امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۴۹۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵

شانس پیروزی بایدن ۷۴ درصد، ترامپ ۲۶ درصد/ بازی اصلا تمام نشده است!

خرداد: اکثر شهروندان آمریکا در نظرسنجی ها اذعان کرده اند که ترامپ در مناظره های انتخاباتی مستقیم، به مراتب موقعیت بهتری نسبت به معاون رئیس جمهور سابق آمریکا دارد.

به گزارش خرداد به نقل از نامه نیوز ،طی روزهای اخیر، بسیاری از موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی  در آمریکا ، مشغول تجمیع نظرسنجی های ملی و ایالتی با یکدیگر هستند. آنها قصد دارند با استناد به نظرسنجی های متنوع  و مختلف، خصوصا در ایالات مهم و تعیین کننده ، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پیش بینی کنند. پایگاه ""FiveThirtyEight که یکی از مشهورترین مراکز بررسی و تجمیع نظرسنجی های انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 محسوب می شوذ، در آخرین برآورد خود اعلام کرده است که شانس پیروزی بایدن ( تا کنون) 74 درصد و شانس پیروزی ترامپ 26 درصد است. به عبارت بهتر، پس از برگزاری کنوانسیون حزبی دموکراتها و جمهوریخواهان، هنوز رئیس جمهور آمریکا نتوانسته است موقعیت خود را در نظرسنجی های ملی تقویت کند. فراتر از آن، ترامپ در نظرسنجی های ایالتی نیز وضعیت خوبی ندارد. تنها نقطه امیدوار کننده برای رئیس جمهور آمریکا، بهبود وضعیت وی در دو ایالت میشیگان و فلوریداست، اما حتی در آن دو ایالت نیز بایدن همچنان پیشتاز است.

"ترامپ در ایالت فلوریدا( که دارای 29 رای الکترال است )، همچنان از بایدن عقب است اما توانسته است فاصله خود را به صورت معناداری کاهش دهد. با این حال در دیگر ایالات ، ترامپ وضعیت خوبی ندارد. در اینجا به بررسی نتایج نظرسنجی ها ( میانگین ده نظرسنجی صورت گرفته) در ایالات مختلف آمریکا می پردازیم:

در ایالت فلوریدا، جو بایدن  توانسته است با اختلاف 2.8 درصد از ترامپ پیشی گیرد. نکته اصلی اینجاست که در ماه آگوست( حدود یکماه قبل)، این اختلاف 5.3 درصد بوده است. به عبارت بهتر، رئیس جمهور آمریکا فاصله خود را با بایدن به گونه ای آشکار در فلوریدا کاهش داده است.

از پنسیلوانیا تا اوهایو

در ایالت پنسیلوانیا، ترامپ همچنان 5 درصد از بایدن عقب است.در ماه گذشته، این اختلاف حدود 6 درصد بوده است. به عبارت بهتر، رئیس جمهور آمریکا قدرت مانور چندانی در مقابل بایدن در ایالت پنسیلوانیا ندارد. ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 توانسته بود با اختلاف کمتر از یک درصد هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات را شکست دهد.

در ایالت اوهایو ، که ایالتی مهم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا محسوب می شود، بایدن با اختلاف 0.9 درصد از ترامپ عقب افتاده است. با توجه به تمایل اکثر ساکنان اوهایو به جمهوریخواهان، طبیعی به نظر می رسد که بایدن در کل، حسابی بر روی پیروزی در اوهایو باز نکرده است.

در ایالت میشیگان،محبوبیت بایدن در مقابل ترامپ تغییر چندانی نکرده است. او توانسته است با اختلاف 7.4 درصد از رئیس جمهور آمریکا سبقت بگیرد. این در حالیست که وی حدود یکماه گذشته  با اختلاف 7.6 درصد در نظرسنجی ها پیشتاز باشد. رئیس جمهور آمریکا به خوبی می داند که با توجه به عقب ماندگی کمپین انتخابتی وی در ایالات ویسیکانسین و پنسیلوانیا، شکست در میشیگان معنایی به جز شکست نهایی در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر نخواهد داشت. از این رو ترامپ و همراهانش در صددند به هر نحو ممکن، شرایط بازی را در ایالت میشیگان بر هم ریخته و آرای افراد ناراضی از سیاستهای کاخ سفید را بار دیگر به سبد رای ترامپ هدایت کنند.

ناامیدی ترامپ در ویسکانسین و آریزونا

در ایالت ویسیکانسین،اقدامات خاص ترامپ نتوانسته است مانع از کاهش آرای وی در مقابل بایدن شود. در حالی که اختلاف آرای بایدن- ترامپ در ماه گذشته 6.8 ( به سود بایدن ) بوده است ، این اختلاف در حال حاضر به 7 درصد رسیده است. با این حال رئیس جمهور آمریکا با اقداماتی مانند اعزام گارد ملی به ویسیکانسین و تحریک سفید پوستان علیه رنگین پوستان در این ایالت، سعی دارد ملی گرایان افراطی را جهت حمایت مجدد از خود در این ایالت تحریک کند. در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی، ترامپ توانست با پیروزی در ایالت ویسیکانسین، گام محکمی در مسیر فتح کاخ سفید بردارد. پس از اعلام شکست هیلاری کلینتون در ویسکانسین، دموکراتها ناچار شدند شکست نهایی خود در انتخابات را بپذیرند. در انتخابات میاندوره ای کنگره در سال 2018 میلادی، دموکراتها توانستند کرسی سنا، مجلس نمایندگان و فرمانداری ایالت ویسیکانسین را فتح کرده و بر جمهوریخواهان پیروز شوند. اکنون دموکراتها سعی دارند به هر نحو ممکن، پیروزی سال 2018 در ویسیکانسین را در سال 2020 و در انتخابات حساس ریاست جمهوری نیز تکرار کنند.

در ایالت آریزونا، بایدن توانسته است اختلاف خود و ترامپ را به بالای 5 درصد افزایش دهد. این در حالیست که ماه گذشته، این اختلاف حدود 3.5 درصد بود.اگر ترامپ در ایالت آریزونا در مقابل بایدن شکست بخورد، حتی پیروزی وی ( ترامپ) در ایالت ویسکانسین نیز تاثیری در نتایج انتخاباتی نخواهد داشت زیرا امتیاز الکترال ویسیکانسین و آریزونا نسبتا با یکدیگر برابر است.ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی توانسته بود به راحتی و با اختلافی زیاد در ایالت آریزونا بر هیلاری کلینتون پیروز شود. با این حال، مخالفت عده زیادی از جمهوریخواهان آریزونا با سیاستهای ترامپ( که بیشتر طرفدار جان مک کین سناتور جمهوریخواه این ایالت بودند) بازی را به ضرر ترامپ و به سود بایدن تغییر داده است.

آیا بازی تمام شده است؟

قطعا بازی تمام نشده است! چنانچه مشاهده می شود اختلاف آرای بایدن و ترامپ در برخی ایالات به اندازه ای نیست که بتوان از پیروزی قاطعانه نامزد دموکراتها در آنها سخن گفت. با این حال باید توجه داشت که وضعیت بایدن در فاصله کمتر از دو ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، نسبت به هیلاری کلینتون (در زمان مشابه چهار سال گذشته)  بهتر است. رئیس جمهور آمریکا سعی دارد در مدت زمان اندک باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر سعی دارد با اعلام تولید واکسن کرونا در آمریکا و حتی آغاز توزیع آن در برخی ایالات، محبوبیت از دست رفته خود را تا حدود زیادی در نزد رای دهندگان ایالات حساس و خاکستری ترمیم کند. فراتر از آن، ترامپ امیدوار است که در مناظره های انتخاباتی با جو بایدن نامزد حزب دموکرات، نمایشی خیره کننده و موفقیت آمیز داشته باشد. اکثر شهروندان آمریکا در نظرسنجی ها اذعان کرده اند که ترامپ در مناظره های انتخاباتی مستقیم، به مراتب موقعیت بهتری نسبت به معاون رئیس جمهور سابق آمریکا دارد.مسئله ای که می تواند برای بایدن و دموکراتها دردسرساز شود.

برچسب ها: ترامپ ، بایدن
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی