امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱

طرح برنی سندرز برای دریافت مالیات ۷۰ میلیارد دلاری از جف بزوس و ایلان ماسک!

میلیاردها دلار مالیات در انتظار صاحبان شرکت‌های بزرگ تکنولوژی و میلیاردرهای معروف آمریکا

سرویس بین المللی خرداد_رامتین لطیفی: برنی سندرز، سناتور ارشد حزب دموکرات و رهبر جنبش ترقی‌خواهان و عدالت‌خواهان آمریکا که به جنبش برنی سندرز موسوم است همواره دغدغه کاهش اختلاف طبقاتی فاحش در آمریکا و توزیع عادلانه ثروت را در سر داشته است. به علاوه سندرز چه در این انتخابات و چه در انتخابات گذشته که به عنوان نامزد حزب دموکرات در حال رقابت با هم حزبی‌های خود بود درباره ناکارامدی سیستم خدمات درمان و پزشکی و همچنین بیمه‌ها هشدار می‌داد و طرح‌هایی نیز برای بیمه همگانی و رایگان کردن خدمات درمانی در سر داشت.

حالا که بحران کرونا آمریکا را زیر پا گذاشته است و معضلی به نام عدم وجود بیمه‌های موثر و نیز بیکاری مفرط و عدم اشتغال گریبان حداقل یک سوم از آمریکایی‌ها را گرفته است می‌توان ارزش و اعتبار دغدغه‌های سندرز برای اقشار آسیب‌پذیر آمریکا را درک کرد.

سندرز در ابتدای ورود کرونا به خاک آمریکا با انتقاد از بودجه هنگفت ۳۰ هزار میلیارد دلاری نظامی آمریکا که روانه پنتاگون می‌شود به سنایی که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است تاخت و گفت چرا همیشه برای ماجراجویی‌های نظامی پول هست اما برای بیمه‌های خدمات درمانی و بیمه‌های بیکاری و برطرف کردن نیازهای اولیه معاش اقشار آسیب‌پذیر پولی وجود ندارد؟

همچنین او با انتقاد از ثروت‌اندوزی تعدادی از میلیاردرهای آمریکایی در زمان سختی و عسرت مردم گفت: "ثروتمندان آمریکا ثروتمندتر شده‌اند و در مقابل بیش از نیمی از جمعیت آمریکا شغل و درآمد خود را در جریان شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا از دست داده‌اند. این در حالی است که ۴۹۱میلیاردر، ثروت خود را ۷۴۳ میلیارد دلار بیشتر کرده‌اند و این اتفاقی بسیار شوم و ناپسند است. ما به اقتصادی نیاز داریم که نیازهای همه مردم را برطرف کند، نه اقتصاد متقلبانه‌ای که تنها برای ثروتمندان و قدرتمندان کار می‌کند”.

حالا سندرز طرحی را به سنا برده است که بر اساس آن صاحبان شرکت‌های بزرگ تکنولوژی و میلیاردرهای معروف آمریکا موظف خواهند بود که در دوران شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا، میلیاردها دلار از ثروت خود را به عنوان مالیات برای تخصیص به جبران خسارت‌های این بحران را پرداخت کنند. ثروتمندان آمریکایی بر اساس این طرح باید ۶۰ درصد از سود خود در حد فاصل ماه مارس ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ را به عنوان مالیات بحران کرونا به دولت پرداخت کنند. این مبلغ در صندوقی برای تامین بودجه پوشش بیمه‌ درمانی برای تمام آمریکایی‌ها به مدت یک سال و کمک هزینه‌های دیگر جمع‌آوری خواهد شد.

این طرح می‌تواند زنگ خطری برای صاحبان مشاغل و شرکت‌های بزرگی مثل آمازون و فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت باشد که در دوره بحران کرونا سود هنگفتی نصیبشان شد. برای مثال جف بزوس مدیر اجرایی آمازون باید حدود ۴۳ میلیارد دلار و ایلان ماسک مدیر اجرایی شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس نیز باید حدود ۲۷ میلیارد دلار مالیات بپردازند. پس از این دو نفر مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی فیسبوک در رده سوم ایستاده است که باید مالیاتی در حدود ۲۳ میلیارد دلار بپردازد و خانواده والتون که صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت هستند نیز باید ۱۳ میلیارد دلار مالیات بپردازند.

اگر این طرح تصویب شود نه تنها یک پیروزی بزرگ برای برنی سندرز و جنبش او به شمار خواهد رفت بلکه روند اتفاقات کشور در سایه بحران کرونا را نیز تغییر خواهد داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی