امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۰۷۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶

تغییر استراتژی ترامپ برای پیروزی در انتخابات

دونالد ترامپ عجیب‌ترین و غیر قابل پیش‌بینی‌ترین رییس جمهور آمریکا
سرویس بین الملل خرداد _ رامتین لطیفی: در اینکه دونالد ترامپ عجیب‌ترین و غیر قابل پیش‌بینی‌ترین رییس جمهور آمریکاست شکی نیست. مردم در سال ۲۰۱۶ و انتخابات ریاست‌جمهوری که ما بین هیلاری کلینتون و ترامپ برگزار شد، با تمام رفتار و منش خاصه ترامپ که بسیار به دور از آداب سیاسی مرسوم در بین سیاست‌مداران است به او رای دادند و او را انتخاب کردند. میزان محبوبیت ترامپ در زمان انتخابات ۲۰۱۶ تنها ۳۴ درصد بود و به محض پیروزی  و پس از  ورود به کاخ سفید این میزان به ۴۲ درصد ارتقا پیدا کرد. این بدان معناست که ترامپ با محبوبیتی ۴۲ درصدی توانست پیروز رقابت‌ها شود.

به گزارش خرداد ،جالب است بدانید که محبوبیت ترامپ در اول ژانویه سال جدید و پیش از ورود کرونا به خاک آمریکا به اوج خود در طول عمر ریاست جمهوری او و به عدد ۴۹ درصد رسیده بود و می‌توان گفت وضعیت او نسبت به روز انتخابات ۲۰۱۶ به مراتب بهتر و بخت او برای پیروزی مجدد در انتخابات بیشتر از پیش بود. ورود کرونا به خاک آمریکا اوضاع کشور را دگرگون کرد و نقشه‌های ترامپ برای پیروزی را نقش بر آب کرد.

در ابتدای امر، شیوع و بحران کرونا سبب شد به دلیل تعطیلی‌های اقتصادی تعداد بسیاری از شهروندان کشور بیکار شوند. از هر سه آمریکایی یک نفر به دلیل شیوع کرونا شغلش را از دست داد. به تبع این موج بیکاری، سهام و بازارهای اقتصادی نیز سقوط کرد و تمام دستاوردهای اقتصادی ترامپ که برگ برنده او در انتخابات به شمار می‌رفت از دست رفت. او پس از این شکست، اشتباه بزرگی را مرتکب شد و در مدیریت بحران کرونا به مشاوره متخصصان و افراد کارکشته گوش فرا نداد و به صورت انفرادی و غیرکارشناسانه تصمیماتی را اتخاذ کرد که کشور را به بحران‌زده‌ترین کشور در ایام کرونا تبدیل کرد. تاثیر این اشتباه ترامپ را می‌توان در ازدیاد اختلاف آرای او و بایدن در نظرسنجی‌ها مشاهده کرد.

بیش از ۶۰ درصد افرادی که اعلام کرده‌اند در انتخابات به بایدن رای خواهند داد اذعان داشتند که علاقه‌ خاصی به بایدن ندارند و تنها به این دلیل به او رای خواهند داد که ترامپ مجددا انتخاب نشود. حالا ترامپ با شناسایی مسائلی که سبب روی گرداندن مردم به او و اقبال به بایدن شده است سعی در جبران ماجرا و جلب حمایت مجدد حامیان حزب از خود را دارد.

 ترامپ دریافته است که رفتار مصرانه او بر ضد علم پزشکی موجب حساسیت وافر جامعه شده است و از این رو تصمیم گرفته است که دیگر با احترام به پروتکل‌های بهداشتی از ماسک استفاده کند. به علاوه بر خلاف رویه همیشگی خود که همواره اعلام می‌کرد از هفته آینده بحران کرونا برطرف خواهد شد، هفته گذشته در سخنی سنت شکنانه اعلام کرد که نه تنها بحران کرونا به زودی برطرف نخواهد شد بلکه رفته رفته اوضاع بدتر و وخیم‌تر خواهد شد و باید با همدلی و اتحاد در مقابل این بحران بایستیم. همچنین او طی فرامینی تامین قسمت کثیری از هزینه داروهایی که بیشترین مصرف در بین مردم را دارند بر عهده دولت کذاشت و برخی از داروها تا ۹۰ درصد کاهش قیمت پیدا کردند.

سناتور میت رامنی، سیاست‌مدار سرشناس جمهوری‌خواه و رقیب باراک اوباما در انتخابات ۲۰۱۲ که رقابت بسیار نزدیکی نیز با او داشت از جمله سران حزب جمهوری‌خواه است که به مخالفت با ترامپ شهره است و او به همراه عده دیگری از بزرگان و سران حزب اعلام کرده است که در انتخابات ۲۰۲۰ به بایدن رای خواهند داد و دیگران را نیز به این عمل تشویق کرد‌ه‌اند. رامنی در مصاحبه اخیر خود گفته است به رغم تمام تلاش‌ها و نتایج نظرسنجی‌ها، هنوز معتقد است ترامپ با اظهار ندامت و پشیمانی از عملکرد خود و تعهد به جبران مافات، دوباره حمایت تمام و کمال حزب را جلب خواهد کرد و در انتخاب پیروز خواهد شد. 
رامنی اضافه کرده است که نباید به نتایج نظرسنجی‌ها دل خوش کرد و با طیب خاطر بر آن تکیه کرد چرا که در درجه اول جامعه آماری نظرسنجی‌ها بسیار کوچک است و در قدم بعدی باید گفت مردم در نظرسنجی‌ها صادق نیستند و مراعات دوستان، خانواده، همکاران و دیگران را می‌کنند و بسیار محتمل است که رای آن‌ها در روز انتخابات تغییر کند.

در تایید سخنان رامنی می‌توان دو شاهد مهم آورد، اول این که ۵۱ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی موسسه yougov اعلام کرده‌اند که برای جلوگیری از تنش بین آن‌ها و دوستانشان رای حقیقی خود را برملا نکرده اند و به نامزد مقابل رای داده‌اند. همچنین می‌توان با رجوع به انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۸۸ که بین جورج هربرت بوش و مایکل دوکاسیس برگزار می‌شد مشاهده کرد که تا روزهای منتهی به انتخابات دوکاکیس با اختلاف بیش از ۱۵ درصدی در نظرسنجی‌ها از بوش پیش افتاده بود اما در روز انتخابات نتیجه چیز دیگری شد و بوش با اقتدار به پیروزی رسید. ترامپ هم روی این تغییر رویه حساب ویژه‌ای باز کرده است و برای جلب نظر مردم در زمان کمتر از ۱۰۰ روزه تا انتخابات دست به هرکاری خواهد زد.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی