امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۸۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷

دولت آلمان: مخالف پوتین با سلاح شیمیایی نوویچوک مسموم شده است/ مرکل:کرملین باید پاسخگو باشد

خرداد:آزمایشهای انجام شده در آلمان نشان می دهد که آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان روس با یک ماده عصبی شیمیایی از گروه نوویچوک مسموم شده است.  دولت آلمان  از کرملین خواسته تا در این مورد توضیح دهد.


به گزارش سی ان ان،  سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که که آزمایش های سم شناسی بر روی نمونه های گرفته شده از ناوالنی در آزمایشگاه ارتش آلمان انجام شده است. این آزمایشها  صریح و مشخص نشان می دهد که  از یک ماده  شیمیایی از گروه نوویچوک  که از  سلاح های شیمیایی دوران اتحاد جماهیر شوروی است، برای مسمومیت وی استفاده شده است.
در این بیانیه آمده است: ناوالنی قربانی حمله با یک ماده شیمیایی در روسیه شده است. دولت فدرال این حمله را شدیدا محکوم می کند و از دولت روسیه خواسته تا در مورد حادثه توضیح دهد.

آنجلا مرکل ، صدراعظم آلمان در این باره گفت: نتایج آزمون ثابت می کند ناوالنی قربانی یک جنایت شده بود. آنها می خواستند او را ساکت کنند و من این را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می کنم.
وی افزود: اکنون سوالات بسیار جدی در این باره وجود دارد که فقط دولت روسیه می تواند و باید به آنها پاسخ دهد.
به گفته وی، جهان منتظر پاسخ خواهد ماند.
این در حالیست که  سخنگوی کرملین ، دیمیتری پسکوف روز چهارشنبه گفت که کرملین هیچ اطلاعاتی از آلمان مبنی بر مسمومیت ناوالنی با نوویچوک دریافت نکرده است.
به گزارش تاس ، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که منتظر پاسخ آلمان به درخواست دادستان کل روسیه در مورد روند معالجه و تشخیص انجام شده برای ناوالنی است.
به گزارش سی ان ان، بوریس جانسون هم اعلام کرد: دولت روسیه اکنون باید درباره آنچه برای ناوالنی اتفاق افتاده توضیح دهد.
جانسون در توئیتی گفت: استفاده از سلاح شیمیایی علیه الکسی ناوالنی خشم آور است. ما از نزدیک شاهد عواقب مرگبار نوویچوک در انگلیس هستیم. ما برای اطمینان از اجرای عدالت از نزدیک با آلمان ، متحدان و شرکای بین المللی همکاری خواهیم کرد تا نشان دهیم که استفاده از سلاح های شیمیایی در هر نقطه از جهان ممنوع است و  عواقب دارد.
رئیس کمیسیون اروپا نیز این مساله را  را محکوم کرد.
وی در توییتر خود نوشت: این یک عمل نفرت انگیز و ناجوانمردانه است، مجرمان باید محاکمه شوند.
سایبرت گفت نتایج تحقیقات باید به ناتو و سازمان منع سلاح های شیمیایی ارایه شود.
گفتنی است،  ناوالنی ۴۴ ساله ، منتقد برجسته ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در ۲۰ آگوست در فرودگاه و در مسیر سیبری به مسکو مسموم شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی