱ تا ۹۲ درصد قرار داشت اما در سال ۲۰۱۷ که اولین سالی بود که دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا آن را در کاخ سفید گذرانده بود این آمار به زیر ۸۰ درصد سقوط کرد و به ۷۵ درصد رسید.

این سقوط در بین دموکرات‌ها محسوس‌تر است و امروز تنها ۲۲ درصد از دموکرات‌ها حس وطن‌پرستی و غرور ملی عمیق دارند و این میزان درمقابسه با میزان سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است که کاهش قابل توجه و قابل تاملی است. همچنین این میزان نسبت به سال‌های قبل از دولت ترامپ نصف شده است. این رقم برای حامیان حزب جمهوری‌خواه ۷۶ درصد و برای افراد مستقل ۴۱ درصد است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی می‌توان گفت مردان بیشتر از زنان حس میهن‌پرستی عمیق دارند و این میزان برای مردان ۴۸ درصد و برای زنان ۴۳ درصد است. میهن‌پرستانه‌ترین طیف در این نظرسنجی را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند که ۶۳ درصدشان حس میهن پرستی عمیق را در دل دارند. این میزان برای افراد ۱۸ تا ۲۹ سال تنها ۳۳ درصد است و می‌توان گفت جوانان امروز آمریکا چندان به آمریکایی بودن خودشان مفتخر نیستند. 

همچنین موسسه گالوپ در این نظرسنجی وضعیت دولت را از جنبه‌های مختلفی به نظرسنجی گذاشته است. جوانبی که در این نظرسنجی بر اساس بیشتر رضایتمندی مطرح و مرتب شده‌اند عبارتند از دستاوردهای علمی، نظامی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، ورزشی و عدالت در بین معتقدان به ادیان مختلف و عدالت در رقابت. آمریکایی‌ها گفته‌اند که کمتر از هر چیز به سیستم سیاسی، بهداشتی و درمانی و همچنین رفاه و تامین اجتماعی مفتخر هستند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی