امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸

جمهوری‌خواهان در حال فاصله‌گذاری اجتماعی با ترامپ!

اختلافات و فاصله‌های سیاسی که به زبان آمد و علنی و آشکار شد.
سرویس بین الملل خرداد _رامتین لطیفی: دونالد ترامپ، به رغم میل باطنی بسیاری از چهره‌های مشهور و سران جمهوری‌خواهان آمریکا، صفت جمهوری‌خواه را یدک می‌کشد. عده‌ای بسیاری از منتقدان جمهوری‌خواه فعلی ترامپ، در روزهای نخست حضور او در کاخ سفید، ظاهر خود را حفظ می‌کردند و از سر درون و نفرتی که از ترامپ در دل‌هایشان داشتند نشانی در میان نبود. رفته رفته و با فاصله گرفتن ترامپ از موازین سیاسی حزب و خط و نشان‌هایی که او در سخنرانی‌هایش علیه سران حزب می‌کشید، این اختلاف‌ها و فاصله‌ها به زبان آمد و علنی و آشکار شد.

به گزارش خرداد ، می‌توان گفت حزب جمهوری‌خواه در موضوع جنجال برانگیزی به نام دونالد ترامپ به دو نیمه جدا از هم تقسیم شده است. نیمه‌ای حامیان ترامپ هستند که اکثر آن‌ها در حال حاضر در مشاغل دولتی مستقرند و به پیش‌برد سیاست‌های ترامپ در ابعاد مختلف کمک می‌کنند. نیمه دیگر اما منتقدان او و دولتش هستند که سعی بر آن دارند که علاوه بر رعایت فاصله امن بین خود و ترامپ، این نکته را نصب‌العین حامیان حزب قرار دهند که ترامپ یک جمهوری‌خواه اصیل نیست و بین آن‌چه که او در رفتار و کردار و سیاست‌هایش بروز می‌دهد و آن‌چه که اصول و موازین بنیادین حزب جمهوری‌خواه است تفاوت‌های بسیاری است.

می‌توان گفت در ابتدا اظهارات سران حزب و صدای کم آن‌ها در میان غوغاها و فریادهای ترامپ گم شد و توسط حامیان حزب شنیده نشد. به همین دلیل آن‌ها تصمیم گرفتند که در اقدامی بی‌سابقه، کار را یکسره کنند و با ایجاد گرو‌هایی کارامد و موثر در روند فعالیت‌های انتخاباتی از نامزد حزب رقیب یعنی جو بایدن حمایت کنند و همچنین خود به میان میدان بیایند و به منظور جلب و جذب نظر و آرای حامیان حزب جمهوری‌خواه برای رای به بایدن تبلیغ کنند. می‌توان به گروه‌هایی مانند "لینکلن” و "بازنشستگان ۴۳ برای بایدن” اشاره کرد که اولی اجتماعی از استراتژیست‌های معروف و نامی حزب جمهوری‌خواه است که با تمرکز بر روی ساخت فیلم‌های مستند و تبلیغات تیزری علیه ترامپ سعی در تبلیغ منفی بر علیه او دارند و گروه دوم نیز اجتماعی بیش از دویست نفره از صاحب منصبان و دولتمردان رده بالای دولت جورج دبلیو بوش هستند که با ایجاد کارگروه‌های نظری و مالی سعی دارند حمایت جمهوری‌خواهان از بایدن را جلب کنند.

در ادامه سران جمهوری‌خواهان مانند جورج بوش، میت رامنی، کالین پاول، کاندولیزا رایس و عده‌ بسیاری به طور صریح اعلام کردند که نه تنها از دونالد ترامپ حمایت نمی‌کنند و به او رای نخواهند داد بلکه از حامیان خود دعوت می‌کنند تا برای آینده کشور و سرنوشت جوانان به جو بایدن رای دهند. جورج بوش و میت رامنی در ادامه مطرح کردند که در انتخابات ۲۰۱۶ نیز به ترامپ رای ندادند اما باور نداشتند که او در انتخابات پیروز شود و بتواند بدون هیچ سابقه مهم سیاسی بر هیلاری کلینتون با آن سوابق درخشان غلبه کند به همین دلیل در آن انتخابات سکوت کردند و از حامیان خود برای حمایت از کلینتون دعوت به عمل نیاوردند.

در روز سوم نوامبر فارغ از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری، بر سر بیش از ۶ هزار کرسی انتخاباتی در آمریکا رقابتی بزرگ برگزار خواهد شد. از فرمانداری ایالت‌ها و شهرها گرفته تا سرنوشت تعدادی از کرسی‌های دو مجلس در این روز رقم خواهد خورد. صفت جمهوری‌خواه که دونالد ترامپ آن را به دنبال خود یدک می‌کشد کار دست جمهوری‌خواهان دیگر داده است و فضای منفی علیه ترامپ سبب شده است که جمهوری‌خواهان در آستانه شکست در تمام جبهه‌های انتخاباتی خود باشند. پیش بینی می‌شود که دموکرات‌ها با استفاده از این فضا بتوانند اکثریت مجلس سنا را در دست بگیرند و در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری، هر سه مقر کاخ سفید، مجلس نمایندگان و مجلس سنا در دست دموکرات‌ها باشد. به علاوه قرار است تعداد بسیاری از قاضی‌های دادگستری نیز بازنشسته شوند و قضات جوان جایگزین آن‌ها شوند و اگر حزب دموکرات بتواند قضات حامی خود را بر کرسی‌های قضاوت بنشاند ممکن است کار حزب جمهوری‌خواه برای سالیان دراز به تنگنا کشیده شود و جمهوری‌خواهان مجبور شوند مدتی طولانی خارج از گود سیاست تنها نظاره‌گر اتفاقات باشند.

از این رو میچ مک کانال، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا ابتدا با اشاره تلویحی دونالد ترامپ به تعویق زمان انتخابات مخالفت کرد و برگزاری انتخابات در روز مقرر را قطعی دانست و سپس به تمامی نامزدهای جمهوری‌خواه برای تمامی انتخابات‌ها پیشنهاد کرد که تا می‌توانند از ترامپ دوری کنند چرا که اتصال به او می‌تواند منجر به شکست آن‌ها در انتخابات‌ها شود. نکته مهمی که باید به آن اندیشید این است که در صورتی که ترامپ بتواند با غلبه بر بایدن در انتخابات ریاست جمهوری دوباره پیروز شود و در کاخ سفید بماند، سرنوشت روابط او با سران حزب جمهوری‌خواه که در روزهای سخت پشت او را خالی کردند چه خواهد شد؟ به نظر می‌رسد که کار حزب جمهوری‌خواه چه در صورت پیروزی و چه در صورت شکست ترامپ بسیار سخت خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی