امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
صندل پوشان بخوانند؛

تابستان، صندل بپوشیم یا نپوشید!

خرداد: با شروع فصل تابستان و گرمای شدید، نوع پوشش افراد مطابق با این فصل تغییر می‌کند و تلاش می‌کنند تا گرما را برای خود قابل تحمل‌تر کنند. در این میان انتخاب کفش مناسب به دلیل اهمیت پا‌ به عنوان قلب دوم انسان بسیار مهم است.

بنابراین در انتخاب کفش نباید فقط به زیبایی ظاهری کفش اهمیت داد. زیرا زیبایی کفش دلیل بر استاندارد بودن و مرغوبیت آن کفش نیست. باید به این نکته توجه داشت که پوشیدن صندل برای خانم‌های باردار، افراد دیابتی، افراد مسن و کسانی که پیاده‌روی طولانی می‌کنند، توصیه نمی‌شود.

بسیاری از افراد در فصل تابستان نسبت به انتخاب کفش مناسب برای محافظت از پا به عنوان قلب دوم انسان کمتر توجه می‌کنند. باید بدانید بر خلاف تصور موجود، صندل در تابستان توصیه نمی‌شود، زیرا به دلیل باز بودن این نوع کفش، از پا‌ها هیچ محافظتی نمی‌شود. همچنین اکثر صندل‌ها کفی نازکی دارند و به همین دلیل می‌توانند باعث انتقال ضربه موقع راه رفتن از کف پا به زانو شوند و در نهایت باعث درد مفاصل و ساییدگی کاسه زانو شوند. باید به این نکته توجه داشت که استفاده از صندل‌های پاشنه دار به خصوص در بین زنان به مهره‌های ستون فقرات و نخاع آسیب وارد می‌کند.

توصیه می شود به جای صندل از کفش‌هایی که حداقل ۲ سانتی متر پاشنه و در قسمت بالای خود پوشش مناسبی دارند، استفاده کنید. همچنین کفشی که دارای تهویه است انتخاب کنید، یعنی به گونه‌ای باشد که قسمت‌هایی از کفش دارای منافذ باشد.

- صندل‌ها محافظتی از پا نمی‌کنند:

به دلیل باز بودن این کفش، پا‌ها در معرض ضربه‌های محیطی قرار می‌گیرند، باعث خشکی و ترک پاشنه پا می‌شوند و خطر پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن مچ پا را افزایش می‌دهند.

- صندل‌ها فشار زیادی به تاندون‌ها وارد می‌کنند:

پوشیدن صندل احتمال بروز تاندونیت یا همان التهاب تاندون همراه با پارگی های میکروسکوپی را افزایش می‌دهد.

- صندل‌ها باعث کشیدگی بیش از حد عضلات می‌شوند:

استفاده از صندل باعث احساس درد در ناحیهی پشت ساق پا می‌شود.

- صندل‌ها باعث تغییر در راه رفتن و کوتاه‌تر شدن گام‌ها می‌شوند:

همین موضوع باعث بروز کمردرد، درد مفاصل پا، لگن و ران‌ها می‌شود.

- پوشیدن صندل برای خانم‌های باردار، مبتلایان به دیابت، هنگام ورزش و پیاده روی‌های طولانی و افراد مسن ممنوع است.

البته با توجه به مطالب گفته شده در خصوص نپوشیدن صندل در فصل تابستان به این معنی نیست که در هیچ شرایطی از صندل نمی‌توان استفاده کرد و باید آن‌ها را دور بیندازید؛ بلکه می توان هنگام قدم زدن در کنار ساحل دریا، راه رفتن کنار استخر، در منزل و مسافت‌های کوتاه از صندل استفاده کرد.

کفش مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

توصیه می‌شود هر مدل کفشی را با توجه به موقعیت مناسب آن بپوشید. برای مثال برای پیاده روی طولانی از کفش کتانی‌های مناسب استفاده کنید. ویژگی این کفش برای پیاده روی های طولانی شامل وزن کم، زیره راحت و استاندارد، رویه قابل تنفس و منعطف است. افراد سالمند باید کفش مناسب با شرایط خود انتخاب کنند. کفش مناسب برای سالمندان باید سبک، بدون بند برای راحت‌تر بودن و دارای کفی مناسب برای جلوگیری از زمین خوردن باشد.

خانم‌های باردار نباید به هیچ عنوان از کفش‌های پاشنه دار و نامناسب استفاده کنند. توصیه می شود به دلیل شرایطی که دارند از کفش سبک و راحت و دارای پاشنه پهن ۳ سانتی متری باشد، استفاده کنند. همچنین افراد دیابتی باید کفش مناسب که پنجه آن پهن باشد و دارای ۳ سانتی متر پاشنه باشد، انتخاب کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها: صندل ، تابستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی