امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۹۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
حراجی «هرمان هیستوریکا» در آلمان؛

لباس فرح پهلوی به حراج گذاشته شد + عکس

خرداد: به گفته هرمان هیستوریکا که حراجی معروفی در مونیخ آلمان است، لباسی از فرح دیبا که در فرانسه طراحی شده و در مراسم مهم تاریخی ازجمله ملاقات او و آخرین شاه ایران با ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا استفاده شده را به حراج گذاشته است.

موسسه حراج «هرمان هیستوریکا» در آلمان لباسی از فرح پهلوی، ملکه سابق ایران را به حراج گذاشته است.

به گفته هرمان هیستوریکا که حراجی معروفی در مونیخ آلمان است، این لباس فرح دیبا در فرانسه طراحی شده و در مراسم مهم تاریخی ازجمله ملاقات او و آخرین شاه ایران با ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا استفاده شده است.

قیمت پایه لباس ۷۵۰۰ یورو (حدود ۸۸۰۰ دلار) تعیین شده و جنس آن ابریشم سفید است.

فرح پهلوی در بسیاری از لباس‌های معروف خود از صنایع دستی ایران و برجسته‌تر از همه از سوزن‌دوزی طراحان سیستان و بلوچستان استفاده می‌کرد.

لباس فرح پهلوی

فرزانه ابراهیم‌زاده، پژوهشگر تاریخ در توئیترش نوشته که این لباس کار سوزن‌دوزی بلوچ مهتاب نوروزی، سوزندوز معروف قبل از انقلاب اسلامی است. تعدادی از طراحی‌های نوروزی در کاخ سعدآباد نگهداری می‌شود. مهتاب نوروزی هشت سال پیش درگذشت.

 

موسسه هرمان هیستوریکا در آلمان که به حراج عتیقه‌های ارزشمند معروف است اخیراً به خاطر حراج کلاه آدولف هیتلر و وسایل شخصی اوا براوان، همسر هیتلر، جنجالی شده بود. شمار زیادی از یهودیان و مخالفان آلمان نازی اعتراض کرده بودند که حراج این اشیا به معنی ارزش دادن به شخصی است که به گفته آن‌ها در تاریخ اروپا منفورترین چهره سیاسی و یک جنایتکار جنگی است.

 

این موسسه همچنین مدال یک سرباز آمریکایی قرن نوزدهم را حراج کرده بود که باعث اعتراض چهره‌های سیاسی در آمریکا از جمله تد کروز شد.

 

هرمان هیستوریکا می‌گوید احتمالاً فرح پهلوی چند دست از این لباس داشته است که در موقعیت‌های رسمی استفاده شده است. به گفته این موسسه نامه سفارت شاهنشاهی ایران در آلمان که همراه لباس است، اصالت آن را تایید می‌کند.

 

فرح دیبا چند سال پیش در مصاحبه‌ای گفته بود که بخشی از لباس‌های ایرانی خود را به عمد در ایران جا گذاشته است: «دوست داشتم قسمتی از وجودم در کاخ باقی بماند.»

 

بیش از دو سال پیش قرار بود نمایشگاهی از این لباس‌ها و وسایل شخصی فرح پهلوی در کاخ سعدآباد تهران افتتاح شود که به دلایلی لغو شد.

 

بخشی از لباس‌های فرح پهلوی را مزون‌های مشهور فرانسوی از جمله ایو سن لوران و کریستین دیور آماده کرده بودند.

 

فرح دیبا در سال ۱۳۳۸ در ۲۰ سالگی با محمدرضا پهلوی، شاه ایران ازدواج کرد. لباس عروسی او را ایو سن لوران که آن زمان جوانی ۲۲ ساله بود و در مزون دیور کار می‎کرد، طراحی کرد.

 

منبع: تاریخ ایران

برچسب ها: فرح پهلوی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی