امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۹

چین، دیواری در مسیر انتخابات آمریکا

سرویس بین الملل خرداد _ فرهنگ مرات: دونالد ترامپ از منظر اقتصادی و بالاخص رفتار تقلیل‌گرانه‌ای که در زمینه گسترش رفاه اجتماعی از خود بروز می‌دهد یک جمهوری‌خواه اصیل و واقعی است. برای مثال او در هفته‌های اخیر تلاش کرد که بیمه درمانی و سلامتی که در دوران ریاست جمهوری اوباما به وجود آمد و موسوم به اوباماکر است را متوقف کند. در صورت توقف اوباماکر توسط ترامپ، ۲۸ میلیون نفر از آمریکایی‌ها از پوشش بیمه‌های درمانی خارج خواهند شد. 

به گزارش خرداد ،در مقابل جمهوری‌خواهان و مواضع محافظه‌کارانه آن‌ها، دموکرات‌های ترقی‌خواه و تندرو قرار دارند که بیشتر متمایل به برنی سندرز و جنبش او هستند به دنبال برقراری عدالت، بالاخص عدالت در جنبه اقتصادی در جامعه هستند و همواره از طرح‌های جامع و ملی سخن به میان آوردند. برای مثال طرح "بیمه برای همه” برنی سندرز از جمله این طرح‌ها است.

جو بایدن برای اتحاد در میان حامیان حزب که تنها راه او برای غلبه بر ترامپ است ائتلافی با برنی سندرز و الیزابت وارن و سران بال چپ حزب تشکیل داد و متعهد شد طرح‌های اصلی آن‌ها را در دولت خود به اجرا برساند. از این رو دونالد ترامپ همواره القابی مانند کمونیست، سوسیالیت، مارکسیست و ... را به دموکرات‌ها اطلاق می‌کند و به آمریکایی‌ها هشدار می‌دهد که بایدن آلت دست افرادی در حزب دموکرات است که دل در گروی اتحاد جماهیر شوروی دارند و آرزو دارند روزی آمریکا را تبدیل به یک شوروی جدید بکنند. 

دموکرات‌ها همواره این اتهامات ترامپ را خنده‌دار توصیف کردند اما در ادامه گفته‌اند که باید برای برقراری عدالت اقتصادی و پر کردن شکاف بین اقشار مختلف و اختلاف طبقاتی شدید حاکم بر جامعه آمریکا کاری کرد. روز گذشته که بایدن در مراسم مجازی جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کمپینش حضور یافت و سخنرانی کرد ضرب‌المثلی را در میان سخنرانی خود به کار برد که منسوب به مائو، رهبر انقلاب کمونیستی چین است. بایدن گفت: "من معتقدم که گره مشکلات اقتصادی ما به دست زنان باز خواهد شد. زنان نیمی از آسمان را در دستان خود دارند”. عبارت "زنان نیمی از آسمان را در دستان دارند” ضرب المثلی است که ۷۰ سال پیش مائو آن را به کار برده است. این نقل قول سبب شد تا رسانه‌های حامی ترامپ و رسانه‌های جمهوری‌خواهان به بایدن بتازند و او را ذوب در مائو و حکومت کمونیستی جین توصیف کنند. 

رابطه و کشمکش‌های بین آمریکا و چین که به بحرانی جدی و جهانی بدل شده است نقش مهمی در انتخابات پیش رو دارد و هم کمپین بایدن و هم کمپین ترامپ یکدیگر را به ضعف و کرنش در برابر چین متهم می‌کنند. ترامپ به تازگی مطرح کرده است که هانتر بایدن، پسر جو بایدن روابط گسترده مالی با چینی‌ها داشته و از این راه پول‌های فاسد بسیاری به جیب زده است و بایدن بر اساس خاطرات جان بولتون، ترامپ را متهم کرده است که برای پیروزی در انتخابات نه تنها منافع ملی را زیر پا گذاشته است بلکه دست به دامان رییس جمهور چین شده است. آنچه مشخص است این است که موضع‌گیری در مقابل چین به یک عامل مهم در انتخابات بدل شده است و رفتار دولت ترامپ با چین در این چند ماه پیش از انتخابات می‌تواند تاثیر مهمی بر روی نتیجه بگذارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی