امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۵

انتخاب تامی داکورت به عنوان معاون بایدن به نفع اوسا یا به ضررش؟

. . . در آمریکا که با قتل ناجوانمردانه و ظالمانه جورج فلوید رخ داد بخت گزینه‌های سیاه‌پوست و مهاجر نسبت به دیگران افزایش یافت.
سرویس بین الملل خرداد _امیرعلی والا:  تامی داکورت همواره از گزینه‌های معاونت بایدن برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است. اتفاقی که در ماه گذشته افتاد این بود که جایگاه گزینه‌ها و اولویت‌های انتخاب بین آن‌ها تحت تاثیر اعتراضات سراسری در آمریکا کمی تغییر کرد.
 برای مثال تا ماه گذشته سناتور الیزابت وارن بیشترین بخت را برای مقام معاونت بایدن داشت اما پس از اعتراضات سراسری در آمریکا که با قتل ناجوانمردانه و ظالمانه جورج فلوید رخ داد بخت گزینه‌های سیاه‌پوست و مهاجر نسبت به دیگران افزایش یافت.

به گزارش خرداد ، تامی داکورت یکی از گزینه‌هایی است که در ماه اخیر از شانس بالایی برای انتخاب به عنوان معاونت بایدن برخوردار شد. او اصالتی چینی-تایلندی دارد و یک آسیایی-آمریکایی به حساب می‌آید. به علاوه هم اکنون سناتور ایالت ایلینوی از حزب دموکرات در مجلس سنا است و به دلیل معلولیت از ناحیه پا اولین سناتور معلول تاریخ مجلس سنا نیز هست.

داکورت که مانند پدرش در جوانی به ارتش پیوسته بود در سال ۲۰۰۴ و برای حضور در جنگ عراق به منطقه اعزام شد و وظیفه او در این جنگ کمک خلبانی هلی‌کوپتر جنگی بود. در یکی از عملیات‌ها هلی‌کوپتر آن‌ها توسط نیروهای طرفدار صدام ساقط می‌شود و داکورت به همین دلیل دو پای خود را از دست می‌دهد. همچنین دست راست او در این جنگ آسیبی بسیار جدی دید و هم اکنون توان حرکتی کمی دارد. از این رو داکورت علاوه بر زن بودن و مهاجر بودن، این امتیاز مهم را دارد که قهرمان جنگ است و جانش را سپر کشورش کرده است. همچنین او مورد اعتماد و احترام هر دو بال جپ و راست حزب دموکرات است و می‌تواند گزینه‌ای باشد که رای هر دو طیف را برای بایدن حذب کند و همه حامیان حزب را به واسطه حضورش در انتخابات متحد کند.

موضع‌گیری‌های داکورت همیشه به سمتی بوده است که مردم و حق با هم ایستاده‌اند. در جریان اعترضات اخیر هم او همین موضع‌گیری را داشت و در واکنش به حضور گسترده مردم معترض در خیابان‌ها گفت: "ما باید به صدای همه مردم گوش دهیم”. در ادامه اعتراضات که ساقط کردن مجسمه‌های یادبود بزرگان و مشاهیر آمریکایی به یک سنت بدل شد، داکورت سکوت نکرد و در واکنش به ساقط کردن مجسمه جورج واشنگتن که ید طولایی در برده‌داری و اعدام سیاه‌پوستان داشت گفت: "ایده خوبی بود!”. 

هرچند این واکنش نظر مردم را به خود جلب کرد و اعتبار مردمی داکورت را بالاتر برد اما به نظر می‌رسد سبب شده است تا از بخت او برای انتخاب به عنوان معاون بایدن کاسته شود. مشاوران ارشد کمپین بایدن این واکنش داکورت را یک گاف دانستند. در ادامه تاکر کارلسون در برنامه شبانه تلویزیونی خود از این گاف سواستفاده کرد و حس وطن‌پرستی و عرق ملی داکورت را زیر سوال برد. کارلسون در این برنامه به طعنه و اشاره به معلولیت داکورت و عدم توانایی او در راه رفتن گفت: "باید بتوانی با دو پایت در آمریکا قدم بزنی تا عاشق این کشور بشوی” و در ادامه به بخشی از مصاحبه بایدن در ماه مارس اشاره کرد که یک خبرنگار از او پرسید "آیا توانایی ایستادن روی صحنه توسط معاون شما در مناظرات انتخاباتی  فاکتور مهمی است؟” و بایدن در پاسخ به این سوال گفته بود "بله، فاکتور بسیار مهمی است!”.

همانطور که مشاهده کردید مزایا و معایب انتخاب داکورت به عنوان معاون بایدن سیاهه بلند بالایی شده است که می‌تواند سبب شود بایدن از تکیه بر او بگذرد و به فکر معاون دیگری برای خود باشد اما داکورت تمام پارامترهای یک معاون خوب و پر قدرت را هم در دست دارد و از این رو تصمیم‌گیری در مورد او برای بایدن بسیار سخت است. گزاره‌ای که تا امروز قطعی است این است که داکورت همچنان از گزینه‌های اصلی بایدن برای معاونت به شمار می‌رود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی