امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲

بحران بیکاری و کرونا در سرزمین‌های اشغالی و خشم مردم در تل‌آویو

هزاران نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی به خیابان‌های تل‌آویو آمدند تا خشم خود را از بیکاری فزاینده در دوران شیوع کرونا به گوش بنیامین نتانیاهو و اعضای کابینه او برسانند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، دولت رژیم صهیونیستی که همزمان با شیوع گسترده کرونا رفت و آمد و کسب و کار را ممنوع اعلام کرده بود، با فشار ساکنان سرزمین‌های اشغالی فلسطین ناچار شد رای به گشایش دوباره برخی کسب و کارها بدهد اما خیزش دوباره ویروس و افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان باعث شد برخی محدودیت‌ها بازگردد. بدتر شدن اوضاع اقتصادی و از دست رفتن هزاران شغل سرانجام مردم را به خیابان‌ها کشاند تا به مدیریت نتانیاهو در مهار کرونا و پیامدهای آن اعتراض کنند.

هزاران نفر از مردم پایتخت اسرائیل در میدان رابین گرد هم آمدند و با دست‌کم ۳۰۰ نیروی پلیس درگیر شدند. بسیاری از مردم شاغل در بخش‌های خصوصی و کسب و کارهای خرد از ناتوانی دولت در تامین بسته‌های مالی کمکی خشمگین هستند و بدون توجه به شیوع کرونا و لزوم رعایت کردن فاصله‌گذاری، صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان می‌رسانند. یکی از سازمان‌دهندگان راهپیمایی اعتراض‌آمیز مدعی شد یک بحران اعتماد عمیق میان مردم و دولت نتانیاهو ایجاد شده است.

معترضان نوشته‌هایی با مضمون «اجازه بدهید نفس بکشیم» در دست داشتند تا یادآور جنبش سیاهان در آمریکا پس از قتل وحشیانه جورج فلوید زیر زانوهای پلیس سفیدپوست مینیاپلیس باشد. اتحادیه‌های دانشجویی هم همراه دیگر مردم به خیابان‌های تل‌آویو آمدند تا فریاد بزنند کرونا آنها را هم از کار و زندگی انداخته است.

روز جمعه ۱۵۰۰ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در سرزمین‌های اشغالی ثبت شد که بیشترین آمار روزانه مبتلایان از زمان ورود ویروس کرونا به مرزهای اسرائیل است. تا شنبه گذشته ۳۷ هزار مبتلا و ۳۵۰ مرگ ناشی از کرونا در سرزمین‌های اشغالی فلسطین گزارش شده بود.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی