امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴

قائم‌مقام سابق الازهر: تبدیل ایاصوفیه به مسجد، با آموزه‌های اسلام در تضاد است

خرداد: قائم مقام سابق الازهر مصر تصمیم احتمالی ترکیه برای تغییر کاربری یکی از بناهای تاریخی این کشور و تبدیل دوباره آن از موزه به مسجد را در تضاد با آموزه های اسلام برشمرد.

استانبول مسجد ایاصوفیه | مسجد ایاصوفیه یکی از بهترین جاذبه های ...

به گزارش خرداد به نقل از خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، «عباس شومان»، قائم مقام سابق الازهر مصر بعد از ظهر امروز (جمعه) ضمن انتقاد شدید از تصمیم احتمالی ترکیه برای تغییر کاربری «ایاصوفیه» در بخش اروپایی شهر استانبول در غرب این کشور و تبدیل دوباره این بنای تاریخی از موزه به مسجد، تاکید کرد که چنین اقدامی با اسلام سازگار نیست و با آموزه های مدارا آمیز این دین مبین در احترام به عبادتگاه های همه ادیان نیز در تضاد است.

شومان در گفت و گو با اسپوتنیک در این باره اظهار داشت: اسلام به عبادتگاه های ادیان مختلف احترام می گذارد و جایز نیست یک کلیسا را به مسجد تبدیل کرد همان گونه که تبدیل مسجد به کلیسا نیز جایز نیست؛ این اصل در اندیشه الازهر قابل قبول نیست و باید به عبادتگاه های همه پیروان ادیان احترام گذاشت.

قائم مقام سابق الازهر مصر در ادامه تصریح کرد: آن چه مربوط به اسلام است، اسلامی، آن چه مربوط به مسیحیت است، مسیحی و آن چه مربوط به یهودیت است نیز یهودی می باشد؛ این رفتار تحریک آمیز است و یک رفتار ناسازگار با آموزه های اسلام است که می دانیم و نیاکان صالح ما آن را اجرا کردند، نیاکانی که به اهتمام خود به مقدسات دیگران و مراقبت و عدم تعرض به آنها شناخته شدند.

شومان ضمن مخالفت با هر گونه توجیهی برای تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد، افزود: هدف از این کار هر چه باشد، در ذات و جوهر خود غیر قابل قبول است؛ این کار چه تلاشی برای دستیابی به منافع سیاسی یا رفتاری از روی حسن نیت باشد، در ذات و جوهر خود اشتباه است؛ نه اهداف سیاسی و نه قصد و نیت خوب، کار اشتباه را توجیه نمی کنند چرا که اشتباه در ذات و جوهر خود غیر قابل قبول است و اسلام نیز کمبودی ندارد تا بدان اضافه شود یا این که برایش چیزی غیر موجود در آن، وضع شود؛ ایجاد اهداف و مقاصد و ادعای این که به نفع اسلام است، خدشه دار کردن آموزه های مدارا آمیز اسلام است.

قائم مقام سابق الازهر در پایان نیز خاطر نشان ساخت: در اسلام هرگز از طریق حمله، کلیساها به مساجد تبدیل نشدند اما شاید برعکس آن، به مسلمانان و عبادتگاه های آنها حمله شده باشد که این نیز اشتباه عاملان آن است؛ اصل تبدیل کلیسا به مسجد غیر قابل قبول است همانند برعکس آن یعنی تبدیل مسجد به کلیسا؛ شاید استثنایی وجود داشته باشد، به عنوان مثال اگر مردمان یک کشور مسیحی، مسلمان شوند و آنها اقدام به تبدیل کلیساهای خود به مساجد کردند تا در آن نماز بخوانند بدون آن که به کسی آسبب بزنند؛ همچنین اگر در یک کشور اسلام دیگر مسلمانی وجود نداشته باشد و مردمان آن به دین دیگری گرویدند، امکان دارد مساجد را به عبادتگاه های دیانت خود تبدیل کنند.

این در حالی است که پیشتر «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در ایاصوفیه در سالگرد فتح استانبول، از اتخاذ تدابیری برای تغییر کاربری این بنای تاریخی و تبدیل دوباره آن از موزه به مسجد خبر داده بود.

لازم به ذکر است که ایاصوفیه در دهه ۳۰ قرن ششم میلادی و در دوره امپراتوری «بیزانس»، به دستور امپراتور «ژوستینین یکم»، به عنوان کلیسای مسیحیت شرق ساخته شد و برای ۹ قرن یک کلیسای جامع مسیحی بود با این حال به دنبال فتح استانبول به دست امپراتوری «عثمانی»، سلطان «محمد دوم» ملقب به «محمد فاتح» دستور داد تا این بنای تاریخی را به مسجد تبدیل کنند و در نتیجه آن نیز، برای نزدیک به پنج قرن محل اقامه نماز مسلمان شد.

این بنای تاریخی که به عنوان بخشی از میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده، پس از اعلام تاسیس جمهوری ترکیه به رهبری «مصطفی کمال» ملقب به «آتاتورک» نیز به موزه تبدیل شد و تا به امروز به همین شکل باقی مانده جایی که یکی از پربازدیدترین اماکن توریستی این کشور به شمار می رود.
برچسب ها: الازهر ، ایاصوفیه
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی