امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵

سه گزینه نهایی معاونت جو بایدن در انتخابات چه کسانی هستند؟

تنها یک هفته به اعلام نام زنی که معاون بایدن خواهد بود زمان باقی‌مانده است

گروه بین‌المللی خردار_امیرعلی والا: بیش از ۵ ماه از آخرین مناظره درون حزبی دموکرات‌ها که ما بین جو بایدن و برنی سندرز برگزار شد می‌گذرد. در این مناظره که به دلیل شیوع ویروس کرونا در آمریکا، بدون حضور تماشاگران و حضار حامی حزب دموکرات برگزار می‌شد، جو بایدن متعهد شد که در صورت انتخاب به عنوان نامزد نهایی حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، معاون او یک زن خواهد بود. حالا تنها یک هفته به اعلام نام این زن که معاون بایدن خواهد بود زمان باقی‌مانده است.

رسانه‌ها با تمرکز بر رفت و آمدهای بین گزینه‌های اصلی معاونت ریاست جمهوری و جو بایدن و رصد دیدارهای دو نفره آن‌ها، دست به پالایش لیست بلند بالای گزینه‌های احتمالی زدند و حالا این لیست به نام سه نفر که بیشترین بخت را دارند محدود شده است.

باید گفت در هفته آخر نیز همچون روال ۴ ماه گذشته، نام سناتور کاملا هریس در صدر لیست معاونان احتمالی بایدن قرار دارد. اگر از خود بپرسیم که چرا و به چه دلیلی نام کاملا هریس همیشه در رتبه اول لیست معاونان بایدن قرار دارد و همواره او محتمل‌ترین گزینه است باید بگوییم که جواب بسیار ساده است، او از هر جنبه و زاویه‌ای، توانایی‌های بی‌نظیری برای معاونت دارد. او یک سیاست‌مدار شناخته شده و کاریزماتیک است که علاوه بر دارا بودن پتانسیل ویژه‌ای برای جلب نظر زنان حامی حزب دموکرات، بسیار سخنور است و این ویژگی سبب می‌شود که کمپین بایدن حساب ویژه‌ای بر روی او برای حضور در سخنرانی‌ها و مناظرات باز کند. همچنین او می‌تواند علاوه بر نام گرفتن به عنوان اولین زنی که در کسوت معاون رییس جمهور وارد کاخ سفید می‌شود، اولین شخصیت دو رگه آفریقایی-سرخ‌پوستی باشد که به چنین مقامی مهمی در عرصه سیاست مدرن آمریکا رسیده است. تمام این ویژگی‌ها سبب شده است تا هریس یک گزینه ایده‌آل و تمام عیار برای این مقام باشد و باید به تمام ویژگی‌هایی که از او گفته شد این نکته را هم اضافه کرد که او دوست دیرین و حامی قدیمی بایدن نیز هست.

گزینه بعدی بایدن برای مقام معاونت رییس جمهور، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و مشاور امنیت باراک اوباما یعنی سوزان رایس است. رسانه‌ها می‌گویند بایدن که در متقاعد ساختن میشل اوباما برای پذیرش معاونت خود ناکام ماند، به دنبال گزینه‌ای است که علاوه بر دارا بودن شرایط لازم معاونت خود، روابط نزدیک و عمیقی با باراک اوباما داشته باشد و از این حیث سوزان رایس یک گزینه مناسب است. به علاوه رایس که سابقه طولانی در سیاست خارجی، امور بین‌الملل و امنیت ملی دارد می‌تواند به شعارهای بایدن مبنی بر بازگرداندن جایگاه برتر و دست بالای آمریکا در روابط بین‌الملل جامه عمل بپوشاند. تنها نقطه ضعف رایس که می‌تواند به دونالد ترامپ فرصت حمله به کمپین بایدن را بدهد مسئله حمله تروریستی به سفارت آمریکا در بنغازی است که در زمان مسئولیت رایس صورت گرفت و جمهوری‌خواهان، رایس را به سهل‌انگاری درباره پیش‌گیری از این رخداد تروریستی متهم می‌کنند.

گزینه سوم بایدن می‌تواند فرماندار میشیگان، گرچن ویتمر باشد. ویتمر در ابتدا از گزینه‌های اصلی بایدن برای تصدی این مقام بود اما به دلیل مشکلات و مصائبی که شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا در میشیگان برای ویتمر به وجود آورد، او مدتی از گزینه‌های اصلی خارج شد. با گذشت زمان و مدیریت بحران کرونا در میشیگان توسط ویتمر، دوباره نام او در میان گزینه‌های نهایی به چشم می‌خورد. ویتمر فرمانداری است که این مقام را در یک انتخابات مهم در یک ایالت حساس مانند میشیگان برنده شده است و حضور او در کنار بایدن می‌تواند نظر ساکنان ایالت‌های غربی آمریکا را به بایدن جلب کند. به علاوه با توجه به این نکته که ویتمر اکنون ۴۸ ساله است، انتخاب او به عنوان معاون رییس جمهور می‌تواند سرمایه‌گذاری مناسبی برای حزب روی یک چهره به نسبت جوان برای معرفی به عنوان رییس جمهور بعدی باشد. گفتنی است ویتمر در هفته اخیر حداقل ۲بار با بایدن به طور حضوری دیدار کرده است و به همین دلیل احتمال معاونت او بسیار زیاد شده است.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی