امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۵۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱

آیا سوزان رایس معاون بایدن خواهد شد؟

امروز شرایط به گونه‌ای است که بایدن نیز از جمله دموکرات‌هایی است که ذوب در باراک اوباما و ارادت به او هستند.
سرویس بین الملل خرداد _ رامتین لطیفی:جو بایدن به اندازه عمر باراک اوباما سابقه مشاغل سیاسی در سطح اول عرصه سیاست آمریکا دارد اما امروز شرایط به گونه‌ای است که او نیز از تبار دموکرات‌هایی است که ذوب در باراک اوباما و ارادت به او هستند. از این رو حلقه اصلی کمپین انتخاباتی جو بایدن مملو از نزدیکان به باراک اوباماست. حالا رسانه‌ها بر اساس پچپچه‌های نزدیکان باراک اوباما می‌گویند یکی از دغدغه‌های اصلی جو بایدن امنیت ملی است و اصلی‌ترین دغدغه او در امنیت ملی مسئله مدیریت بحران کروناست. به همین دلیل نزدیکان اوباما و حلقه اصلی کمپین بایدن تمایل دارند سوزان رایس را که مشاور امنیت ملی باراک اوباما بوده و از نزدیکان به اوست را به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های معاونت بایدن معرفی کنند. 

به گزارش خرداد ،منتقدان این گزینه می‌گویند هرچند رایس در مسائل سیاست خارجه و امور امنیتی سابقه بلند بالا و قابل اتکا و اعتنایی دارد اما صرفا در واشنگتن و بدنه دولت فردی شناخته شده است و آنچنان سابقه فعالیت سیاسی داخلی ندارد و برای عموم مردم چهره شناخته شده‌ای نیست و اگر قرار است بایدن از حضور و تجربه او در دولت استفاده کند بهتر است که مقام وزارت کشور یا وزارت دفاع را به او واگذار کند. ولی به هر حال نگرانی‌های بایدن در رابطه با بحران کرونا و وضعیت بهداشت و سلامت در آمریکا ممکن است او را مجاب کند که یک چهره امنیتی موفق را درکنار خود داشته باشد.

جیم کلایبورن که به نوعی یکی از رهبران و پرنفوذترین افراد در بین جامعه سیاه‌پوستان آمریکاست و حمایت او از بایدن در رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی به بازگشت دوباره بایدن به رقابت‌ها و پیروزی او بر سندرز بسیار موثر واقع شد نیز به بایدن پیشنهاد داده است که یک مقام امنیتی موفق و با تجربه را برای این منصب در نظر بگیرد. کلایبورن در این باره گفته است: "من نمی‌دانم در ماه‌های آتی وضعیت کشور چگونه خواهد بود اما این را می‌دانم که ما کارهای بسیاری برای انجام دادن خواهیم داشت. ما هم باید غرور و اعتماد به نفس را به آمریکا بازگردانیم و هم باید غرور و اعتماد به نفسی که جهان از دست داده را به آن بازگردانیم. من نمی‌دانم زن سیاه‌پوست دیگری در میان گزینه‌های بایدن وجود دارد یا نه اما این را می‌دانم که او باید زنی را انتخاب کند که هم سیاست خارجه و هم امنیت ملی را خوب بشناسد”. قبل از این که رایس مشاور امنیت ملی اوباما شود از جانب او به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد انتخاب شده بود و سیاست خارجی را هم به خوبی می‌شناسد. 

رایس در کمپین انتخاباتی سه رییس جمهور فعالیت موثر داشته است اما تا کنون خود در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده است و تا کنون تمامی پست‌های دولتی او انتصابی بوده است و این ممکن است به عنوان نقطه ضعف او به شمار رود. در مقابل رایس از قدیم الایام سر جنگ و ناسازگاری با جمهوری‌خواهان داشته است و مواضع سختی علیه آن‌ها گرفته است. هرچند جمهوری‌خواهانی مانند جان مک کین و میت رامنی او را به سهل‌انگاری در مورد ماجرای ترور بنغازی متهم کردند اما این رایس بود که رابطه ترامپ با سفیر روسیه و ماجرای دخالت روسیه در انتخابات به نفع ترامپ را برملا کرد. همچنین او از ابتدا ترامپ را یک نژادپرست می‌خواند که شرایط کنونی به وجود آمده علیه ترامپ می‌تواند اعتباری برای حقانیت رایس باشد.

همچنین رایس مواضع سخت و رادیکالی علیه ایران، روسیه، چین و عربستان سعودی دارد و منش او در برخورد با این کشورها تفاوت زیادی با دیگر سیاست‌مداران آمریکایی ندارد اما او در دو مورد برجام و ترور شهید سلیمانی از سیاست‌های ترامپ انتقاد کرد و از مواضع و حقانیت ایران سخن گفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی