امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۶۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵

نظر سفیدپوستان آمریکا درباره نژادپرستی چیست؟

شاخک‌های جامعه نسبت به نژادپستی حساس‌تر از قبل شده است و دیگر رفتارهای نژادپرستانه را بر‌نمی‌تابند.
سرویس بین الملل خرداد _فرهنگ مرات: هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که مبرا از نژادپرستی باشد ولی غلظت این خصلت شوم بشری در کشورهای مختلف متغیر است. با مرور تاریخ نه چندان طولانی آمریکا درمی‌یابیم که نژادپرستی به طرز عمیقی در فرهنگ و جامعه آمریکا ریشه دوانده یا لااقل بیش از هر کشوری در آمریکا وجهه عیان‌تری پیدا کرده است. همین امر سبب شده است تا مبارزات علیه نژادپرستی و تبعیض نیز در آمریکا وجهه خاص‌تری نسبت به دیگر کشورهای جهان داشته باشد.

به گزارش خرداد ، مبارزه با نژادپرستی در آمریکا سابقه طولانی و فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است. این مبارزه به حدی طولانی و مستمر بوده که وارد فرهنگ و ادبیات آمریکا نیز شده است و امروز در آمریکا ژانرهای ادبی و سینمایی در رثای مبارزه با نژادپرستی داریم. در این بین میزان حساسیت سفیدپوستان نسبت به این فرهنگ نیز دچار فراز و نشیب‌های متفاوتی بوده است و بسیار کم پیش آمده است که سفیدپوستان قائل به نژادپرست بودن جامعه آمریکا باشند و از مبارزه بر علیه نژادپرستی حمایت کنند.

پس از قتل فجیع جورج فلوید به دست افسر پلیس که موجب خشم عمومی نسبت به نژادپرستی و خشونت بر علیه رنگین پوستان و مهاجران در جامعه آمریکا شد، شاخک‌های جامعه نسبت به نژادپستی حساس‌تر از قبل شده است و دیگر رفتارهای نژادپرستانه را از جانب هیچ فردی بالاخص چهره‌های مشهور، دولتمردان و صاحب منصبان بر‌نمی‌تابند. برای مثال می‌توان به مجریان تلوزیونی مانند تامر کارلسون که از پلیس قاتل در ماجرای قتل جورج فلوید حمایت کردند اشاره کرد. علاوه بر اینکه آن‌ها با ریزش قابل توجه مخاطب روبرو شدند، حامیان‌ مالی برنامه‌های آن‌ها نیز تحت فشار افکار عمومی از حمایت برنامه‌های آن‌ها سر باز زدند.

طبق نتایج یک نظرسنجی انجام شده در روزهای اخیر، در‌می‌یابیم که اکثریت سفیدپوستان معتقدند که جامعه آمریکا یک جامعه نژادپرست است. این نظرسنجی توسط وال استریت ژورنال و شبکه خبری ان‌بی‌سی انجام شده است. ۵۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با بررسی عمیق اتفاقات دو دهه گذشته آمریکا به این نتیجه رسیدند که جامعه آمریکا یک جامعه نژادپرست است.

این ۵۶ درصد از شرکنندگانی که معتقدند جامعه آمریکا نژادپرست است از پراکندگی مختلف و متفاوتی برخوردارند که بر اساس دسته بندی  ۵۱ درصد از ‌سفیدپوستان، ۷۸ درصد از سیاه‌پوستان و ۶۰ درصد از سایر نژادها کسانی هستند که به نژاپرست بودن جامعه آمریکا در این نظرسنجی رای دادند. همچنین از منظر موضع‌گیری سیاسی نیز ۸۲ درصد از دموکرات‌ها، ۴۵ درصد از مستقل‌ها و ۳۰ درصد از جمهوری‌خواهان معتقدند که جامعه آمریکا نژادپرست است. شرکت کنندگان در این نظرسنجی علاوه بر مواجهه با قتل جورج فلوید که تاثیر عمیقی روی آن‌ها گذاشته است، عدم رعایت عدالت توسط دولت در بحران کرونا را یکی از دلایل اصلی دیگر خود برای اطلاق صفت نژادپرست به جامعه آمریکا می‌دانند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی