امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰

نامه مهم رهبر حماس به دبیرکل حزب الله لبنان درباره مقابله با اشغالگری جدید اسرائیل

به گزارش خرداد به نقل از روزنامه اطلاعات، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در نامه‌ای به «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان خواستار وحدت رویه و تلاش برای مقابله با الحاق کرانه باختری و طرح موسوم به معامله قرن شد.‌

هنیه همچنین درباره خطرهای مربوط به اجرای طرح الحاق کرانه باختری، برای فلسطین و منطقه هشدار داد. این نامه توسط «احمد عبدالهادی» نماینده حماس در لبنان تحویل حسن حب الله مسئول پرونده فلسطین در حزب‌الله لبنان شد.

دو طرف در این دیدار، مخالفت خود را با تصمیم رژیم اشغالگر صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری اعلام و خاطرنشان کردند که این تصمیم، تعرض به ملت فلسطین است و همه باید به‌طور یکپارچه برای مقابله با این طرح خطرناک تلاش کنند.آن‌ها همچنین با تأکید بر اینکه ملت فلسطین قادر به مقابله با چنین طرح‌هایی است، از کشورهای عربی و اسلامی خواستند برای مهار تجاوزگری‌های رژیم اشغالگر و دشمنی‌های پیاپی آن با ملت فلسطین اقدام کنند .

مسئول پرونده فلسطین در حزب‌الله نیز بر حمایت این حزب از ملت فلسطین تأکید و اعلام کرد که چنین طرح‌هایی به دلیل مقاومت ملت فلسطین هرگز موفق نخواهد بود.افراد حاضر در این دیدار ضمن رد طرح اشغال کرانه باختری، تأکید کردند که این تصمیم، دشمنی علیه ملت فلسطین است و مستلزم این است که همه در صفی واحد در مقابل این طرح خطرناک بایستند. 

نماینده جنبش حماس در این دیدار در ارتباط با اوضاع پناهندگان فلسطینی در لبنان گفت: پناهندگان فلسطینی در شرایط اقتصادی دشواری به سر می‌برند و حقوق شهری و انسانی این افراد در لبنان باید برقرار شود و سازمان اونروا باید به نقش خود عمل و طرح امدادی فوری برای مردم ما اجرا کند .در این راستا سازمان همکاری اسلامی هم با ارسال نامه به کشورهای عضو شورای امنیت و اعضای کمیته چهارجانبه صلح بین المللی، از این شورا خواست برای جلوگیری از طرح الحاق، تدابیر لازم را اتخاذ کند.

 سازمان همکاری اسلامی تأکید کرد که باید طرح اشغال کرانه باختری متوقف شود.این سازمان که شامل ۵۷ کشور است، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «یوسف العثیمین» دبیرکل این سازمان، به وزاری خارجه کشورهای عضو شورای امنیت و اعضای کمیته چهارجانبه صلح بین المللی (آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل) نامه فرستاده و خواسته است برای جلوگیری از طرح الحاق، تدابیر لازم را اتخاذ و اسرائیل را مجبور کنند که همه اقدامات غیر قانونی خود را متوقف سازد. اتحادیه جهانی علمای مسلمان نیز سازش با اشغالگران یا کوتاه آمدن از هر وجب از خاک اشغالی فلسطین را حرام شرعی خواند و تاکید کرد که اسرائیل فقط زبان زور را می‌فهمد. اتحادیه جهانی علمای مسلمان سکوت در برابر نقشه رژیم صهیونیستی برای الحاق مناطق وسیعی از کرانه باختری را به مثابه خیانت خواند

.‌همزمان صدها شخصیت فرهنگی، دانشگاهی وهنری استرالیا طی نامه ای با محکومیت طرح اشغال کرانه باختری از سوی رژیم صهیونیستی، از دولت استرالیا به خاطر حمایت از تل آویوانتقاد کردند. ۷۶۹شخصیت فرهیخته استرالیایی از جمله نویسندگان، هنرمندان و اساتید دانشگاهی با امضای این نامه سرگشاده، دولت استرالیا را به دلیل همدستی با رژیم صهیونیستی در سرکوب مردم فلسطین محکوم کردند. استرالیا یکی از دو کشوری بود که ماه گذشته علیه قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت تل آویو رای داد.

 این درحالی است که یک رسانه عبری زبان از پیام‌های اطمینان بخش مصر، امارات و عربستان به رژیم صهیونیستی درباره طرح الحاق کرانه باختری پرده برداشت.روزنامه عبری زبان «اسرائیل الیوم» فاش کرد که مصر، عربستان و امارات پیامی را به اسرائیل فرستاده و در این پیام اعلام کرده‌اند نسبت به طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی بی‌تفاوت هستند.

 این رسانه اسرائیلی به نقل از منابع سیاسی اسرائیلی نوشت، سران عرب در این پیام تأکید کرده‌اند که باید درباره احتمال واکنش گسترده ملت‌هایشان به اجرای طرح الحاق، سیاست «انگشت روی ماشه» را اتخاذ کنند اما خودشان نسبت به آن بی توجه هستند و تنها به محکوم کردن نمادین آن اکتفا می‌کنند.‌
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی