امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۵۸۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰

کمک های نفتی عراق به لبنان ارسال شد

خرداد: عراق در پی انفجار عصر سه شنبه بندرگاه بیروت، برای کمک و همبستگی با دولت و مردم لبنان، ده‌ها کامیون نفت به این کشور فرستاد.

به گزارش خرداد، ایرنا اداره گمرک عراق روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که ده ها تانکر سوخت از مسیر گذرگاه مرزی «القائم» برای انتقال نفت سفید وارد خاک سوریه شدند.

بر اساس این گزارش، ارسال کمک های نفتی به لبنان با دستور «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق در پی حادثه غم انگیز انفجار بندرگاه بیروت انجام شده است.

همچنین یک مقام سیاسی آگاه روز پنجشنبه اعلام کرد که نخست وزیر عراق قول داده است که برای کمک به لبنان در مقابله با فاجعه اخیر انفجار در بندر بیروت،‌ ماهانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت تحویل لبنان بدهد.

خبرگزاری «عین العراق» با اعلام این مطلب و بدون اشاره به نام این مقام نوشت که عراق متعهد شده است ماهانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت از طریق خاک سوریه به لبنان ارسال کند.

این مقام افزود که عراق همان طور  به اردن نفت می دهد، به لبنان نیز کمک خواهد کرد.

در همین حال، روزنامه لبنانی «البناء» نیز روز گذشته در گزارشی نوشت: «کمک های نفتی» که توسط مقام های عراقی به دنبال انفجار بندر بیروت ارائه شده ، ممکن است یک راهکار برای حل اساسی معضل تامین نفت، با هزینه کمتر، اقساط آسان و بدون کمیسیون و واسطه باشد.

«احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق که چهارشنبه به همراه یک محموله کمک دارویی و پزشکی به بیروت رفته در فرودگاه این شهر ضمن تاکید بر حمایت کشورش از لبنان در زمینه نفت، گفت که کاروان حامل محموله های نفتی از مسیر زمینی و از خاک  سوریه به دستور الکاظمی نخست وزیر عراق در حال حرکت به سمت لبنان است.

عراق یک روز پس از انفجار بندرگاه بیروت، ۲۰ تُن کمک های پزشکی و درمانی به همراه ۵۱ پزشک به بیروت ارسال کرد.

عراق در حالی به یاری لبنان خسارت دیده از انفجار عصر سه شنبه بندر بیروت شتافته که خود با بحران مالی و اقتصادی گسترده ای به سبب کرونا و کاهش قیمت جهانی نفت دست و پنجه نرم می کند.

در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد آتش زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی رخ داد که در اثر آن، ۱۳۷ نفر کشته و بیش از ۴ هزار نفر زخمی شدند.

شورای عالی دفاع لبنان بامداد چهارشنبه در جلسه فوق العاده خود به ریاست «میشل عون» سه روز عزای عمومی و تعطیلی ادارات دولتی را در این کشور اعلام کرد. 
کشورهای مختلف جهان به دنبال این حادثه با ارسال پیام‌هایی، با مردم و دولت لبنان ابراز همدردی و آمادگی خود را برای کمک به این کشور اعلام کردند.
برچسب ها: عراق ، لبنان
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی