امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۸۱۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱

جو بایدن سرانجام کاملا هریس را به عنوان معاون خود برگزید

هریس سومین زنی است که در طول تاریخ به عنوان معاون رییس جمهور در انتخابات حضور دارد

گروه بین المللی خرداد_رامتین لطیفی: جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ سرانجام پس از ماه‌ها حدس و گمان‌های مختلفی که در رسانه‌ها مطرح شد، معاون خود در این رقابت‌ها را انتخاب و معرفی کرد. سناتور کاملا هریس که همواره در صدر لیست معاونان احتمالی بایدن قرار داشت اکنون به طور رسمی به عنوان معاون بایدن در رقابت‌ها حضور خواهد داشت.

با اعلام رسمی معاونت سناتور کاملا هریس که از حوزه انتخابی ایالت کالیفرنیا راهی مجلس سنا شده است، او اکنون اولین زن سیاه‌پوست و مهاجر آمریکایی است که در این رده از عرصه سیاست به چنین مقام مهمی رسیده است. کمپین بایدن این انتخاب را منتج از مجموعه خصیصه‌های مهم و ارزشمند هریس می‌داند که شامل توانایی او در مناظرات و چانه‌زنی‌های سیاسی، سابقه پربار و کوله‌باری از تجربه با حضور در مقام‌های سیاسی، تجربه حضور در فعالیت‌های انتخاباتی و ... می‌شود. همچنین هریس دوست دیرین بایدن است و این سابقه دوستی در انتخاب او بی‌تاثیر نبوده است.

بایدن در توییتی که در حساب رسمی خود منتشر کرد هریس را یک "جنگجوی بی‌هراس” برای مقابله با "پسرک” توصیف کرد. پسرک لفظی است که بایدن برای توصیف رقیب خود در انتخابات یعنی دونالد ترامپ به کار برده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های مختلف و خبرهایی که از کمپین انتخاباتی جو بایدن به گوش می‌رسد، او خود به طور شخصی با تمام گزینه‌های اصلی معاونتش مانند سناتور الیزابت وارن، استیسی آبرامز، سوزان رایس، گرچن ویتمر و کارن بس تماس گرفته و به آن‌ها اطلاع داده است که بر اساس بررسی‌ها و جمع‌بندی‌های نهایی انجام گرفته توسط او و مشاورانش، هیچ‌یک از آن‌ها به عنوان معاون او در انتخابات انتخاب نشده‌اند. البته با نگاهی گذرا به لیست سخنرانان مراسم کنوانسیون ملی حزب دموکرات می‌شد حدس زد که گزینه نهایی بایدن برای تصدی این مقام سناتور کاملا هریس است چرا که به جز هریس، نام بقیه گزینه‌های اصلی معاونت در میان سخنرانان مراسم به چشم می‌خورد.

با توجه به تعهد بایدن به انتخاب یک زن به عنوان معاون خود و اتفاقاتی مانند جنبش "جان سیاه‌پوستان مهم است” که در اعتراض به تبعیض نژادی در این بین رخ داد، قابل حدس بود که بایدن یک زن سیاه‌پوست را برای این مقام در نظر داشته باشد. هریس علاوه بر اینکه چهره شناخته شده‌ای در عرصه سیاست است، یک زن سیاه‌پوست و البته مهاجر است که صفت مهاجر می‌تواند تمام اقلیت‌های نژادی و مهاجران ساکن آمریکا را نیز در حمایت از بایدن در انتخابات ترغیب کند. یکی از نکات قابل توجه می‌تواند این باشد که هریس که خود در ابتدا یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در رقابت‌های درون حزبی بود. یکی از دغدغه‌های اصلی هریس که با شرکت در اولین مناظرات درون حزبی عیان شد، مسئله نژادپرستی و تبعیض بود و جالب است بدانید که هریس در جریان همین مناظرات، بایدن را نسبت به نژادپرستی و تبعیض مفرطی که در مشور وجود دارد بی‌تفاوت توصیف کرد!

با معرفی هریس به عنوان معاون بایدن در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰، اکنون او سومین زنی است که به عنوان معاون رییس جمهور در این رقابت‌ها حضور دارد. جرالدین فرارو از حزب دموکرات در انتخابات ۱۹۸۴ و سارا پلین از حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ۲۰۰۸ دو زن دیگری بودند که تا کنون به عنوان معاون در انتخابات‌های گذشته حضور داشتند. جالب است بدانید جرالدین فرارو نیز که در جریان انتخابات با معاون ریگان یعنی جورج هربرت بوش رقابت می‌کرد مانند کاملا هریس یک مهاجر بوده است اما صفت مهاجر نتوانست کمکی به او و حزب دموکرات در روند انتخابات بکند و سرانجام دموکرات‌ها شکست سنگینی از جمهوری‌خواهان و ریگان خوردند. سارا پلین هم که به عنوان معاون جان مک‌کین در انتخابات حضور داشت با جو بایدن که در آن زمان به عنوان معاون باراک اوباما در رقابت‌ها حضور داشت به مناظره و رقابت می‌پرداخت که تلاش‌های او و مک کین نیز نتیجه‌ای در بر نداشت و سرانجام منجر به شکست شد. حالا باید منتظر ماند و دید انتخاب سومین زن به عنوان معاون رییس جمهور در آمریکا طلسم پیروزی آن‌ها در انتخابات را خواهد شکست یا نه؟

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی