امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۷۸۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

مواضع کامالا هریس، معاون جو بایدن در مورد ایران و خاورمیانه چیست؟

هریس که یک دموکرات میانه‌رو شناخته می‌شود مورد حمایت هر دو طیف دیگر حزب نیز هست

گروه بین المللی خرداد_رامتین لطیفی: کامالا هریس که دیروز با اعلام نامش به عنوان معاون جو بایدن، تیم دموکرات‌ها برای رقابت با تیم جمهوری‌خواهان یعنی دونالد ترامپ و مایک پنس در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را تکمیل کرد، چهره شناخته شده‌ و با سابقه‌ای در میان سیاستمداران به شمار می‌رود. آرا و مواضع او درباره موارد مختلف به سبب حضور به عنوان سناتور ایالت کالیفرنیا در مجلس سنا و همچنین به سبب حضور در دور اولیه رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و شرکت در دور اول مناظره‌ها برای همگان عیان و آشکار است.

پیش از بیان هر نکته‌ای می‌توان گفت که انتخاب کامالا هریس تپسط بایدن که بسیار هم محتمل و قابل پیش‌بینی بود انتخابی بسیار هوشمندانه است و هریس با توجه به بستر فعلی جامعه و دغدغه‌هایی که امروز آمریکایی‌ها در سر دارند گزینه‌ای جامع‌الشرایط است. کامالا هریس زنی سیاهپوست و مهاجر است. او دورگه است و تبار اصلی او از جانب پدرش به آفریقایی‌تبارهای جاماییکا می‌رسد و از جانب مادرش هندی است و آسیایی به شمار می‌رود. او برخلاف بایدن که سیاستمداری پیر و سالخورده محسوب می‌شود میانسال است و برای حضور در کسوت معاون رییس جمهور آمریکا جوان به شمار می‌رود. هریس که مانند بایدن و اوباما یک دموکرات میانه‌رو شناخته می‌شود مورد وثوق هر دو طیف دیگر حزب نیز هست و هم حمایت برنی سندرز و بال چپ حزب را به دنبال خود دارد و هم از حمایت راست‌گرایان پرنفوذ و پرسابقه حزب مانند خانواده کلینتون برخوردار است.

مواضع هریس در مورد ایران و خاورمیانه هم به همین سبک و سیاق است. یعنی می‌توان گفت مواضع کلی او منطبق بر مواضع کلی حزب است اما در مواردی نظرت او بیشتر به بال چپ و در موارد دیگری بیشتر به بال راست گرایش دارد. برای مثال او از حامیان سرسخت توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران که موسوم به برجام است، بوده و هست. هریس در همان سال، دستیابی به این توافق را دستاورد مهمی خواند و به طرفین این توافق برای رسیدن به راه حل دیپلماتیک تبریک گفت. در ادامه هم هریس از تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از این توافق به شدت انتقاد کرد و در دورانی که به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در رقابت‌های درون حزبی قرار داشت تعهد داد که اگر به عنوان رییس جمهور آمریکا راهی کاخ سفید شود در روزهای آغازین با حفظ و احترام به تمام شرایط پیشین به توافق برجام بازخواهد گشت. می‌توان گفت مواضع هریس در قبال ایران شبیه مواضع اکثریت اعضای حزب و بالاخص شخص جو بایدن است.

هریس در مورد خاندان سلطنتی عربستان و ماجراجویی‌های آل سعود و هم‌پیمانانش در داخل و خارج از این کشورها، مواضع سخت و منتقدانه‌ای دارد. او مخالف جدی جنگ نابرابر عربستان سعودی و ائتلاف حامی این کشور علیه یمن است. هریس بارها از ظلمی که به مردم یمن وارد آمده سخن گفته است و از این که دولتمردان آمریکا هم در این ظلم شریک هستند و از آل سعود حمایت می‌کنند ابراز شرمساری و تاسف کرده است. او بارها در مجلس سنا از فروش تسلیحات به کشورهای عربی و بالاخص عربستان به همین دلیل انتقاد کرده است و اعتقاد دارد سلاح‌هایی که بر اساس این قراردادها به دست اعراب می‌رسد ابزاری است که با آن کودکان یمنی کشته یا آواره می‌شوند. از این رو می‌توان گفت مواضع هریس در قبال عربستان سعودی منطبق بر ادبیات و مواضع بال چپ حزب دموکرات است.

در مورد روابط با یهودیان و به ویژه مواضع هریس در مورد رژیم اسرائیل اوضاع دگرگون است و مواضع او در این مورد بیش از هر کسی شبیه به خود جو بایدن و البته بال راست حزب دموکرات است. علاوه بر این که همسر هریس یهودی است او رابطه و حضور قابل توجهی در اجتماعات و نهادهای یهودی و البته نهادهای بدنام و افراطی یهودی نیز دارد و از معدود چهره‌های مورد حمایت بال چپ حزب دموکرات است که رابطه حسنه‌ای نیز با آیپک دارد و حتی به عنوان سخنران در مراسم و اجتماع این لابی راست‌گرایان حامی رژیم اسرائیل حضور پیدا کرده بود. هریس از ستایشگران رژیم اسرائیل است و این کشور را بستری برای اجتماع هم‌زمان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر می‌داند!

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی