امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷

تأکید مقامات ترکیه بر انجام عملیات حفاری در آب‌های مدیترانه به رغم هشدارها / اردوغان: خودمان را در سواحل زندانی نخواهیم کرد

خرداد: وزیر دفاع و رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی جداگانه بر دفاع از منابع این کشور در شرق دریای مدیترانه تأکید کردند.

به گزارش خرداد به نقل از فارس، «حلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه گفت که هر طرحی در شرق دریای مدیترانه بدون حضور این کشور محکوم به شکست است.

آکار که روز سه‌شنبه در جمع فرماندهان ارتش ترکیه سخنرانی می‌کرد، گفت که «هیچ فرصتی برای تحقق هر طرحی در شرق [دریای] مدیترانه بدون حضور ترکیه و جمهوری قبرس شمالی وجود ندارد».

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزیر دفاع ترکیه همچنین گفت که این کشور همه تدابیر لازم را برای «حمایت از حقوق و منافع» خود در شرق دریای مدیترانه اتخاذ خواهد کرد.

ترکیه نزدیک به یک سال است که عملیات اکتشاف و حفاری برای یافتن منابع انرژی به ویژه گاز در سواحل جنوبی خود (به ویژه شمال و شرق قبرس شمالی) و نیز منطقه آبی بین ترکیه و لیبی را آغاز کرده است. این اقدامات ترکیه باعث نگرانی قبرس جنوبی، یونان، رژیم صهیونیستی و مصر را داشته است.

اخیرا یونان و مصر در سطح وزرای خارجه تفاهم‌نامه ترسیم حدود جهت کشف منابع انرژی در دریای مدیترانه امضا کرده و پیشتر رژیم تل‌آویو، یونان و قبرس نیز برای کشف و انتقال گاز به اروپا در شرق مدیترانه به توافق رسیده بودند.

اردوغان: خودمان را در سواحل زندانی نخواهیم کرد

در همین ارتباط، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که آنکارا آماده است بر اساس «انصاف» تنش‌ها را در دریای مدیترانه حل و فصل کند.

با این حال، او گفت که «ما هرگز خودمان را در سواحل خود، آن هم در چند جزیره کوچک محصور و حبس نکرده و مساحت وسیع ترکیه که بالغ بر ۷۸۰ هراز کیلومتر ترکیه را فراموش نخواهیم کرد».

رئیس جمهور ترکیه همچنین مدعی شد که این کشور بنا به درخواست «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، فعالیت‌های خود در دریای مدیترانه را به عنوان نشانه حسن نیت برای «مدت کوتاهی» متوقف کرده است.

به دنبال تشدید تنش بین ترکیه و یونان، آلمان از ترکیه خواست تا اطلاع ثانوی عملیات‌های حفاری و اکتشاف را در مدیترانه متوقف کند.

اردوغان همچنین گفته است که کشتی «اوروچ رئیس» ترکیه از صبح دیروز دوشنبه عملیات «بررسی و بازتاب‌ لرزه‌ای» از در مدیترانه آغاز کرده است.
برچسب ها: ترکیه ، اردوغان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی