امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۳۲۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴

آیا شکست تاریخی ترامپ در پیش است؟

خرداد: ترامپ در چنین شرایطی با استناد به شکست موسسات نظرسنجی در پیش بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی، معتقد است که تمامی نظرسنجی‌های صورت گرفته در سطوح ملی و ایالتی که نشان دهنده شکست وی در انتخابات می‌باشد، جعلی و ساختگی هستند.

انتخابات آمریکا
اگرچه اکثر نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا (در سطوح ایالتی و ملی) نشان دهنده برتری فاحش بایدن بر ترامپ است. با این حال، برخی نظرسنجی‌ها در تعارض و تناقض مطلق با یکدیگر قرار دارند. این تناقضات، با توجه به بازه زمانی یکسانی که نظرسنجی‌ها در آن صورت می‌گیرد طبیعی به نظر نمی‌رسد. به عنوان مثال نظرسنجی "ترافالگار" نشان می‌دهد که بایدن و ترامپ هر دو در ایالت حساس و سرنوشت ساز "فلوریدا"، ۴۶ درصد آرا را کسب کرده و در وضعیت برابر هستند. این در حالیست که نظرسنجی "cnbc" که در همین بازه زمانی (هفته پایانی ماه ژوئن) صورت گرفته نشان می‌دهد که بایدن ۵۰ درصد و ترامپ ۴۵ درصد آرا را در این ایالت کسب کرده اند.

فراتر از آن، در سطح کلی نیز نظرسنجی "فاکس نیوز " و " سی ان ان " نشان دهنده برتری ۱۲ و ۱۴ درصدی بایدن بر ترامپ می‌باشند، حال آنکه نظرسنجی "هریس-ایکس" نشان می‌دهد که این اختلاف ۴ درصد است.

برتری ۱۰ درصدی بایدن در آخرین نظرسنجی رسمی

آخرین نظرسنجی رسمی در آمریکا که توسط موسسه "راسموسن" صورت گرفته است، نشان دهنده برتری ۱۰ درصدی بایدن بر ترامپ می‌باشد. در این نظرسنجی، بایدن ۵۰ درصد و ترامپ ۴۰ درصد آرا را کسب کرده اند. ضمن آنکه ۱۰ درصد از شرکت کنندگان نیز هنوز تصمیم نهایی خود را در این خصوص اتخاذ نکرده اند. نظرسنجی جدید دانشگاه مونموث نیز نشان می‌دهد که جو بایدن، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا ۵۳ درصد و ترامپ ۴۲ درصد آرا را کسب کرده اند. این اختلاف ۱۱ درصدی، اقبال ترامپ را برای پیروزی نهایی در انتخابات تا حدود زیادی کاهش داده است، زیرا بخشی از این کاهش آرا، مربوط به آرای ایالت‌های حساس (ایالات خاکستری) می‌باشد.

شبکه سی ان ان در تازه‌ترین گزارش خود و در تحلیل آنچه در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا می‌گذرد تاکید دارد:
" هنوز ۴ ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی مانده است. نمی‌توان یک واقعیت مهم را در این خصوص پنهان کرد! اینکه ترامپ وضعیت بدی دارد و با معضلات زیادی رو به روست. نظرسنجی‌های صورت گرفته طی هفته‌های اخیر، می‌تواند انعکاسی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر باشد. از سال ۱۹۴۰ میلادی تا کنون، معمولا روسای جمهور مستقر نتوانسته اند اختلاف آرای زیادی خود با رقیب را در فاصله ۴ ماه مانده به انتخابات جبران کنند. برای همین ترامپ نسبت به انتخابات ریاست جمهوری امسال نگران است. او در حال حاضر با اختلافی دو رقمی عقب افتاده است و هیچ تضمینی به نفع او در نظرسنجی‌های ایالتی و ملی وجود ندارد. "

ترامپ به اتفاقی غیرعادی نیاز دارد

برخی رسانه‌های آمریکایی تاکید دارند که اگر ترامپ نسبت به شکست خود در انتخابات اطمینان یابد، دست به هر گونه اقدام و ریسکی برای تغییر شرایط موجود خواهد زد. این ریسک می‌تواند، یک اتفاق غیر عادی در عرصه سیاست داخلی یا خارجی آمریکا باشد. رونالد ریگان، رئیس جمهور اسبق آمریکا در مبارزه با جیمی کارتر، در ابتدا عقب افتاد، اما در نهایت با اختلاف ۱۰ درصدی، بر نامزد حزب دموکرات پیروز شد. با این حال چنین پدیده‌ای در پروسه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ملموس نیست. ترامپ نیز این حقیقت را به وضوح می‌داند.

شبکه سی ان ان در این خصوص می‌نویسد:
"آینده لزوما قابل پیش بینی نیست. زمان برای تغییر همچنان وجود دارد، اما (برای ترامپ) بسیار سخت و دشوار است. اگرچه نظرسنجی‌های ماه ژوئن نمی‌تواند معیاری برای ارزیابی نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری باشد، اما در عین حال زنگ خطری سخت برای ترامپ و همراهانش محسوب می‌شود. "

تاکتیک انکار نظرسنجی‌ها

ترامپ در چنین شرایطی با استناد به شکست موسسات نظرسنجی در پیش بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی، معتقد است که تمامی نظرسنجی‌های صورت گرفته در سطوح ملی و ایالتی که نشان دهنده شکست وی در انتخابات می‌باشد، جعلی و ساختگی هستند. با این حال نظرسنجی اخیر موسسه "راسموسن"، سکوت و تعجب ترامپ را برانگیخته است! موسسه راسموسن از موسسات مورد علاقه و اعتقاد رئیس جمهور آمریکا محسوب می‌شود. اختلاف ۱۰ درصدی ترامپ و بایدن در این نظرسنجی (به سود نامزد حزب دموکرات)، جای شک و تردیدی در خصوص وضعیت سخت ترامپ در انتخابات باقی نگذاشته است. ضمن آنکه در انتخابات میاندوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ترامپ بار‌ها نظرسنجی‌های صورت گرفته که حکایت از شکست جمهوریخواهان در کنگره (مجلس نمایندگان) داشت را زیر سوال برد و آن را با نظرسنجی‌های شکست خورده سال ۲۰۱۶ مقایسه کرد. اما در نهایت همان نتایج پیش بینی شده توسط موسسات نظرسنجی به وقوع پیوست و جمهوریخواهان اکثریت مجلس نمایندگان را از دست دادند. بنابراین، شاید این بار تاکتیک "انکار نظرسنجی‌ها از سوی ترامپ " پاسخگو نباشد!
منبع: نامه نیوز

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی